Maffiabaas ontsnapt opnieuw nu via een lange tunnelbuis v> v bjjJd^rwun.n] d MöSriHi: !Efilrh 1 hu frMci" JidJUd/ffJzjfJ, iJ Vooral expats zijn de klos NIEUWS 7 Zeker vijfhonderd mensen zijn, tegen hun wil of zonder dat ze het in de gaten hadden, geen Nederlander meer. DEN HAAG. Het gaat vooral om ex- pats en hun gezinnen, die door het aanvragen van een tweede na tionaliteit hun Nederlanderschap zijn verloren. Vaak waren ze zich daarvan niet bewust. Dat blijkt uit een inventarisatie van de Nationale ombudsman. „Na een oproep hebben vijfhon derd mensen zich spontaan bij ons gemeld, dus misschien is de groep nog groter", zegt een woord voerder van de ombudsman. De instantie besloot de oproep te doen, mede naar aanleiding van het verhaal van Carla Brienen uit het Brabantse Mill in deze krant. Brienen en haar man wonen en werken al jaren op het eiland Mau ritius in de Indische oceaan. Ze kregen er twee kinderen. Ze vroe gen in 2001 de Mauritiaanse natio naliteit aan omdat die nodig is om op het eiland een huis te kopen. Ze beseften niet dat ze door het vrijwillig aannemen van een ande re nationaliteit ze volgens de Ne derlandse wet het Nederlander schap zouden kwijtraken. Daar kwamen ze achter toen ze in 2013 hun Nederlandse paspoort wilden verlengen. „Het staat in de wet maar niemand heeft het me ver teld", stelt Brienen. Ze vindt het een ramp dat ze geen Nederlandse meer is. „Het is onderdeel van mijn identiteit." Zij en haar gezin willen weer terug als de kinderen naar de middelbare school gaan. Beroepsprocedures zijn afgewe zen. Terugkomen kan alleen door een verblijfsvergunning aan te vra gen, een lange en moeilijke weg. Eelco Keij, zelf expat die inmid dels weer terug is, zet zich in voor de strijd van de ex-Nederlanders die hun nationaliteit terug willen. Onder meer via de Facebook- pagina NederlanderBlijven. Keij: „De huidige wetgeving is te ge compliceerd geworden. Zelfs amb tenaren maken onbedoeld fouten, maar wel met zeer zware gevol gen. Buitenlandse Zaken zegt dan: 'Sorry, het is onze fout, maar uw probleem.' Onacceptabel." Keij kent talloze voorbeelden, onder meer van Nederlanders in Austra lië en Israël die door bijvoorbeeld het overlijden van een partner hun Nederlanderschap verloren zonder het te merken. Volgens het ministerie komen jaarlijks zo'n twintig klachten over verlies van nationaliteit bin nen. Alle Nederlanders in het bui tenland informeren over het even tueel verliezen van de nationali teit, zou ondoenlijk zijn, meldt het ministerie aan Brienen. Terwijl politici zich met het schaamrood op de kaken in alle bochten wringen om hun hachje te redden, zijn de Mexicaanse poli tie en het leger een enorme klop jacht begonnen op Guzman. In de wijde omtrek van de Altiplano-ge- vangenis, die geldt als de zwaarst beveiligde van Mexico, richten agenten en militairen wegversper ringen op. Omliggende vliegvel den zijn afgegrendeld. Al achttien verdachten zijn meegenomen naar Mexico-Stad voor verhoor over de ontsnapping. Guzman werd zaterdagochtend om 9 uur voor het laatst gezien ter wijl hij naar de douche ging in zijn cel, nummer 20 op gang 2. Na een tijdje was hij op beelden van de alom aanwezige veiligheidsca mera's nergens meer te zien. Zijn cel was leeg. In de wasruimte von den bewakers precies in de dode hoek van de camera's een tunnel tje van 50 centimeter hoog, dat leidde naar een grote tunnel van r,70 meter hoog. Die kwam uit in een huis dat zogenaamd werd ver bouwd. In het echt klusten de bouwvakkers aan de tunnel. Een aangepaste motor op rails stond voor El Chapo klaar om de r,5 kilo meter naar het huis af te leggen. Guzman is deskundige in tun nels. Hij bouwde zijn drugsimpe rium door het aanleggen van on dergrondse smokkelroutes van Mexico naar de Verenigde Staten. Geen kruip-door-sluip-doorgange- Guzman onsnapte in 2001 al eens uit de zwaar bewaakte gevangenis Puente Grande, toen met behulp van cipiers tjes, maar serieuze, door inge nieurs gebouwde tunnels. Hij ontsnapte al eerder, in 2001, en zat pas sinds vorig jaar weer achter de tralies. De regering be loofde plechtig dat hij nooit meer zou ontsnappen. Dat hij vanuit Al- tiplano, 90 kilometer ten westen van de hoofdstad, zijn kartel zou blijven leiden, was moeilijk te voorkomen, maar hij zou dat nooit meer in vrijheid doen. Nu bewees 'De Kleine' het te gendeel en dat is een enorme smet op het imago van president Enrique Pena Nieto, die de drugs kartels keihard bestrijdt. Sinds zijn aantreden in 2012 zijn zes drugsbaronnen gedood of gevan gen, onder wie 'El Chapo'. Guzman (56) is oprichter van het Sinaloakartel dat naar schat ting een jaaromzet van 3 miljard dollar heeft. De Amerikaanse justi tie beschouwt hem als 's werelds machtigste drugsbaron. Hij werd de eerste keer opgepakt in 1993, in buurland Guatemala. Na zijn uitlevering werd hij ver oordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf wegens drugssmokkel. On der zijn leiding werd voor miljar den dollars cocaïne, marihuana en methamfetamine de VS binnenge- sluisd. 'Buitenlandse Zaken zegt dan: 'Sorry, het is onze fout, maar uw probleem' 5 dagen Van der Valk Landhotel Spornitz 10 dagen Gerlos Opatija Istrië Opatija 8 dagen Wenen en het Wienerwald 10 dagen Saas Grund Zwitserland 12 dagen Dubrovnik/ Makarska Riviera KMÏSTIË- MAANDAG 13 JULI 2015 Honderden verliezen nationaliteit door Cyril Rosman door Hans van Zon MEXICO-STAD. Met zijn tweede uit braak uit de gevangenis zet drugs baron Joaquin Guzman de Mexi caanse regering enorm voor schut. 'El Chapo' (De Kleine) zou nooit meer ontsnappen, maar de leider van het machtige Sinaloa-kartel is opnieuw spoorloos. Hij wist weg te komen via een 1,5 kilometer lange tunnel. Eelco Keij Ex-expat Een federale politieman inspecteert een pijp bij de gevangenis waaruit Joaquin Guzman ontsnapte, foto AFP v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 20,27juli/ 10,17,24,31 aug/7,14, 21, 28sept/5,12 okt m\\m 1 Vertrekdata: 20 juli 10,31 aug 21 sept Vertrekdata: 27juli/3,10,17,31 aug/14,28sept/5 okt Vertrekdata: 17,31 aug 14, 28 sept Vertrekdata: 20,27juli 3,17, 24.31 aug/7,14,21, 28 sept/5,12 okt rMilSp Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. ^r^zr^y/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7