yj van Thomas Dekker SPORT 7 Met zijn historische bolletjestrui krijgt Daniel Teklehaimanot uit Eritrea een nieuw continent warm voor de Tour. Paolini biedt excuses aan na positieve test Luca Paolini van Ka- toesja heeft op Twit ter uitgebreid zijn ex cuses aangeboden aan zijn ploeggenoten en andere collega's in de Tour de France voor zijn positieve test op cocaïnegebruik. „Ik hoop niet dat mijn vertrek de resultaten van de ploeg in de Ronde van Frankrijk zal schaden", liet de 38-jarige Italiaan we ten. „Ik neem de volle dige verantwoordelijk heid en ik ga er alles aan doen om vast te stellen hoe dit heeft kunnen gebeuren." De la Parte beste in Oostenrijk Victor de la Parte heeft de Ronde van Oosten rijk op zijn naam ge schreven. De Spaanse coureur van Team Vo- rarlberg zag zijn ruime voorsprong in het klas sement in de laatste rit niet meer in gevaar ko men. Tom-Jelte Slagter was de beste Nederlan der met de achttiende plek op bijna zeven mi nuten van De La Parte. Ze zijn met veel, ze maken sfeer en ze vallen bovenal op in het grotendeels wit te wielercircus. Een groep van zo'n hon derd wielerfans uit Eritrea reist de laatste dagen met de Tour-kara vaan mee om hun bergkoning Daniel Teklehaimanot te eren. Ge huld in bolletjesshirts, bolletjes petjes en bolletjesvlaggen dansen ze al zingend rond de bus van de Zuid-Afrikaanse wielerformatie MTN-Qhubeka. Met grote plakaten eren ze hun 'Meilleur Grimpeur, l'espoir de l'Afrique'. Waar de Europese wie lerfan uit respect nog wat afstand bewaart, blijken de Afrikanen meer van het persoonlijke contact. Zo wordt 'Tekle' elke dag weer ge knuffeld, op de schouders geno men en door zijn landgenoten in de rood-blauw-groene vlag van Eritrea gewikkeld. Afrikaanse toe standen, in het doorgaans zo nuch tere wielerwereldje. Primeur Afrikaans wielersucces, het is niet helemaal nieuw in de Tour. In 1950 wonnen al een Marokkaan en een Algerijn beiden een rit, maar wat de wereld van die editie vooral herinnert is de Algerijn Ab- delkader Zaaf. In de dertiende etappe leste hij zijn dorst met een fles wijn, waarna hij in slaap viel tegen een boom om vervolgens te gen het parkoers in zijn weg weer te vervolgen. Veel later (2007) won de Zuid-Afrikaan Robert Hunter een etappe en zijn landge noot Daryl Impey droeg in 2013 zelfs even het geel. Maar Teklahaimanot is zwart en dat maakt dit verhaal tot dé top story van deze Tour de France. De 'African King of the Moun tain' kopte CNN al en zelfs New York Times besteedde een halve pagina aan 'Eritrea's Cycling Ho pe'. Allemaal met het besef dat Te klehaimanot de eerste succesvolle zwarte Tour-deelnemers is, maar vast niet de laatste. 'De wielersport wil toch mondialer worden? De Afrikanen laten zien dat het kan' Naast de idealistische doelstel ling om een heel continent aan het fietsen te krijgen, hoopt MTN-Qhubeka dat de donkere wielrenners op termijn net zo do minant worden als Afrikaanse hardlopers. „Ik denk niet dat het lang duurt voordat we hele grote talenten uit Oost-Afrika gaan zien", is klassementsleider Chris Froome alvast hoopvol. Froome weet waarover hij praat. De Brit groeide op in Kenia, waar hij ook leerde fietsen. „Ik geloof dat wiel renners uit het oosten van Afrika potentieel de beste wielrenners van de wereld zijn", zegt hij. Drempel Natuurlijk zijn er hordes te ne men. Zo werd Orica-GreenEdge, de vorige werkgever van Teklehai manot, gek van al die lastige visa- procedures om hun klimmer in Europa aan de start te krijgen. Dat was niet altijd even eenvoudig vanwege de politieke instabiliteit in de Afrikaanse dictatuur, een voormalige provincie van Ethio pië. Maar de oprichting van de eer ste Afrikaanse profploeg maakte de bureaucratische drempel voor een Afrikaanse invasie in het wiel rennen alvast eenvoudiger te ne men. In de Tour is 'Tekle' hard op weg ook de vooroordelen te doen verstommen, merkt ploegleider Michel Cornelisse. „In mijn tijd werd er nog wel eens lacherig ge daan over de exoten. Laatst zag ik Sylvain Chavanel nog een beetje lachen om onze klimmer Merha- wi Kudus. Maar later kwam hij toch even een compliment maken omdat hij vond dat onze Afrikaan toch wel héél hard omhoog reed", vertelt de Amsterdammer grinni kend. Net als Froome gelooft ook Cornelisse heilig in meer Afri kaans wielersucces. „Daniël dwingt hier respect af, maar ook met Merhawi hebben we iemand die lekker omhoog kan. En van Louis Meintjes verwacht ik ook wel het een en ander in de ber gen." Mocht het zover komen, dan profiteert niet alleen MTN daar van, maar de hele sport, meent Cornelisse. „De wielersport wil toch mondialer worden? De Afri kanen laten zien dat het kan. Echt, we hebben het laatste nog niet ge zien, hoor. Dit is pas het begin." r-1 H Waaiers, val- partijen, kasseien, ve- n i j n i g e klimmetjes en chaos in het peloton: als de eerste week van de Tour de France voor één renner geschikt was, dan was het voor Vincenzo Nibali. Hij stuurt beter dan zijn concurrenten, hij koerst agressiever en hij is wat zwaarder gebouwd. Maar in die eerste week heeft hij geen tijd gewon nen. In plaats daarvan heeft hij tijd verlóren. Nibali is voor mij de groot ste verliezer van de eerste 'Wie kan Froome er bergop afrijden in deze vorm? Niemand, denk ik' week. Tweeënhalve mi nuut achter op geletruidra ger Chris Froome: waar moet hij dat in hemels naam nog gaan goedma ken? Nibali straalt ook niet uit op de fiets dat hij goede benen heeft. Ik vind hem flets. En dat hij moest los sen op de Mür-de-Bretag- ne sprak ook boekdelen. Hij werd gewoon uit het wiel gereden. Ook zijn ploeg Astana- maakt geen geweldige in druk. Ze kunnen niet tip pen aan de vier ploegen die er op dit moment bo ven uit steken: Tin- koff-Saxo, Movistar en vooral Sky en BMC. Die hebben alleen maar wereld toppers in hun ploeg, man nen die uitblinken in hun specialiteit. Dat heeft te maken met geld natuurlijk: de ploegen hebben over het algemeen een hoger budget, dus kun nen ze betere renners ha len. Kijk naar Sky: die kwa men gisteren in de ploegen tijdrit over de finish met Froome, Geraint Thomas, Leopold König, Nicolas Ro che en Richie Porte - alle maal mannen die ook kop man kunnen zijn van een andere ploeg. Maar in plaats daarvan cijferen ze zichzelf nu helemaal weg voor Froome. Het is niet voor niets ge weest, voorlopig. Froome geeft een ontzettend goede indruk. Ik weet niet waar hij het vandaan haalt, met die dunne armpjes en been tjes van hem, maar hij kan zo veel vermogen leveren. Ik vreesde van tevoren dat hij die eerste week zou overleven, maar hij staat nu al aan de leiding. En zijn voorsprong op zijn grootste concurrenten is behoorlijk groot. Als je een beetje logisch nadenkt, dan kan alleen tegenslag hem nog van de overwin ning houden. Want wie kan Froome er bergop af rijden in deze vorm? Niemand, denk ik. MAANDAG 13 JULI 2015 Teklehaimanot is eerste van velen door Arjan Schouten Michel Cornelisse, MTN-Qhubeka De bolletjes trui van Daniel Teklehaimanot staat symbool voor een nieuw tijdperk, foto Doug Pensinger/ Getty Images r-J Thomas Dekker Vincenzo Nibali foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40