18.000 uitzinnige fens geven Robin van Persie een warm welkom in Turkije SPORT 21 De Nederlanders bij Fenerbahge Robin van Persie werd gisteravond bij Fenerbahce als een superheld onthaald in Istanboel. Excelsior bindt Hasselbaink Powell snel in Luzern: 9,87 Ontslag coach Capello kost Russen veel geld: vijftien miljoen euro WK al over voor degenschermers club Fenerbahce brengt ook een soort druk met zich mee, waar niet iedereen mee om kan gaan. De aanhang verwacht niets min der dan de landstitel van Van Per sie, qua naam misschien wel de grootste aankoop in de clubge schiedenis. „Ik ben gewend aan druk, daar ben ik helemaal niet bang voor", aldus Van Persie. „Deze club is ambitieus, heeft veel fans. Het is vooral een geweldige uitdaging daar deelgenoot van te zijn." De Turkse competitie is géén Premier League, weet ook de Rot terdammer. Maar een stap terug weigert Van Persie het te noe men. „Dit was gewoon op dit mo ment de beste en mooiste optie," zegt hij. „Als je later terugkijkt op een carrière, kun je alles nog eens rustig naast elkaar leggen en ach teraf beschouwen. Maar in het voetbal veranderen situaties voortdurend. Daar moet je naar handelen. Ik heb goed nagedacht en sta achter deze keuze. Ik kan niet wachten om aan dit nieuwe hoofdstuk te beginnen." Aan de dromen van Fener- bahge zal het niet liggen. De club investeerde in nieuwe spelers, ja gend op de Turkse landstitel én succes in Europa. „Fenerbahce is echt in beweging, dat zie en voel je aan alles," aldus Van Persie. „Dit nieuwe team zal niet vanaf de eerste seconde altijd top zijn, daar is tijd voor nodig, maar aan de kwali teit ligt het niet. Ik ben er klaar voor." niet van het ene op het andere moment gegaan. Deze transfer heeft een lange aanloop gehad. Dat maakte het ook gemakkelij ker te accepteren, denk ik. Mijn management, mijn familie, ik zelf: we wisten dat er een veran dering aan zat te komen." „Topvoetbal is hard, maar ik ac cepteer dat. Positieve dingen zijn prachtig, negatieve dingen neem ik als een man. We gaan dóór. Dit is een nieuw, mooi hoofdstuk, met nieuwe uitdagingen." Van Persie maakt zijn familie nadrukkelijk deelgenoot van zijn transfer, zo blijkt ook eerder op de dag, bij de presentatie. Vrolijk houdt hij de bal hoog met zijn zoontje Shaqueel, om die ballen daarna met een hoge boog in het publiek te schieten. Overal waar een bal landt, vallen men sen letterlijk over elkaar heen. Uren voor de presentatie al galmt het gezang over het veld, van 'oooh Robin van Per sie'. Als Van Persie dan einde lijk in aantocht is, iets na zes sen lokale tijd, kijken de mees te jongens even smachtend naar de hemel. Mannen met bor stelsnorren klimmen zingend op het dak van de spelerstunnel. Oor verdovend klinkt het geklap en gebonk en gezang. De hysterie bij volks- Bijnaam: Fener, De Gele Kanaries Prijzen: Kampioenschap 19X, Turk se beker 6x, Turkse supercup 9X. Na zijn succesjaren bij PSV koos Guus Hiddink in 1990 tot veler verbazing voor een avontuur bij Fenerbahce. Een succes werd het niet. Hij debuteerde met een 6-1 nederlaag op eigen veld tegen het nietige Aydinspor. Acht maanden en slechts negen zeges later, maak te Hiddink bekend het seizoen er op bij Valencia aan de slag te gaan. Het bestuur van Fener besloot daarop zijn contract te ontbinden. Na een dramatisch verlopen sei zoen was Fenerbahce in de zomer van 2003 op zoek naar een redder. Die werd gevonden in persoon van Pierre van Hooijdonk. De spits wist de torenhoge verwach tingen wonderwel waar te maken. Mede door zijn trefzekerheid legde de Turkse volksclub twee seizoenen achtereen beslag op de landstitel. Bij elke club waar Dirk Kuijt speel de, wist hij binnen mum van tijd de harten van de fans te verove ren. Fenerbahce vormde op die re gel geen uitzondering. Dat de Katwijker in zijn eerste zes offi ciële duels evenveel doelpunten maakte, bezorgde de internatio nal direct een heldenstatus in Turkije. De publiekswis- sel en de staande ovatie tijdens zijn laatste wedstrijd, symboli seerden Kuijts po pulariteit bij Fener. Van Persie. „Dat was erg mooi. Nee, Van Gaal en ik hebben el kaar niet meer getroffen. Geen probleem verder." Het is geen geheim meer dat Van Gaal en Van Persie volledig uit elkaar groeiden in Manches ter, resulterend in een onvermij delijke breuk. „Het is allemaal Robin van Persie zucht een keer te vreden, laat op de avond in zijn ho tel aan de Bospor us, na een dag van uitzinnige volkstaferelen. „Onge looflijk, wat een passie", zegt de spits, een paar uur na zijn offi ciële presentatie, in het stadion van zijn nieuwe club. „Dit maak je volgens mij in geen land ter wereld mee." Een warm welkom is nog zachtjes uitgedrukt, voor iets wat je gerust een pandemo nium kunt noemen. Wat zon dagavond al begon op het vliegveld van Istanboel, kreeg gisteren een passend vervolg in het Sükru Saracoglu-stadion van Fenerbahce, voor 18.000 dol blije fans, bij de officiële presenta tie van de Oranje-spits. Kort samengevat: chaos. Totale gekte. Hysterisch, vrolijk gedoe van zingende, biddende, smach tende Turken. Breeduit lachend ondergaat Van Persie het alle maal, vrolijk zwaaiend en hand jes gevend, soms even grijnzend het hoofd schuddend van onge loof. „De warmte van de suppor ters is ongelooflijk." Je zou bijna vergeten dat zijn af scheid bij Manchester United er één van kilte was. Precies een week geleden kreeg Van Persie te horen dat hij niet mee mocht trai nen van Louis van Gaal, bij een partij spel van elf tegen elf op trai ningscomplex Carrington. Het on omkeerbare signaal: op de spits werd geen prijs meer gesteld door Van Gaal, nota bene de coach die hem bij Oranje nog aan voerder maakte, richting het suc cesvolle WK in Brazilië. „Van mijn ploeggenoten en stafleden heb ik deze week uitge breid afscheid genomen", vertelt Nigel Hasselbaink speelt de ko mende twee seizoenen voor Excel sior. De aanvaller was de afgelo pen twee weken al op proef bij de eredivisionist uit Rotterdam en maakte indruk in Kralingen. Nigel Hasselbaink (24) is het neefje van oud-international Jimmy Floyd en speelde in de jeugdoplei dingen bij Ajax en PSV. Vervol gens kwam hij uit voor Go Ahead Eagles. Hasselbaink voetbalde de afgelopen jaren in Schotland voor Hamilton Academical, St. Mirren en St. Johnstone. „Aanbiedingen uit dat land heb ik naast me neer gelegd om hier in Nederland mijn kansen te pakken", liet de rappe aanvaller al eerder weten. Asafa Powell heeft bij atletiekwed strijden in Luzern opnieuw zijn oude gloriejaren in herinnering ge roepen. De Jamaicaanse sprinter, voormalig wereldrecordhouder, liep de 100 meter gisteravond bij windstil weer in 9,87 seconden. Hij versloeg zijn landgenoten Nes- ta Carter (10,06) en Kemar Bai- let-Cole (10,10) met duidelijk ver schil. Powell benaderde in Zwitser land zijn beste tijd van dit seizoen op 0,06 seconde. De Amerikaan Justin Gatlin voert de ranglijst van 2015 aan met 9,74. Wayde van Niekerk was de snelste op de 200 meter. De Zuid-Afri kaan finishte als enige binnen de twintig tellen: 19,94. Fabio Capello is gisteren ontslagen als bondscoach van de nationale voetbalploeg van Rusland. De Itali aan wordt verantwoordelijk gehou den voor de matige resultaten in de EK-kwalificatie. Rusland be kleedt op dit moment de derde plaats in groep G, achter Oosten rijk en Zweden. Het contract van Capello liep tot en met het WK van 2018 in Rus land. De Russische bond twijfelde al langer over het aanblijven van de oud-trainer van onder meer Real Madrid en Juventus. Volgens verschillende media in Rusland is uiteindelijk toch besloten de Itali aan een afkoopsom van maar liefst vijftien miljoen euro mee te ge- ven. De 69-jarige Capello had de Russische ploeg sinds 2012 onder zijn hoede. De ervaren Italiaan leidde zijn team naar het WK in Brazilië, daar bleken in de groeps- fase België en Algerije te sterk. Voor de Nederlandse degensche- mers is het individuele toernooi van de WK in Moskou al na een dag voorbij. Bas Verwijlen, Tristan Tulen en David van Nunen slaag den er gisteren niet in om zich te kwalificeren voor het hoofdsche ma. Bij de vrouwen redde Kelly Boonen het op dit wapen even min. Tulen kwam nog het verst. Na de Noor Sturla Thorkildsen te hebben verslagen (15-12), verloor hij in de tweede eliminatieronde met 12-15 van de Portugees Joao Cordeiro. Met een wanhoopsoffen sief verkleinde de Brabander zijn grote achterstand (6-14) in het slot nog aanzienlijk, maar de partij ein digde met een dubbeltreffer. WOENSDAG 15 JULI 2015 Zin in nieuw hoofdstuk FENERBAHQE Opgericht: 1907 GUUS HIDDINK 1990-1991:22 wedstrijden PIERRE VAN HOOIjDONK 2003-2005: 58 wedstrijden, 33 doel punten. Prijzen: Kampioenschap 2003/2004,2004/2005 DIRK KUIJT 2012-2015:116 wedstrijden, 33 doel punten. Prijzen: Kampioenschap 2013/2014, nationale beker 2012/ 2013, nationale supercup 2014/2015 door Sjoerd Mossou Robin van Persie vertoonde giste ren tijdens zijn presentatie al vast wat 'kunst jes' aan de fans van Fener bahce. foto AFP VOETBAL ATLETIEK VOETBAL Fabio Capello foto EPA SCHERMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21