Duitsland wil Grieken vijf jaar op de reservebank NIEUWS 3 Drone landt op Schiphol Spekman wil voorzitter PvdA blijven VOOR PAGINA jard en gisteravond circuleerde in de Brusselse wandelgangen een bedrag van 100 miljard. Nog even en Griekenland kan niet eens meer worden gered. Eurogroepvoorzitter Dijssel- bloem, op de nominatie om van daag te worden herkozen, had ge spreid over twee dagen ruim veer tien uur nodig om de gelederen enigszins te sluiten. Toen gister morgen ïo uur de ook voorziene tweede top van alle 28 Europese leiders werd afgeblazen - euro en niet-eurolanden samen - was dat het eerste teken dat de onomkeer bare ramp van een Grexit zich niet meteen zou voltrekken. „Die top zou alleen maar bijeen geroepen zijn om te bespreken hoe we het Griekse vertrek uit de euro hadden moeten regelen." AAN WELKE EISEN MOET GRIEKENLAND VOLDOEN? In dat document wordt gesugge reerd Griekenland voor minstens vijfjaar uit de eurozone te zet ten. 'Als schuldhoudbaarheid en perspectief op een geloofwaardi ge uitvoering (van geëiste maatre gelen) niet vooraf kunnen wor den verzekerd, zou Griekenland snelle onderhandelingen moeten worden aangeboden over een ti me-out uit de eurozone voor ten minste vijfjaar', aldus het mi nisterie van Financiën, en dus van minister Schauble, afkomsti ge document. De enige manier Het document over tijdelijke Griekse time-out is afkomstig van Financiën, en dus van minister Schauble om dat te voorkomen zouden in grijpende maatregelen zijn, snel en met volledige steun van het Griekse Parlement. Een beladen onderdeel van het Duitse plan, dat in de eurogroep niet formeel op tafel kwam, was een verplichte transfer van Griek se bezittingen ter waarde van 50 miljard euro naar een speciaal fonds, dit bij wijze van een soort onderpand. Parlementsvoorzitter Martin Schulz, zelf een promi nente Duitse sociaal-democraat, suggereerde gisteravond dat het heilige verbond tussen kanselier Merkel en haar havik op Financi ën nu openlijk scheuren ver toont. Nederland wil van een tij delijke Grexit, als dat juridisch al zou kunnen, niet weten. Het sluit zich op dat punt aan bij Frankrijk: „Het is erin of eruit, er komt geen tijdelijke Grexit." Een Bulgaar is zondag opge pakt omdat hij een drone heeft laten vliegen bij een landingsbaan van Schiphol. Hij verloor de controle over het toestel, dat naast de baan neerkwam. Volgens de politie heeft het vliegver keer geen last gehad van de actie van de man en was er geen direct gevaar voor be manningsleden en passa giers. De drone-vlieger, een 22-jarige vrachtwagenchauf feur, moet een boete van 500 euro betalen. Drones mogen in de wijde omge ving van Schiphol niet vlie gen. Hans Spekman wil partij voorzitter van de PvdA blij ven. Spekman is voor zijn ge voel 'nog niet klaar'. De ko mende jaren wil hij dat men sen de zeggenschap over hun leven terugkrijgen. Ook wil hij het ledental van zijn partij laten groeien. Spek man wil verder meer samen werken met andere linkse partijen als Groenlinks en SP: „We laten ons als linkse partijen te vaak tegen elkaar uitspelen. Rechts maakt steeds wel een front, dat moeten wij ook doen." MAANDAG 13 JULI 2015 De Griekse premier Tsipras (midden) spreekt met de Duitse bondskanse- lierMerkel (links) en de Franse president Hollande aan het begin van de Eurotop, foto Olivier Hoslet/EPA De Europese leiders eisen zware inspanningen van de Grieken voordat ze willen overgaan tot het verlenen van steun. Deze eisen lagen gisteravond op tafel. Voor woensdag moet een aantal hervormin gen door het Griekse parlement goedgekeurd worden, onder meer de btw-heffing. De hervorming van de pensioenen moet wor den aangescherpt. Griekenland moet pre ciezer aangeven wan neer het maatregelen wil nemen. Athene moet alvast werk gaan maken van privatiseren van over- heidsbezittingen. Duits land opperde eerder op de dag om 50 miljard euro aan overheids- bezittingen apart te zetten in een fonds, als een soort onderpand. Onder toezicht van de Europese Commissie moet het overheids apparaat worden gemo derniseerd en vrij wor den gemaakt van de omvangrijke corruptie. De arbeidsmarkt moet hervormd worden, on der meer het ontslag recht en de positie van de vakbonden moet te gen het licht worden ge houden. Van kwijtschelding van de schuld kan geen spra ke zijn. Wel valt te pra ten over aanpassing van de voorwaarden, zoals de afbetalingstermijn en het rentepercentage. Griekenland heeft vol gens berekeningen van de geldschieters tussen de 82 en 86 miljard eu ro nodig, waarvan tot 25 miljard voor steun aan de Griekse banken. Tot medio augustus zou Griekenland al 12 mil jard euro nodig hebben om de meest dringende betalingen te kunnen doen. door Frans Boogaard BRUSSEL. Duitsland heeft de twee daagse besprekingen over Griekenland dit weekeinde flink op scherp gezet met een via de Frankfurter Allgemeine gelekt document. SCHIPHOL DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3