t®ü|- @AutoTracl< autotrack.nl/win P<r?°P N AU Ti NIEUWS 9 Nederland gaat dorpen helpen op rampplek van MH17 ^Tegf„ standpunt over de aanslag op het vliegtuig kan de DNR-bestuur- ders niet ontevreden gestemd heb ben. „Natuurlijk hebben de Oek- raïners het gedaan", sist de zojuist de laan uitgestuurde burgervader overtuigd. „Meerdere mensen hier hebben hun straaljagers zien schie ten op de Boeing." Mirosjnitsjenko hoopt dat meer nabestaanden komen. DNR-leider Aleksandr Zachartsjenko heeft ook aangegeven dat families van de slachtoffers welkom zijn, maar hij blijft onduidelijk. Een verzoek tot een interview weigert hij. En de belofte antwoorden per e-mail te sturen, komt hij ook niet na. Na de ramp was Mirosjnitsjen ko als eerste ter plaatse. „Er lagen hier vooral Aziaten, de Maleisi sche stewardessen, de piloten. Ik heb zo'n dertig lijken gezien, die staan me nog altijd stuk voor stuk op mijn netvlies", zegt hij ineens aangedaan en hij zucht diep. Vol gens hem hebben ook de dorpelin gen die vlakbij de plek wonen het er nog moeilijk mee. „Ze stoppen het weg, maar als je er met ze over praat, krijgen ze soms ineens weer tranen in hun ogen." Dat omwonenden spullen heb ben gestolen uit de neergekomen bagage, wil er bij Mirosjnitsjenko dan ook niet in. Al lagen er vlak na de ramp opengemaakte koffers waarin overduidelijk was gegrut. Ook al hadden bewoners van het nabij gelegen stadje Torez ineens mobiele telefoons in de aanbie ding op de markt. De burgemees ter haalt zijn schouders erover op. „Ach, er waren toen zo veel ge ruchten. De burgers komen nog steeds spullen brengen. Metaal, een kinderbadpakje, soms een identiteitsbewijs. En zelfs een gou den kettinkje. Goud, hoort u?!" In het Zagorsk-straatje, dat uit loopt op de 'cockpitlocatie', is Ma rina Volkova (46) dezelfde spraak- waterval die ze vorig jaar ook al was. Toen viel het lichaam van een vrouw via het dak in haar tuin, haar man was er bijna onder gekomen. Volkova moest acuut aan de rustgevers maar is nu een stuk kalmer. „Het was het noodlot dat die vrouw hier neerviel. Weet je, er is iets heel geks. Het gebeur de op 17 juli, het vliegtuig had vluchtnummer 17 en wij wonen hier op nummer 17. Dat kan toch geen toeval zijn?" Een tijd had ze een slecht gevoel in haar huis, maar weg wilde ze niet. „Waar moest ik heen, hier wonen mijn vrienden, ik spreek geen andere taal." Dan barst ze los in een mo noloog over de oorlog, armoede, stijgende prijzen en de blokkade die Kiev heeft opgeworpen tegen de afvallige mijnregio Donbass. Voor velen in de regio is MH17 niet meer dan een druppel in de zee van ellende die ze zelf doorma ken. „Eigenlijk begon ik de Boeing al een beetje te vergeten", geeft Volkova toe. „Pas nu alle journalis ten terugkomen, wordt alles weer opgerakeld." Hetzelfde geldt voor Ina Tipoenova (6o)die ondanks het be zoek van tientallen verslaggevers nog altijd uitgebreid de tijd neemt om te vertellen over 17 juli 2014. In haar vervallen tuinkeukentje sloeg een van de slachtoffers dwars door het dak te pletter. „Ik heb nooit geweten wie ze was. Een Aziatische, ze had haar nagels mooi gelakt, haar voet hing nog aan het plafond", vertelt Tipoenova zonder emotie. Ze heeft het verhaal al vaak verteld. Hoewel de gedachten nog altijd vreselijk zijn, heeft het verleden haar bewaard voor al te veel emo tionele schade. „Weet u, tien jaar geleden kwam mijn zoon om bij een mijnramp. Hij was 27 jaar. Ver geleken daarbij was deze tragedie licht te verdragen." DEN HAAG/HRABOVE De Nederlandse rege ring gaat materiële steun bieden aan om wonenden van de MHi7-rampplek. De dorpelingen van Hra- bove, Rozsypne en Pe- tropavlovka worden beloond vanwege de hulp die ze boden tij dens de berging van de gecrashte Boeing. Nederland wil deze week via internatio nale hulporganisaties voedingsmiddelen en hygiëneproducten brengen naar de dor pen. Daarbij zit ook een dankbrief na mens de leiding van de bergingsmissie. Als de veiligheidssi tuatie het toelaat, zul len de inwoners de pakketten voor ko mende vrijdag, de dag van de ramp, ont vangen. Nederland wil ook helpen de le vensomstandigheden in de dorpen structu reel te verbeteren. Daarbij wordt gelet op de mogelijke gevol gen die de crash heeft gehad op de be volking. 'De burgers brengen spullen, zelfs een gouden kettinkje' 'Het was het noodlot dat die vrouw hier neerviel' 'Bij deze wind hangt er nog altijd de stank van kerosine en de dood' weer ^CCwhhq Actie loopt van 15 mei t/m 15 juli 2015 MAANDAG 13 JULI 2015 Een monument met bloemen op de rampplek in Rozsypne, ter nagedachte nis aan de omgekomen passagiers van de MH17. foto ANP/Pierre Crom Oleg Mirosjnitsjenko (inmiddels ex burgemeester van Rozsypne Marina Volkova dorpeling Vladimir Berezjnoj Dorpshoofd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9