Pats, boem, raak! Op het Noordzee] met de twee Willy' ZOMER 15 De 14e juli gebruiken veel inwoners om uit te slapen. Gekkenwerk, dat défilé ;fdes l VRIJDAG Hier langs de kust VAKANTIELIEFDE DEEL 3 Nationale feestdag Nou en of! Nu nog op tijd komen Sjiek en duur. Champi graag! Brandweermannen met losse heupen, wij houden ervan Vuurwerk bij de Eiffeltoren DAG 3 LANGS DE NEDERLANDSE KUST HOOGTEPUNT dwijnt in Hanneke's armen voor zijn eerste sal- sales. Dit is Parijs, dit is feest. De volgende ochtend volgt een déja vu. De trein. Dezelfde haltes. Opnieuw de stad van de liefde, maar nu met niet meer dan vijf uur slaap achter de kiezen. Vandaag weten we waar we moeten zijn. Are de Triomphe, het de- filé. Frankrijk zal ons laten zien wat het in huis heeft. De president zal zijn legermacht keuren, wij zullen ons vergapen aan de man nen, tanks, helikopters, straaljagers. Ach, de straaljagers. We hebben ze over zien vliegen vanaf het station. Maar waar zijn ze in gods naam gebleven? We zoeken, we dwalen, zien de laatste tanks rijden. Uit de prullenbak pluk ken we een paar verdwaalde Franse vlaggetjes. Zwaaien zullen we. Vive la France! Door te missen, blijken we onbedoeld een Parijse traditie in stand te hebben gehouden. Deze 14e juli-ochtend gebruiken veel inwo ners om uit te slapen. Gekkenwerk, dat défilé. Het zijn de mensen van buiten, zoals Chantal Marcoin, haar man Christian en vriendin Ma rie Jeanne, die om zes uur 's ochtends opston den, naar Parijs togen, om twee uur later met een driepootkrukje voor het dranghek neer te strijken. „Vandaag is het de dag om te herinne ren waar we vandaan komen", zegt ze. „Nu draait het niet om Europa, of de wereld, maar om ons." Als we 's avonds laat onder de Eiffel toren staan, zien hoe het vuurwerk kapot knalt in de hemel, voelen we even wat ze be doelt. Vanavond horen we nergens anders te zijn dan hier. Zij was 11, hij al 13. Toen ze elkaar za gen, daar op de cam ping in Ede, was het pats, boem, raak! Die zomer vakantie waren Sandra en Peter - 'een ontzettend grap pige jongen, én een lekker ding' - een hecht duo. Ze voetbal den, fiets- crosten, tafel tennisten en hingen uren lang bij het zwembad. „Eenmaal thuis, schreef ik liefdesbrie ven", vertelt Sandra. „Ik had echt vlin ders in mijn buik." Daar bleef het niet bij. Met hun ouders gin gen Sandra en Peter terug naar dezelfde camping. Elke zomer zagen ze elkaar daar. In hun tienertijd groeide de prille vakantieliefde niet meteen uit tot 'echte' verke ring. Sandra en Peter waren vooral goede vrienden. Dat ze soms scharrelden met een ander: geen probleem. Tot de zomer van 1991 aan brak. Of het tijdens de zes kamp gebeurde, in de disco theek, of in de bioscoop, weet Sandra niet meer pre cies. „Op een gegeven mo ment was het gewoon 'aan'." Sandra werd 18 en ging daarna voor het eerst zonder ouders op reis. Met Peter boekte ze een trip naar het Griekse Kos. Een relatie test die het stel glansrijk doorstond. Intussen zijn de twee bijna twintig jaar getrouwd. Met vrienden die ze destijds op Kos ont moetten, gaan ze binnenkort terug naar het Griekse ei land. „Best bijzonder, toch?" Zoutelande Zoutelande-Domburg Aantal stappen: 15.610 Aantal kwallen: honderden! Vuil in vloedlijn: nee Zonder telefoon, zonder iPad, zonder afleiding. Twee van onze verslaggevers wandelen deze zomer langs de Neder landse kust De eerste drie weken: Jeroen Schmale. Zij heet Willy. Hij ook. Tja, daar doe je niets aan. Je kunt moeilijk dan maar niet verliefd op elkaar worden omdat je nu eenmaal hetzelfde heet. „We noemen hem Wil", legt Wil- ly-zonder-snor uit. Ze zijn al bijna een halve eeuw samen, Willy en Willy uit Pannerden. In die beginjaren gingen ze al op reis met Lidy en Hans, neef van de mannelijke der Willy's. Met een campertje naar Frankrijk, prachtig. Nu trekken ze er nog altijd sa men op uit, maar wel met twee campers. Die staan bij het Veer- se Meer. Ze hebben de bus naar Zoutelande genomen en wande len nu via het Noordzeepad te rug. Want in dat lopen komt hun hele vriendschap samen. De mannen voorop. Lidy: „We sto ten elkaar aan als we fraaie na tuur zien. We delen het genot echt met elkaar." Hans: „Het wandelen is niet het doel, maar onze manier om samen te zijn. Daar gaat het om." Willy knikt instemmend. En Willy ook. WOENSDAG 15 JULI 2015 Wie denkt niet met weemoed terug aan een vakantieliefde? De ze zomer tekent Mark van der Werf de mooiste verhalen op, van vele jaren terug tot heel recent. Vandaag: Sandra en Peter. Foto links: Mexicaanse soldaten met roofvogels op de Cham- ps-Elysées. Midden: verslaggevers Carla van der Wal en Hanneke van Houwelingen. Rechts: Franse legervoertuigen rij den over de Champs-Elysées tijdens de traditionele militaire parade op 14 juli. Dan wordt herdacht dat de Bastille, een middeleeuws fort dat als gevangenis diende, werd be stormd in 1789. Deze bestorming wordt gezien als het symbolische be ginpunt van de Franse Revolutie, foto foto's EPA brandweer Peter en Sandra. Nu al twintig jaar getrouwd, foto PR 'De mannen van X stavast blijken verbazend lichtvoetig, ondanks de stevige* zwarte stappers die ze omklemmen. Voor we het weten zijn ook wij aan de zwier. Stampende muziek, k champagne a 5 euro per glas' i to rechts: een stel danst op een brandweer- 0 Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15