De Echo haalt 125e verjaardag en ziet ook weer kinderen musiceren Hoogvliegers genieten op Midden-Zeeland Veiligheidseisen tiende Solexrace Heinkenszand aangescherpt SÉ BEVELANDEN en THOLEN 19 Veiligheid van publiek en deelnemers van groeiend evenement is -zeker na ongeval in Haaksbergen- belangrijker geworden. Rugzakken Tenten Aanbieding! BXfiJ 9KXAS Het was te laat om nog van alles aan te passen, daarom hebben we toen alleen de solexen laten rij den", vertelt bestuurslid René Goetheer. Want, in tegenstelling tot andere solexraces, werd het pu bliek in Heinkenszand op steeds meer showtjes getrakteerd. Trek kers, motoren, oude auto's, van al les passeerde de afgelopen jaren de revue vertelt initiatiefnemer Bas van de Swaluw. „We probeerden elk jaar wat anders en groter, maar -en daar heeft de gemeente Borsele wel gelijk in- het werd ook te ge vaarlijk." Nadat in september het tragi sche ongeval met de monstertruck in Haaksbergen gebeurde, was het voor zowel gemeente als organisa tie helder dat er nog beter naar de veiligheid moest worden gekeken. „In de bochten liggen nu balen stro en vlak voor de finish op de Kerk- laan hebben we een chicane ge maakt om de vaart eruit te halen", zegt Van de Swaluw. Goetheer vertelt dat de snelhe den zijn gelimiteerd. Vooral de lu diek verkleede solexrijders moeten het veel rustiger aan doen. Het gaat niet meer om wie de snelste is, ie dereen moet achter een voorrijder -een klassieke Amerikaanse cabrio met mooie dames op de achter bank- blijven. Burgemeester Jaap Gelok, die voor de jubileumeditie het eerste rondje met Van de Swaluw aflegde, is tevreden over de aanpassingen. „Na Haaksbergen waren we wat kopschuw geworden, maar dankzij de inspanningen van vrijwilligers hebben er toch een mooi feestje van kunnen maken." Snacks Zowel bij publiek als bij deelne mers was er geen wanklank te ho ren. In de Kerklaan, waar de mees te mensen de Zeeuwse vlag heb ben uitgestoken, worden de bijna vijftig verklede deelnemers onder het genot van bier en snacks vanuit de voortuin bewonderd. Eén van die deelnemers, Maikel Wijn schenk, is verkleed als orthodoxe jood. „Vorig jaar waren we als New Kids en wonnen we", zegt hij. De joodse pijpenkrullen en hoeden zijn een vette knipoog naar de vol gelingen van de omstreden rabbijn Eliezer Berland die in maart in Heinkenszand verbleven. Een bord je met 'rabbijn zoekt volgelingen' siert klassieke bromfietsen van Wijnschenk en zijn team. „Eigen lijk moet je het omdraaien: 'volge lingen zoeken rabbijn, grapt wet houder Conny Miermans, doelend op het recente nieuws dat Berland kwijt zou zijn. Wijnschenk doet voor het tweede jaar mee en huurt een solex. Veel dorpsgenoten heb ben er inmiddels één gekocht, weet Van de Swaluw. „Ik denk dat er vijf tig op het dorp zijn. Bij mooi weer zie je ze ritjes maken." Hij geniet zichtbaar van het enthousiasme on der de deelnemers van de race. „Ze maken er de mooiste dingen van. Kijk, deze is verbouwd tot chopper en die jongen heeft een zijspan ge maakt. Schitterend toch!?" De organisatoren van de Solexrace in Heinkenszand hebben alle reden tot tevredenheid. Niet alleen vieren ze een jubileum -het is het tiende jaar op rij-, ook kan er na de uitge klede editie van vorig jaar weer vol op worden uitgepakt in Heinkens zand. Dat heeft geresulteerd in een evenement waarin veiligheid voor deelnemers en publiek meer dan ooit de aandacht heeft. „Vorig jaar kregen we enkele we ken van tevoren met extra eisen te maken van de gemeente Borsele. 'In het kermisweekend was er op zondag nooit iets te doen, een solex race leek mij wel wat' Als muziekvereniging De Echo tien jaar gele den niet een innige sa menwerking met O&U uit Kattendijke was aangegaan, betwijfelt voorzitter Jacco Groot- jans of het 125-jarig jubileum wel had kunnen worden gevierd. Grootjans (50) die zelf dit jaar 40 jaar lid is van De Echo, zag het ledenaantal de laatste decen nia teruglopen. Het aantrekken van jonge leden is lastig. Zodra ze gaan studeren of werken ha ken ze vaak af, schetst de voorzit ter de situatie. Vanwege de reno vatie van thuisbasis Het Wilhel- minahuis en het ontbreken van een dirigent bij O&U sloegen de verenigingen in 2005 de handen ineen. Behalve dat de muzikan ten het erg goed met elkaar kon den vinden, werden de mogelijk heden op muzikaal vlak ook ver groot. „Om op te treden hoefden we niet meer heel veel gastmuzi kanten te vragen." Samen hebben ze zo'n 25 le den. Daarnaast kunnen ze reke nen op een trouwe schare vrijwil ligers. „Die helpen bijvoorbeeld bij acties. Ze collecteren voor ons of helpen met de tweejaarlijkse rommelmarkt." Zaterdag werd het jubileum van De Echo gevierd met tal van activiteiten en optredens van (gast)verenigingen. Voor de gele genheid mochten alle kinderen uit het dorp een vlag ontwerpen. De winnaar, Renzo Schepers (11), vindt het 'echt heel leuk' om zijn tekening te zien afgedrukt op een échte grote vlag. „De achter grond heb ik van de Zeeuwse vlag en in het midden staat de naam, met een piano en een saxo foon." Instrumenten die hij zelf niet bespeelt. Dat wil niet zeggen dat Renzo niet muzikaal is. „Ik ben dj", zegt hij trots. Gelukkig voor De Echo zijn er ook nog kinderen die te verlei den zijn om een 'ouderwets' in strument te leren bespelen. Zo debuteerden vriendinnen Inez Acda en Esmee de Boe (allebei 10) vandaag in het orkest. Inez, die bugel speelt, is er niet zenuw achtig voor. „Er zitten mensen voor, achter en naast je. Als je een noot verkeerd speelt, horen ze dat zomaar niet." Esmee heeft de altsaxofoon zich eigen ge maakt. Voor haar was het bijna vanzelfsprekend dat ze lid werd van de Echo. „Mijn hele familie speelt muziek." ARNEMUIDEN. Rowan de Hulster (10) uit Waterlandkerkje moest er een jaar op wachten, maar sinds zaterdag is hij officieel Hoogvlie ger: hij bestuurde zelf het Cessna sportvliegtuig waarin piloot Fred Hahndiek uit Friesland hem vanaf vliegveld Midden-Zeeland zijn luchtdoop gaf. Het enige dat Ro wan niet leuk vond: „Omlaag gaan!" Kinderen mogen zelf aangeven hoe lang ze zelf willen vliegen, vertelt mede-organisator Fred van Norden van Stichting Hoogvlie ger. „Sommigen brengen het vlieg tuig zelf naar beneden en landen zelfs." Met een hoogst alerte pi loot naast zich, uiteraard. Vorig jaar werd de jaarlijkse grote vlieg dag voor ernstig zieke en gehandi capte kinderen afgeblazen wegens slecht weer. Afgelopen zaterdag was dat met het schitterende weer niet aan de orde. Zestien vliegtuigen met 57 Zeeuwse kinde ren een vlucht over de Walcherse kust of Zuid-Beveland. Op de grond zorgen de brand weerwagens uit Goes en Wolp- haartsdijk en de grote bluswagen van Vliegbasis Woensdrecht voor spektakel en vermaken de Mare chaussees en truckers de kinde ren. Vorig jaar gooide slecht weer roet in het eten, maar ditmaal wa ren de weersgoden de Hoogvlie gers gunstig gezind. Tentenshow in Middelburg kijk op www.bdstore.com Outdoor Travel MAANDAG 13 JULI 2015 Snelheid telt niet meer Het team van Maikel Wijnschenk en zijn collega's passeert de chicane in de Kerklaan. De Solexrace in Heinkens zand beleefde gisteren haar tiende editie, foto Johan van der Heijden door Joeri Wisse Bas van de Swaluw, initiatiefnemer door Joeri Wisse De jubileumvlag van muziekvereniging De Echo is ontworpen door de 11-jarige Renzo Schepers, foto Johan van der Heijden door Claudia Sondervan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62