Dixon neemt ons mee naar de feesten die de avond voor 14 juli al losbarsten 14 ZOMER Dwars door Europa fuiven verslaggevers Carla en Hanneke deze zomer elke dag mee met een feestje. Klein of groot, festival of verjaardag, als er iets te vieren valt, zijn ze erbij. Vandaag: Parijs. MAANDAG Vakantieliefdes l DINSDAG Hier langs de Nederlandse kust I WOENSDAG Waar is dat feestje? I DONDERDAG Vakantielie WAAR IS DAT FEESTJE DEEL 1 We vallen maar met een met de deur in huis. Kent u die gro te vliegshow op 'Quatorze julliet', hét feest om de be storming van de Bastille en dus het begin van de Franse revolutie te vieren? Waarbij machtige straaljagers blauwe, witte en rode rook over Parijs uitspuwen, zodat de stad lijkt te worden ondergedompeld in een gro te, zachte, Franse vlag? Die hebben we dus gemist. Even terug naar de avond ervoor. Ook Pa rijs. Ruim voordat hier op 14 juli het natio nale feest losbarst, leggen we de ronkende motor van onze volkswagenbus Henri het zwijgen op bij de kampeerplek die Hanne ke heeft uitgezocht. Eén probleempje: het blijkt een doodnormale, kale parkeerplaats te zijn. Een ventje niet veel hoger dan onze heup praat ons in hallucinerend rap Frans bij. Dat je hier niet kan slapen, er geen wc is, maar het treinstation wel prima bereik baar is. Oftewel: we kunnen het beste door rijden naar een afgelegen camping, verder op. Carla luistert, knikt, en vertelt daarna opgetogen dat ze zich in elk geval de eerste twee aanwijzingen nog kan herinneren. Soort van. Ongeveer drie minuten later is Henri op nieuw stuurloos en schakelt een voorbijgan ger hulptroepen in. De enige Engelsspreken- de man uit het slaperige dorpje Ver- neuil-sur-Seine wordt per telefoon opge trommeld. Daar is Dixon Quenette, 21 jaar, broek op halfzeven, brede tandpastalach: onze held. Hij leerde Engels door films te kijken en videospelletjes te spelen. In die taal droomt de in Guinee geboren Dixon over de samenwerking die in het verschiet ligt, met de Franse rapper Booba. Als die slaagt, gaat hij weg uit Frankrijk. Dan stopt Dixon met zijn werk bij een restaurant in Parijs, de stad waar iedereen altijd haast heeft, terwijl hij het liefste de tijd neemt. Dat doet hij ook vanavond, als onze gids. Dixon belooft ons mee te nemen naar de feesten die de avond voor 14 juli al losbar sten. Hij is onverstoorbaar, wij wat ner veus, als we de ene na de andere trein wor den ingeloodst, daarna de metro in. Geen idee waar we zullen eindigen, maar we vol gen. Lopen een trap op, zien een plein en dan, pal voor l'Arche de la Défense, staan ze. Potige brandweermannen, bij de poor ten van een witte feesttent. Brandweermannen? Ja! Ze heten ons wel kom op één van de vele 'bals des pompiers' in Parijs, die op deze avond door spuitgas ten op poten zijn gezet. In alle veertig kazer nes en op pleinen zijn zij de gastheren, schenken ze de champagne; een jarenlange traditie. „Vanavond ben ik er om te serve ren, niet om vuur te blussen", zegt Max le Sommer in zijn gladgestreken blauwe uni form, van achter de bar. Daar verklapt hij met een lachje dat hij af en toe snoept van de bubbels die hij schenkt. Net als zijn col lega's, die optreden als dj, maar zich ook op de dansvloer wagen. De mannen van sta vast blijken verbazend lichtvoetig, ondanks de stevige zwarte stappers die ze dragen. Voor we het weten zijn ook wij aan de zwier. Stampende muziek, champagne a 5 euro per glas. Dixon die ons uitlacht als we net wat te enthousiast worden, die ver- Een dansje Foto links: Dansen op 14 juli in Nice, foto rechts: mannen kussen elkaar op een van de vele 'bals de pompiers' (brandweerfeesten), foto AP/AFP Foto links. Sfeerbeeld met Carla (links). Fo feest, foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14