m n 4 NATIONALE ACTIEWEEK TRAPLIFTEN 8 NIEUWS Met de libellen gaat het goed In zomer minder woninginbraken Srebrenica herdacht ■sas* Weekeinde vol steekpartijen 100 kilo drugs in voetbalkantine HERDENKING Dorpelingen zijn de afschuwelijke taferelen op de plek waar MH17 neerkwam nog niet vergeten. www.molenaar.nl molenaar x 2j'K ik i*&T Ui/&k/ Deze week een serie verhalen over de MH17-crash een jaar geleden. Vandaag: terug naar het rampgebied. Het gaat goed met de libellen in Ne derland. Veel soorten die in de vori ge eeuw sterk achteruitgingen, heb ben zich in de laatste 25 jaar her steld. Dat blijkt uit onderzoek van de Vlinderstichting, het CBS en Wageningen Universiteit. Het aantal libellensoorten nam in de vorige eeuw drastisch af door verslechtering van de waterkwali teit en vernietiging van de woonge bieden. Gaandeweg zijn milieu verbeteringen doorgevoerd en kwam er steeds meer aandacht voor het herstel van beken, vennen en moerasgebieden. Hierdoor zijn met name de warmteminnen- de libellen toegenomen en soorten die leven bij beken en rivieren. De campagne om vakantiegangers te waarschuwen voor woninginbra ken lijkt effect te hebben. In twee jaar tijd is het aantal woninginbra ken in de zomermaanden juli en augustus gedaald van 13.000 in 2012 naar 10.000 in 2014. Dat zegt de lan delijk projectleider woninginbra ken bij de politie. De daling komt vermoedelijk door meer aandacht van onder meer politie en justitie voor deze vorm van criminaliteit, een persoonsgerichte aanpak van inbrekers die iedere keer weer in de fout gaan en bewustwording bij mensen zelf Ook wordt er meer ge daan aan preventie. De politie had dit weekeinde de handen vol aan steekincidenten. In Oosterhout liep een ruzie tussen twee partners zaterdag uit in een mishandeling met een mes. De vrouw raakte daarbij gewond aan de armen en keel. Ook de man liep verwondingen op aan zijn arm. Hij is aangehouden. In Schiedam werd een 19-jarige vrouw uit Delft met een mes gestoken na een ruzie met een bekende. In een recreatiege bied in Wilp raakte een 40-jarige vrouw uit Deventer gewond bij een steekincident met een een jaar oudere plaatsgenote. De twee kre gen onenigheid met elkaar. Een vrijwilliger van W Steenber gen heeft vrijdag in het opberghok van de kantine 100 kilo harddrugs gevonden die waren verpakt in zes zwarte sporttassen. Het gaat vol gens de politie vermoedelijk om MDMA, een chemische stof om xtc aan te maken. De nieuwe kantine beheerder, de 37-jarig C.J. uit Steen bergen, is aangehouden. Hij heeft een horecazaak in Steenbergen en zit namens Koninklijke Horeca af deling Steenbergen in het drie hoeksoverleg met burgemeester en politie. Vandaag bespreekt het be stuur van de vereniging de te ne men vervolgstappen. A00VeJJlu^ qja. üuu A ^eptcux,tst Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400 of ga naarwww.molenaar.nl De velden rond Hrabove liggen er net zo vredig bij als nu precies een jaar geleden, vlak voor de ramp. Glooiende groene heuvels, waarover een lome, warme juli- waas hangt. Insecten zoemen, bruine koeien grazen en de lucht boven het lange asfaltweg- getje richting Rusland dat het landschap in tweeën deelt, trilt van de zomerhitte. Af en toe pas seert een oude Lada of motor met zijspan. Je kunt je bijna niet meer voorstellen wat een afschu welijk toneel dit terrein het afge lopen jaar is geweest. De plek waar het grootste deel van MHt7 neerplofte en explodeerde, toont geen enkel spoor meer van de horror die zich hier heeft afgepeeld. Het is niet meer dan een stuk droge bruine aarde. Vitali Nevents- jannyj (32) is een van de weinigen die alles heeft zien gebeuren. „Ik was met mijn vee in het veld. Ik hoorde een knal, keek omhoog en zag het vliegtuig nog heel. Toen ont plofte het, begon uiteen te vallen en vervolgens kwam het naar be neden", herinnert de zon gebruinde Oekraïner zich. Zijn reactie? „Ik heb het op een lopen gezet, ik vreesde voor mijn le ven, was bang dat het op ons zou terechtkomen." Sta stil en zeg een gebed. Voel hoe een aantal minuten verglijdt. Hier viel een Boeing, en niemand werd gered. In die vreselijke splitseconde tijd. en imiteerde hij tot in de perfec tie Vladimir Vysotski, de Russi sche bard die zich kankerend op het Sovjetregime de dood in zoop. „Ach, ik heb al een halfjaar geen salaris meer gekregen", ver zucht hij. Want ondanks het be stand dat Oekraïne en de pro-Russische rebellen sloten, is de armoedige economische situa tie in de zelfverklaarde Volksre publiek Donetsk (DNR) er al leen maar op achteruit gegaan. Ook in Hrabove. Wie? Berezjnoj vraagt of de dictafoon nog even kan uitblijven. Hij wil eerst eens echt weten van de bui tenlandse verslaggever: wie heeft dat vliegtuig nou neerge schoten? Wie is deze oorlog be gonnen? Wie is er schuldig? Het dorpshoofd worstelt duidelijk met vragen. Natuurlijk zijn zijn dorpelingen MHt7 nog niet ver geten. En Berezjnoj zelf ook niet. Meteen na de klap is hij naar de plek des onheils gegaan, waar hij hemelsbreed misschien drie honderd meter vandaan woont. „Voor mij zal de herdenking van 17 juli geen afsluiting zijn, daar voor heb ik te veel gezien." De gevolgen van de tragedie zijn nog altijd voelbaar, zegt Be rezjnoj in het van binnen licht blauw geverfde dorpshuisje dat sinds de Sovjettijd niet meer is veranderd. Als de wind deze kant uitstaat, hangt er nog al tijd de stank Shock Neventsjannyj zag de lichamen op de weg neervallen, maar be sefte dat hij niets meer kon doen. Hij verkeerde in shock en rende naar huis, op vijftig meter van de rampplek. Hoewel Rus land en de pro-Russische rebel len eerder beweerden dat Oek raïense straaljagers MH17 had den neergehaald, rept de veehou der daar met geen woord over. „De oorlog heeft het gedaan", be antwoordt hij diplomatiek de schuldvraag. Een paar honderd meter verderop hangt dorpshoofd Vla dimir Berezjnoj (60) voorover op zijn bureau en staart gelaten naar het computerscherm. Hij heeft een opgewekt karakter en de gulle jongensachtige lach van Rudi Carell. Maar hij is minder vrolijk dan tijdens eerdere ont moetingen. Toen trok hij zijn gitaar nog wel eens tevoorschijn van kerosine en de dood. Bij een jongen is de astma verer gerd. Hij vraagt zich af of er ver band is met de Boeing." Berejznoj is nog altijd begaan met de slachtoffers en hun families, en hij verklapt iets: het gedicht dat aan een elektrici- teitspaal op de rampplek is ge spijkerd, is van hem. Hij draagt het voor uit het hoofd: Sta stil en zeg een gebed. Voel hoe een aantal minuten verglijdt. Hier viel een Boeing, en niemand werd gered. In die vreselijke splitseconde tijd. Zes kilometer verderop heeft burgemeester Oleg Mirosjnitsjen- ko van Rozsypne, het dorp waar de cockpit tussen de zonnebloe men neerplofte, andere proble men aan zijn hoofd: hij heeft net een dag eerder te horen gekre gen dat hij is ontslagen. „Ik weet niet waarom dit gebeurt. Waar schijnlijk omdat ik veel heb ge klaagd over de slechte omstan digheden in het dorp", fluistert hij. In de DNR houden ze nou eenmaal niet van kritiek. En op een paar meter afstand staat de assistent van zijn opvolger. Mirosjnitsjenko oogt nerveus. Hij zou zijn ontslagen omdat hij van het DNR-bestuur geen toe stemming had gevraagd om bui tenlandse verslaggevers over MH17 te woord te staan. Nog maar een dag of tien geleden kreeg hij de Nederlander Reggy Specken (met een team van Nieuwsuur) op bezoek, wiens zoon en schoondochter omkwa men. Maar hij gelooft niet dat zijn ontslag daar op vast zit. Zijn WACENINCEN UTRECHT n*«u SBIBMMICü DEN HAAG - Achter luisterende deelnemers aan de Srebrenicaherdenking zaterdag hangen foto's van moslimmannen die destijds werden vermoord door Bosnische Serviërs, foto Martijn Beekman/ANP OOSTERHOUT STEENBERGEN Denkt u al langer na over een traplift, maar vindt u de investering aan de hoge kant? Dan is dit het moment om in actie te komen. Tijdens de Nationale actieweek ontvangt u maar liefst 21% BTW korting op de modul® traplift! Heeft u tijdelijk een trapift nodig? Bij Molenaar kunt u er ook een huren. Maak een vrijblijvende afspraak met een van onze adviseurs bij u thuis of vraag eerst de gratis brochure aan. door onze correspondent Joost Bosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8