Gehandicapte Jiska slachtoffer van ID-fraude Overheid erkent hardhout Maleisië 24 maanden 50% korting 300MB DATA Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc NIEUWS 11 len." En dan, eindelijk, buigt Wim zijn hoofd. „Ik heb het ge daan", snikt hij uit. Hij vertelt dat hij Heidy heeft gewurgd. Samen besluiten ze terug te gaan naar Philipe. Nog in de taxi vraagt Wim of hij de komende tijd veel klussen mag draaien. Hij heeft nog maar 150 euro op zijn bankrekening staan. Terug in de villa van Philipe vouwt Wim zijn handen voor zijn borst. „Philipe, ik wil bij jou het gebed van mijn leven doen. Ik heb het gedaan. Ik heb mijn vrouw met een baksteen knock-out geslagen en daarna ge wurgd." Philipe noemt de bekentenis een moedige stap. Hij stelt voor een reconstructie te maken. „En daarna moeten we naar een op lossing zoeken." Wim vertelt. Over de slechte relatie. Dat Heidy hem een on duidelijk ultimatum had gesteld. Hij was die avond eerder van huis gegaan na een feest bij de carnavalsvereniging. Eenmaal thuis wachtte hij zijn vrouw in de besneeuwde tuin op. Wim legt uit hoe hij na de moord in huis een inbraak in scene had gezet. Hij was bewust nog op het lichaam van zijn vrouw ge sprongen om bewijs en sporen weg te maken. De baksteen en zijn kleren had bij weggemaakt en verbrand. Meteen na de biecht wordt Wim aan anderen voorgesteld als 'hun nieuwe col lega'. De reis naar Marbella is ten einde. In de twee weken die volgen, hebben Joep en Wim nog enkele keren contact. Joep belt Wim met de vraag of hij thuis is. Diezelfde middag wordt Wim S. opgepakt op ver denking van moord. Of de hele, uitgebreide operatie iets oplevert is de vraag. Straf rechtexperts uiten harde kritiek op de gebruikte methoden. „Be wijstechnisch heb je hier hele maal niks aan", zegt bijvoor beeld Peter van Koppen, rechts- psycholoog en bewijsexpert. Een pro formazitting in de rechtszaak tegen Wim S. dient morgen. Het is een lange nasleep van het verliezen van haar identiteits kaart, ruim anderhalfjaar geleden. „We worden er knettergek van", zegt haar moeder Wil Kraak. Een jaar lang leefde Jiska (19) zonder de ID-kaart die ze in janua ri 2014 verloor. Zonder gevolgen. Tot er rond de kerstdagen ineens een bekeuring voor zwartrijden in de trein op de deurmat lag. De bon was uitgeschreven in Zoeter- meer. Later volgden boetes uit Gouda, Den Haag, Eindhoven en Amsterdam. „Dat zijn gebieden waar Jiska nooit zonder begelei ding komt", zegt Kraak. „Jiska komt op eigen kracht het dorp niet uit." Dat de Numansdorpse tiener een handicap heeft maakt de daad 'extra laf, vindt Kraak. „Al kan de dader ook niet weten dat ze gehandicapt is. Uiterlijk zie je niets aan Jiska, ze wordt voor vol aangezien. Haar beperking is een valkuil. Maar er wordt mis bruik van haar gemaakt." 'Het moet iemand zijn die ons kent, want 'ze' kent ook onze adresgegevens' Wie er op Jiska's ID-kaart door het land reist is voor het gezin een raadsel. „Het moet iemand zijn die ons kent", vermoedt Kraak. „Want 'ze' kent ook onze adresge gevens. We zijn echt ten einde raad. De instanties doen er werke lijk niets aan." Ze doelt vooral op NS. „Ik krijg een standaardbrief te rug dat het aannemelijk is dat haar identiteit is 'gestolen'. Maar alles gaat tegenwoordig toch digi taal? Laat ze haar naam maar in één van die kastjes zetten zodat degene die dit doet kan worden opgespoord. Alleen op die manier eindigt dit, denk ik." NS is bekend met de ID-fraude bij Jiska, maar zegt dat treincon ducteurs door de privacywetge ving niet als 'extra speurneus' mo gen optreden. „Dat is meer een taak voor de echte opsporingsdien sten", zegt een woordvoerder. „Als Jiska belt, wordt haar boete kwijtgescholden. Als ze een kopie van de vermissingsaangifte naar ons stuurt, krijgt ze ook geen ac ceptgiro's meer." Kraak vreest wat nog komen gaat. „Weet jij veel wat ze nog meer met een ID-kaart kunnen doen. Wie weet staat hier volgen de week wel een autodealer op de stoep omdat er met haar pasje een wagen is gekocht. Ik hoop dat het snel stopt." DEN HAAG. Het kabinet wil hard hout uit Maleisië met het keur merk MTCS erkennen als duur zaam hout. Dat maakt de weg vrij voor inkoop van dit tropische hout door overheden. Natuur- en milieuorganisaties zijn tegen. De staatssecretarissen Sharon Dijksma (Economische Zaken) en Wilma Mansveld (Milieu) hebben gisteren aan de Tweede Kamer la ten weten dat zij geen belemme ringen meer zien om MTCS volle dig toe te laten. Er komt nog een laatste toets door een Nederlandse commissie, maar Dijksma heeft tij dens haar recente bezoek al gecon stateerd dat Maleisië zich houdt aan de eisen voor duurzaam bos beheer. Nederland was het enige land binnen de Europese Unie dat MTCS nog niet had erkend. Met de erkenning zal het gebruik van het duurzame hout toenemen, ver wachten de bewindslieden. Greenpeace, het WNF en de or ganisatie voor inheemse volken NCIV noemen het besluit onbe grijpelijk. Ze vinden dat het kabi net eerst een onafhankelijk oor deel moet afwachten. Volgens de organisaties blijkt uit onderzoek dat de ontbossing in Maleisië niet aan banden is gelegd, maar dat er nog steeds wordt ontbost. Exclusief voor de lezers van deze krant inci. Samsung Galaxy S4 t.w.v. €369, Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! WOENSDAG 15 JULI 2015 zal hii Illustratie: Ivo van Leeuwen 3 OKTOBER, 15.31 ARRESTATIE door Bas Boerma NUMANSDORP. De verstandelijk ge handicapte Jiska Rijsdijk uit het Zuid-Hollandse Numansdorp kan niet zelfstandig het dorp uit. Toch kreeg ze in een halfjaar al ruim 25 bekeuringen van de NS en ver voersbedrijven in Den Haag en Rot terdam voor zwartrijden in het openbaar vervoer. Wil Kraak moeder van Jiska Rijsdijk 2000 ■h %:w p/mnd Telefonisch bestellen kan ook. Bel: 0900-0603 (€0,45 per gesprek, ma t/mvr van 8-18 uur) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 21-07-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11