1 Droom van Rojer komt uit op Wimbledon don-titel Serena Williams niet te stoppen Droom komt uit voor Jean-Julien Rojer SPORT 9 LONDEN. Tot een jaar of vijfjaar ge leden gebeurde het met enige re gelmaat dat Novak Djokovic hal verwege een wedstrijd compleet instortte. Hij werd benauwd, mis selijk, slap en was niet meer in staat serieuze tegenstand te bie den. Het invoeren van een gluten vrij dieet bleek een gouden zet. Hij transformeerde in een ijzervre ter, draaiend op batterijen die nooit leeg raken. Buiten de baan werkte de Serviër aan zijn innerlij ke rust. Dat, gecombineerd met ge weldig goed tennis, maakt hem op dit moment de beste en taaiste van allemaal. Dat ondervond Roger Federer gistermiddag ook. Binnen 48 uur tijd winnen van allebei zijn groot ste rivalen van dit moment, het bleek te veel van het goede. De Zwitser haalde zijn niveau van de halve finale tegen Andy Murray niet, maar dat had ook te maken met zijn tegenstander. Djokovic maakte het na twee spannende sets zakelijk af: 7-6, 6-7, 6-4 en 6-3. Terwijl Djokovic het traditione le hapje van het - klaarblijkelijk glutenvrije - gras nam, legde Fede rer zijn hoofd in zijn handen. Be seffende dat hij weer een kans minder heeft om ooit als enige acht Wimbledon-titels op zijn naam te hebben staan. De wet van de grote getallen zegt bovendien dat het er voor hem, bijna 34 jaar, alleen maar moeilijker op wordt. Federer staat nu drie jaar droog als het gaat om grandslamtitels. Laatste stappen Hij is voorbijgestreefd door Djoko vic. Die herhaalde deze week dat er maar één de grootste ooit is: Fe derer. Juist die man motiveerde hem om de laatste stappen naar de top te zetten. Djokovic (28) heeft uiteraard het voordeel van zijn leeftijd. Hij is watervlug, haalt ballen die je als tegenstander al telt. Zijn voetenwerk is perfect. Maar er is nog een ander punt waarop hij sterker is dan Federer: tussen de oren. Kenmerkend was de laatste game van de wedstrijd. Federer had bij 2-4 al twee breek punten weggewerkt en kwam bij 3-4 op 0-30 voor. Een laatste stro halm, maar hij sloeg een paar mis sers. Bij 3-5, op eigen service, zag je aan zijn lichaamshouding dat hij er klaar mee was. Hij vroeg geen challenge meer aan bij een overrule van de scheidsrechter en gaf de game, en daarmee de wed strijd, simpel uit handen. Vermoeid Wellicht was Federer op dat mo ment vermoeid. Hij had ruim drie uur minder nodig gehad om in de finale te komen dan Djokovic, maar als een wedstrijd op het aller hoogste tempo over de twee uur gaat, wil het gebeuren dat zijn ni veau daalt. Hij is geen 25 meer. Maar toch. Djokovic, Rafael Nadal en ook Murray geven zich nooit gewonnen, al staan ze op match point tegen. Van die drie is Djokovic de taai ste. Tegen Kevin Anderson over leefde hij in de vierde ronde een 2-0 achterstand. In de finale zette Federer hem in de eerste set op een break achterstand, maar een game later was het al weer gelijk. Op 5-6 serveerde Djokovic zich on der twee setpoints tegen uit, om in de tiebreak keihard toe te slaan: 7-1. In de tweede set liet Djokovic bij 5-4 en daarna in de tiebreak liefst zeven setpoints onbenut, ver loor de set, om in zijn eerste servi- cegame daarna opnieuw een break point tegen te zien. Als Federer een kans had, was dat hem. Weer stond Djokovic, die ook nog eens het publiek massaal op de hand van zijn tegenstander wist, op. Fe derer op zijn beurt was één servi- cegame ongeconcentreerd en weg was de set. Verslappen tegen de beste ten nisser van het moment is meteen fataal. Djokovic heeft het in de bo venkamer uitstekend op orde. „Ik ben een emotionele jongen. Soms uit zich dat even negatief', zei de nu drievoudig Wimbledon-win- naar. „Na de verloren tiebreak was ik bijvoorbeeld ontzettend gefrus treerd. Maar ik heb geleerd dat je alleen wedstrijden wint met een serene geest. Dus ik heb me snel bij elkaar geraapt, ben terugge gaan naar de basis en heb het ver volgens goed uitgespeeld." Federer erkende dat Djokovic op de sleutelmomenten te sterk was. „Hij was gewoon te goed. Zo stabiel als een huis." En dat allemaal zo kort na de mokerslag die Stan Wawrinka uit deelde in de finale van Roland Garros, het belangrijkste toernooi voor Djokovic dit jaar. Hij leek daar een aardige kras te hebben op gelopen. Een paar weken later poetste hij die op vakkundige wijze weg. De hand van de kampioen werd eens te meer zichtbaar. 'Ik heb geleerd dat je alleen wedstrijden wint met een serene geest' LONDEN. De gedachten van Jean- Julien Rojer gingen na het verzilver de matchpoint terug naar zijn jeugd. Naar de opofferingen die hij deed om zijn droom te verwezenlijken: het winnen van een grand slam. De weg was lang, leek soms dood te lo pen, maar Rojer (33) bleek uit het juiste hout gesneden. Zaterdag kwam de droom uit. Hij won met zijn Roemeense partner Ho ria Tecau de finale van het mannen- dubbel op Wimbledon. Jamie Mur ray, de oudere broer van Andy, en Jo hn Peers werden in drie sets geklopt: 7-6, 6-4 en 6-4. Op 12-jarige leeftijd was de kleine Rojer al zo wijs om in te zien dat je op Curasao geen proftennisser wordt. Hij vertrok - in z'n eentje - naar Miami. Daar, op de enorme ten- nisacademie, voelde hij zich een nummer. Hij werd er wel beter, maar niet goed genoeg. Na jarenlang ploeteren, ziet Rojer in 2008 het kans loze van zijn missie in. Vijf maanden lang raakt hij geen racket aan. Totdat een vriend voorstelt het eens in het dubbelspel te proberen. Een aantal jaren en partners ver der blijkt zijn goede kameraad Tecau een schot in de roos. In anderhalf jaar winnen ze negen toernooien. Maar op het beroemde centercourt stond Rojer nog nooit. De 'players box' is zaterdag te klein voor al zijn overgevlogen familie, vrienden en vriendin. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh zit ten er ook. Zij wonnen het dubbel- toernooi in 1998 en hebben Rojer, die sinds 2012 voor Nederland uit komt, de afgelopen dagen met raad en daad bijgestaan. De tribunes zijn vol, voor de Schot Murray is iedereen gebleven. Maar de energieke Rojer en Tecau zijn niet te stuiten. De omhel zing na het laatste punt is innig en emotioneel. Een paar uur later worden de ogen van Rojer weer vochtig. „Dit was mijn grootste wedstrijd ooit. Dat mijn hele familie erbij was, ontroert me enorm." Toch gaat hij het zater dagavond eerst vieren met Tecau, de man die tussen 2010 en 2012 drie Wimbledon-finales verloor met de Zweed Robert Lindstedt. Bijgeloof Andy Murray heeft het duo in de catacomben gefeliciteerd en geadvi seerd vooral niet vergeten te genie ten. Rojer: „Hij zei: 'Ga drinken, feest, genieten.' Dat gaan we doen. Maar eerst ga ik mijn baard scheren." Dat deed hij de afgelopen weken niet, uit bijgeloof. Zoals hij na een tip van drievoudig dubbelkampioen Jonas Björkman ook consequent de zelfde douche gebruikte op het park. Gisteren nam Rojer de tijd voor zijn familie. En natuurlijk het 'cham pions diner'. Hij, de jongen uit Brie- vengat, Curasao, bewees maar weer: hard werken loont. MAANDAG 13 JULI 2015 Ipt Djokovic aan derde titel door Rik Spekenbrink Novak Djokovic foto Adrian Dennis/AFP door Rik Spekenbrink Jean-Julien Rojer (links) vier zijn Roemeense partner Horia Tecau de titel op Wimbledon, foto Facundo Arrizabalaga/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42