Publiek in Londen gematigd enthousiast over 'Serena Slam' Zwijgend centercourt Roger Federer mist weer kans op achtste Wimble Als twee tennissers elkaar niet veel ontlopen, komt het aan op focus, mentale hardheid en uithoudingsvermogen. Daar maakte Novak Djokovic in de finale van Wimbledon het verschil. 8 SPORT COLUMN Diederik Smit Serena Williams won haar zesde titel op Wim bledon. De filosofische vraag is: op welk mo ment? Technisch gezien won ze toen de forehand van Garbine Muguruza het gras van de tramrails raakte. De acht seconden die volgden, verliepen echter niet volgens het gebruikelijke patroon van de eer ste tellen na een grandslamzege. Normaal gesproken is het publiek bezig met ovationeel oorverdo- ven, waardoor het 'game, set and match achternaam' overstemd wordt door alomvattende uitzin nigheid. Als je Wimbledon wint zonder dat je naam genoemd wordt, heb je dan wel gewonnen? Zo niet zaterdagmiddag. Umpire Alison Hughes leek even te twijfe len of Muguruza een challenge zou aanvragen. Ze sprak nog wel de woorden 'game, set and match', maar zweeg vervolgens een tel, waardoor het opkomende applaus verstomde. Eén persoon kreeg een stadion stil door te zwijgen. Serena onder brak haar euforie voor een ver twijfelde blik. Na twee seconden klonk alsnog het verlossende 'miss Williams', alsof de umpire even niet op de naam had kunnen komen. Vanaf dat moment ging alles zo als het hoort te gaan als iemand net haar 21e grandslamoverwin- ning heeft behaald, met alle exta se van dien. Maar de acht secon den van verwarring hadden een filosofische vraag opgeroepen: als je Wimbledon wint zonder dat je naam genoemd wordt, heb je Wimbledon dan wel gewonnen? Kun je kampioen zijn in een zwij gend stadion? De situatie deed me denken aan de Franse komiek Rémi Gaillard die ooit tien bussen met voetbal fans liet afreizen naar een wille keurige amateurwedstrijd. Zijn punt: je kunt elke voetballer doen geloven dat hij in de Champions League speelt. Het omgekeerde is kennelijk ook een beetje waar. Vijftienduizend zwijgende men sen kunnen ervoor zorgen dat zelfs de winnares van Wimble don even niet weet of ze Wimble don wel gewonnen heeft. Gelukkig duurt twijfel nooit lang bij Serena Jameka Williams en zal het nog ruim dertig miljoen se conden volkomen duidelijk zijn wie de regerend Wimbledon- kampioene is. Vierde plaats voor Luiten in Schotland Joost Luiten heeft een goede gene rale beleefd voor het befaamde Brits Open dat donderdag begint. De 29-jarige golfer eindigde bij het Schots Open op de gedeelde vierde plaats. Luiten sloot het evenement van de Europese Tour af met een rondje van 70 slagen (par). Met een score van 270 kon hij in het klasse ment geen progressie meer boeken. De zege was voor de Amerikaan Rickie Fowler, die met een slotron- de van 68 slagen op 268 uitkwam. Zijn landgenoot Matt Kuchar en de Fransman Raphael Jacquelin be landden samen op de tweede plek met een totaal van 269. Vierde N K-titel voor wereldtopper Giri Anish Giri pakte in Amsterdam zijn vierde Nederlandse titel. De nummer zes van de wereld was dat eigenlijk aan zijn stand ver plicht, maar dat maakte het toer nooi, met op papier veel mindere tegenstanders, nog behoorlijk las tig voor de 21-jarige Rijswijker. Gi ri, die de laatste twee jaar niet aan het NK meedeed, haalde 5,5 punt uit 7 partijen. Loek van Wely had in de laatste wedstrijd nog een bar rage kunnen afdwingen, maar dat lukte niet. Van Wely eindigde op een punt van Giri als twee. Bij de vrouwen prolongeerde Anne Haast haar titel. Oranjevrouwen plaatsen zich voor Final Four De Nederlandse vol- leybalsters hebben zich verzekerd van deelname aan de Fi nal Four van de World Grand Prix van groep 2. Het team van bondscoach Gio vanni Guidetti boek te tegen het gastland Argentinië al de vijf de zege in de groepsfa- se. Oranje, dat vrijdag Polen met 3-0 ver sloeg, kon maar ter nauwernood de Ar- gentijnsen van zich af slaan: 3-2. De laatste set eindigde in 15-12. Europese titel voor BMX'er Van Cendt Twan van Gendt is op superieure wijze Eu ropees kampioen ge worden. In Erp won de 23-jarige BMX'er al le manches en finales. Niels Bensink won het zilver. „Het is ont zettend mooi om in eigen land de Europe se titel te veroveren", reageerde Van Gendt. „Een mooie opsteker voor het wereldkam pioenschap over twee weken in Zolder." Bij de vrouwen pakte Laura Smolders brons. Eerste zege in MXGP voor ColdenhofF Motorcrosser Glenn ColdenhofF heeft in Letland voor het eerst in zijn loopbaan een Grote Prijs gewonnen in de MXGP-klasse. Op zijn Suzuki was de 24-jarige Braban der in de eerste man che op het circuit van Kegums de snelste. De tweede race ein digde hij als tweede achter de Fransman Romain Febvre. Col denhofF stijgt door zijn GP-zege naar de negende plaats in het WK-klassement. LONDEN. Het was niet de neder laag tegen Serena Williams die Garbine Muguruza tot tranen toe roerde. De Spaanse was bij de prijsuitreiking vooral onder de indruk van de staande ovatie en het gejoel en gejuich voor haar vanaf de tribunes. „Dat ik dit bij mensen kan losmaken met een partijtje tennis... Onge looflijk gewoon", zei de 21-jari ge debutante in een grote finale. Williams, die de Spaanse vecht jas met twee keer 6-4 de baas was, moest het duidelijk met een minder luid applaus doen. Terwijl ze een ongekende pres tatie leverde. Vier grand slams op een rij winnen is uniek en daarom naar haar vernoemd: een Serena Slam. Twaalf jaar ge leden flikte ze het ook al. Williams sloeg zaterdag meer mijlpalen de grond in: Wimble- don-titel nummer 6, grand slam nummer 21. Als ze later dit jaar ook de US Open wint is ook de Grand Slam - de vier majors winnen in een kalenderjaar - een feit. Steffi Graf deed dat in 1988 voor het laatst. En toch... was Wimbledon zater dagmiddag maar gematigd en thousiast voor de grootste ten nisster aller tijden. Voorspelbaarheid is voor iedere sport dodelijk. Met Williams in de finale staat de winnaar zo goed als vast. Zelfs het verloop van de wedstrijd is vooraf uit te tekenen, met altijd één of twee dipjes van de Amerikaanse, waarbij het zogenaamd even spannend wordt, tot het mo ment dat Williams het gas weer intrapt: game, set and match. En dan. De dansjes op de baan, het 'oh my gosh' tegen Sue Bar ker en het bekende bedankje aan God: het Britse publiek heeft er niet zo veel mee. Roger Federer en ook Martina Hingis haalden gisteren veel meer deci bellen op het centercourt. Maar Williams is wie ze is, een echte Amerikaanse. Het doet boven dien niets af aan haar alsmaar groeiende erelijst. En ze is nog lang niet klaar met de sport. „Natuurlijk heb ik mijn pijntjes, maar lichamelijk voel ik me be ter dan vroeger." Williams ten nist voor zichzelf en voor haar familie. In eigen land is zo be duidend populairder. „Heel kort na de finale dacht ik al aan de US Open. Ik heb er nu drie keer op rij gewonnen. Het gaat me toch niet gebeuren dat ik er nü ga verliezen?" 'Ik heb pijntjes, maar voel me lichamelijk beter dan vroeger' GOLF SCHAKEN VOLLEYBAL FIETSCROSS MOTORSPORT Serene geest he door Rik Spekenbrink Serena Williams foto Facundo Arrizabalaga/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41