Scheldebeker moet een evenement van internationale allure worden Agressief tennis helpt Van Eenennaam aan titel •Kazachstaans zitvolleybalteam via Zoutelande naar mondiale titelstrijd in Iran SPORT 15 Organisatie beachvolleybaltoernooi is eerst nog sceptisch maar verwelkomt onverwachte gasten met open armen. In aanloop van het beachvol leybaltoernooi in Zoutelan de, dat afgelopen weekend plaatsvond, kreeg organisa trice Henriëtte Swartjes een onverwacht mailtje. Buiten de vele Zeeuwen, Neder landers, Belgen en Duitsers wilde ook een Kazachstaans team zich inschrijven. „Ik dacht dat het om een grap ging", meende Swartjes vanaf het wedstrijdsecretariaat, dat behalve uitzicht bood op de velden ook de rest van de recrean ten op het strand blootlegde. In eerste instantie bleef Swartjes sceptisch. Buiten dat het mailtje argwaan opriep (een mail tje uit Kazachstan is niet alle daags), verliep de communicatie moeizaam. „We kregen steeds pas laat antwoord. Bovendien komen teams die achteraf betalen niet al tijd opdagen." Toch waren ze er. Vijf man sterk, vier spelers en een tolk die normaal gesproken internationaal scheidsrechter is. Zo'n negentig teams namen deel aan het toernooi, dat bestond uit een prestatief en recreatief ge deelte. Deelnemende kinderen en volwassenen kwamen geregeld kij ken bij het kleine veldje naast strandpaviljoen De Branding. Ze verbaasden zich over het gemak waarop de Kazachstaanse zitvol- leyballers de ballen met flinke po wer over het net sloegen en hoe simpel de ballen afgeblokt wer den. Toch was het even wennen volgens Erik Kaskabayev. Hij komt uit voor het paralympisch in- doorteam van zijn land. Ayan Rakhmetov verzorgde de verta ling: „Het was de eerste keer dat ik in het zand speelde. De regels verschillen van het reguliere vol leybal. Zeker in het begin was dat lastig, maar het gaat steeds beter." Het team, dat gisteren huis waarts keerde, was sinds 1 juli in Nederland. Niet om zomaar een leuke vakantie in het buitenland te vieren. Nee, het team bereidt zich voor op het wereldkampioen schap voor clubs in Iran, later dit jaar. Ze gaan het WK zonder ver wachtingen in en hopen er vooral ervaring op te doen. Het toernooi in Zoutelande werd gezien als een leuk vervolg op een leerzaam toer nooi in Assen vorige week. Terwijl het zitvolleybaltoer- nooi halverwege de middag tegen het einde liep, werd er op de overi ge velden nog druk gevolleybald. Zowel de recreanten als de presta- tieve deelnemers genoten van het zomerse weer. De redelijk sterke wind deerde hen niet. Het Kazachstaanse viertal zat inmiddels te genieten van een vis je, om vervolgens nog een demon stratiewedstrijd te spelen. Kaska bayev maakte een handgebaar dat hij niet mee zou doen, omdat het moeite kostte om zijn prothese uit te krijgen. Toch ging het vier tal gezamenlijk het veld in. Rakh metov diende als scheidsrechter. De Kazachstanen genoten en daag den elkaar uit met lepe balletjes. Iedereen op het strand, de deel nemers aan het toernooi maar ook de badgasten, leken allemaal een canor>X Rucanor>X canor^X mooie dag te hebben. De win naars van de verschillende catego rieën kregen een medaille en een presentje. De Brabanders die de tweede en derde plaats bemachtigden bij het zitvolleybal waren maar wat blij met de babbelaars die Swartjes hen overhandigde. De kampioenen uit Kazachstan na men het doosje in ontvangst en keken er vragend naar. „Some thing sweet from Zeeland", vertel de de organisatrice hen. Begrijpen deden de bezoekers uit Kazachstan het voor geen me ter, maar dat mocht de pret niet drukken in Zoutelande. Om het 1468 dagen tellende tra ject richting de 5,1 kilometer lange zwemtocht in goede banen te lei den, is vorige week de Stichting Scheldebeker opgericht. Deze stichting bestaat naast voorzitter Frank Reijniers uit Jan Willem Sie- we en Mare De Cocker. „We heb ben voor vijf jaar gekozen om de honger bij de zwemmers en het publiek te stillen", vertelt Reij niers. „We hopen uiteindelijk door te groeien naar een evene ment van nationale en wellicht in ternationale allure." Om de Schel debeker levend te houden, wil de stichting ieder jaar een zwem tocht 'adopteren', zei Reijniers. „Lokale zwemclubs kunnen zich daarvoor aanmelden bij de stich- 'Er zijn natuurlijk dingen die beter kunnen en het is leuk om daaraan te werken' ting. Je kunt bijvoorbeeld den ken aan een tocht als de Ooster- schelde Zwemoversteek van za terdag. Daarbij kan de Schelde beker dan steeds weer even in de spotlights worden gezet." De ervaringen die in 2014 zijn opgedaan, zijn volgens Reij niers onmisbaar. „Er zijn din gen die beter kunnen en het is leuk om daaraan te werken." Een voorbeeld daarvan is het deelnemersveld: wie mogen er wel en wie mogen er niet deel nemen? Door middel van een duidelijke kwalificatiewed strijd probeert de stichting vol gende keer ophef te voorko men. „De veiligheid moet ge waarborgd worden. Als dat het geval is, kunnen we kijken hoe ver we kunnen gaan. Hoe meer deelnemers, hoe beter." CLINGE. In het 27e Sloebertoernooi van tennisclub Game'78 klopte Hulstenaar Maxime van Eenen naam (18) in de 5-fïnale Wout Martens (14) uit Koewacht. In de gelijkopgaande eerste set moest een tiebreak uitkomst brengen. Hierin was Van Eenennaam met 7-5 de sterkste. De tactiek van Martens was erop gericht om zijn agressief tennis sende opponent de fouten te la ten maken. Dat leek in de tweede set succes op te leveren. De speler van De Eikenhof kwam met 5-2 voor, maar Van Eenennaam won vervolgens vijf games op rij: 7-6 7-5. In de halve finale had Mar tens afgerekend met Fred van Cau- teren (6-0 6-0), Van Eenennaam won van Desiré de Schepper met 6-2 7-5. Alvorens de enkelfinale te spelen had Martens samen met routinier Arie Blaak wel in het dubbel-5 gewonnen van Van Ee nennaam, met Jordi Stevens aan zijn zijde: 7-6 7-6. In de beoogde 6-finale bedwong stylist Reggy Lambert met 7-5 6-2 werktennis- ser Michel Pateer. De inwoner van Antwerpen pakte in het dub belspel, samen met Bas Dinge- nouts, wel de eerste prijs. In de fi nale versloegen zij de lokale favo rieten Hans de Letter en Jeroen Smet in drie sets. Ronald van Remortel en Patrick Vervaet wonnen de dubbel-4-pou- le ten koste van de combinaties Gijs Donze/Yanniek Ivens en Fred van Cauteren/Davy de Kesel (drie sets). In de gemengd-5-pou- le wonnen Marianne Fraanje en Marnix Ivens. MAANDAG 13 JULI 2015 Met Zeeuwse babbelaars op zak richting het WK door Len Wolters Het Kazachstaanse zitvolleybalteam afgelopen weekend in actie in Zoutelande. foto Ruben Oreel door Arwin Willemsen VLISSINGEN. Zaterdag 20 juli 2019 vindt naar alle waarschijnlijkheid de tweede editie van de Scheldebe ker plaats. De zwemtocht over de Westerschelde werd in 2014, in het kader van het tweehonderdja rig bestaan van Zeeuws-Vlaande- ren, voor het eerst in vijftig jaar weer gezwommen. Omdat die dag volgens de organisatie omschreven kon worden als 'heroïsch' en 'naar meer smakend', komt er in 2019 een vervolg. Daarna moet om de vijfjaar een nieuwe editie plaatsvin den. Frans Reijniers voorzitter stichting door Henk van de Voorde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59