Ook Spanje aast op belangrijke financiële post in Europa De eurogroep kiest vandaag haar nieuwe voorzitter. Dijsselbloem ligt op kop. NIEUWS 5 BRUSSEL. Vraag premier Mark Rutte hoe het staat met de kan sen van Jeroen Dijsselbloem om te worden herkozen als voorzit ter van de eurogroep, en je krijgt al weken hetzelfde antwoord: „Jeroen kan rustig slapen. Maar je weet het nooit. Dus moeten we tot het laatst doorwerken." Dat laatste moment is van daag: de eurogroep (het overleg van ministers van Financiën van de eurolanden) kiest uit zijn mid den een nieuwe voorzitter. Van de negentien potentiële kandida ten stuurden er maar twee een sollicitatiebrief: Dijsselbloem en zijn Spaanse collega Luis de Guindos. De Guindos doet het niet voor zichzelf, zegt hij, maar voor De Spaanse kandidaat De Guindos heeft veel tegen. Hij neemt het op tegen een voorzitter die het goed doet zijn land. Spanje raakte enkele ja ren geleden zijn bestuurder bij de Europese Centrale Bank kwijt en heeft sindsdien geen enkele belangrijke financiële post meer. Maar hij heeft veel tegen. In de eerste plaats dat er al een euro- groepvoorzitter zit die herkies baar is en het goed doet. In de tweede plaats dat hijzelf na de Spaanse verkiezingen in novem ber geen minister meer zal zijn. In de derde plaats dat Zuid-Euro pa met ECB-president Mario Draghi (Italië) en Eurocommissa ris voor monetaire zaken Pierre Moscovici (Frankrijk) al goed ver tegenwoordigd is. En in de vier de plaats pleit tegen hem dat - indien De Guindos Dijsselbloem opvolgt - alle Europese toppos ten in conservatieve handen zijn. Commissievoorzitter Juncker en Europees president Tusk zijn EVP'ers, de linkse Par lementsvoorzitter Martin Schulz maakt begin volgend jaar plaats voor een conservatief. Het risico dat de als dramme rig en eigenzinnig bekendstaan de Schulz aanblijft als De Guin dos eurogroepvoorzitter wordt, is voor veel conservatieven al re den om spontaan voor Dijssel bloem te lobbyen. Zo liggen de kaarten voor wie er de Brusselse partijstrategen naar vraagt. Waar dan toch de twijfel zit? Vorig jaar zomer, toen er een nieuwe Euro pese Commissie moest komen, kwam Spanje er bekaaid af. De mooie posten gingen naar de Be nelux (Juncker, Timmermans), een Oost-Europeaan (Tusk) en een Italiaanse (Mogherini). Premier Rajoy bedong toen dat Spanje de volgende euro groepvoorzitter zou krijgen, maar liet die afspraak nergens vastleggen. Waarna Rutte prompt riep dat het hem zou ver bazen als Dijsselbloem niet nog een termijn zou doorgaan. De vraag is hoeveel landen zich toch min of meer gebonden achten aan de vage afspraak van vorig jaar. Een rondgang langs hoofdsteden, ministeries van Fi nanciën en vertegenwoordigers in Brussel leert dat sommige eu rolanden al ronduit uitkomen voor hun keuze, maar dat ande ren de kaarten nog tegen de borst houden. De prestaties van Dijsselbloem worden soms uit voerig geprezen. Het is geen gelo pen race voor De Guindos. JEROEN DIJSSELBLOEM De benoeming van Dijssel bloem (49) tot president van de eurogroep ontlokte in Den Haag misschien wel de grootste verbazing. Dat een landbouw econoom minister van Financi ën in Rutte II was geworden, had al tot opgetrokken wenk brauwen geleid. Maar de nieu we Mr. Euro? Al kort na zijn aan treden verstomde de kritiek. In debatten is hij vaak heer en meester. Hij kent zijn dossiers, is benaderbaar en zelden narrig. Duitsland onthaalde de Eindho- venaar in 2013 als 'een Neder landse koopman'; met zijn strijd voor begrotingsdiscipline bouwde hij een reputatie op als harde rechterhand van zijn Duit se collega Schauble. Frankrijk, noemt hem een 'uitstekende voorzitter', maar ergert zich aan zijn kritiek op de begrotingste korten. „Monsieur Dijsselbloem is niet de baas in Europa", aldus collega Michel Sapin. LUIS DE GUINDOS Concrete argumenten tégen Dijsselbloem heeft Spanje nooit gegeven; het land wil het voor zitterschap van de eurogroep vooral omdat Spanje en zijn mi nister Luis de Guindos (55) het gewoon 'verdienen'. Spanje heeft de laatste jaren al zijn in vloed in de hoge Europese sfe ren verloren. Voordat De Guinos minister van Economische Zaken en Con currentievermogen werd, werk te hij bij de zakenbank Lehman Brothers en Pricewaterhouse- Coopers. Premier Rajoy roemt zijn optreden als minister: „De manier waarop hij de economi sche crisis in Spanje succesvol heeft bestreden, bewijst dat hij de juiste man voor de functie is." De Guindos is een man van de harde lijn. Als Spanje zich houdt aan de afspraken met de schuldeisers moeten alle andere eurolanden dat ook. AANBIEDINGEN ALLEEN VANDAAG GELDIG TWEE Magnetische anti-insecten horren Slechts €12,95 r/\vvcv l:S) DPDr©1 «D)achteraf betalen) MAANDAG 13 JULI 2015 Mag Dijsselbloem blijven? door Frans Boogaard en Hans van Zon Spanje Ziet in De Guindos 'ideale kandidaat' om belangrijke functie in Europa op te eisen. Nederland 'Hij is onze man'. Premier Mark Rutte voert al maanden campagne voor Dijsselbloem. Duitsland Voor De Guindos, maar geeft mogelijk toch voorkeur aan continuïteit en dossierkennis. België Maakt keuze niet bekend. Verwacht wordt dat Brussel Duitsland volgt. Luxemburg Collega Pierre Gramegna leidt de verkiezing van de voorzitter. Oostenrijk 'Dijsselbloem doet het goed als voorzitter' maar wil keuze niet officieel bekendmaken. Slowakije 'We hebben al beslist en hij weet het'. Minister Peter Kazimir is fan van Dijsselbloem. Litouwen 'Onze keuze is gemaakt. We hebben alleen maar lovende woorden over Dijsselbloem'. Estland Doet er officieel het zwijgen toe maar stemt waarschijnlijk net als andere Baltische staten op Dijsselbloem. Letland 'Dijsselbloem is de beste man voor de job. Hij heeft onze voorkeur'. Frankrijk Het lijkt erop dat Dijsselbloem mag blijven, als hij niet langer standjes uitdeelt aan Frankrijk. Ierland Het hart kiest voor Dijsselbloem maar het verstand volgt de keuze van Angela Merkel. Portugal Tevreden over Dijsselbloem maar het steunt 'buurman' De Guindos (dezelfde politieke kleur) Italië Uit de wandelgangen Niet altijd positief over Dijsselbloem maar blijft hem wel trouw. Griekenland Juicht niet over Dijsselbloem, maar De Guindos heeft hard uitgehaald naar de Grieken. Cyprus Ontevreden over optreden Dijsselbloem in Cyprus- crisis. Volgt waarschijnlijk de keuze Griekenland. Slovenië Kiest openlijk voor Dijsselbloem. 'Hij is onze kandidaat'. Finland Geen officieel standpunt maar noemt Dijsselbloem 'een uitzonderlijk goede voorzitter. Malta Niet bekend. Zeker Waarschijnlijk Onduidelijk Opent en sluit zichzelf direct Geen irritante muggen meer in huis Past op alle standaard deuren v Ideaal voor het balkon of patio deur, vakantiewoning of caravan Adviesprijs 57,95 Korting 78% U bespaart 45,- BESTELLEN V J DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5