\a p* ftf/Z §m O nummer één Vannes - Plumelec SPORT 3 Porte verlaat Sky De Australiër Richie Porte rijdt komend seizoen niet meer bij Team Sky. Zijn nieuwe ploeg is nog niet bekend. De naam van BMC zingt al enkele weken rond. Volgens Belgische media heeft ook Etixx - Quick-Step be langstelling. 0*1' jaar doen met Bauke Mollema en Robert Gesink. Streep de niet-klas- sementsrenners weg en ze staan samen rond plaats tien in de alge mene rangschikking. Voor het eerst sinds jaren bereikt Gesink de bergen bovendien zonder fy siek ongemak. Een vervolg op zijn fraaie vierde plaats van 2010 mag voorzichtig realistisch worden ge acht. Mollema (Trek) en Gesink (Lotto-Jumbo) mogen tegenwoor dig dan betaald worden door ande re bedrijven. Die shirtjes doen er niet zo toe, straks in de Pyreneeën en de Alpen. Nog even zo door gaan en iedereen in Bocht 7 heeft het straks over 'Bau Ro'. Of wordt het straks 'Mol Gees', in witte kalkletters op de Nederlandse Alp? Vier keer lag hij op de grond in de eerste vier da gen. Vier keer te veel. Overmacht, natuurlijk. Vette pech ook, wilde zijn werkgever Lotto-Jumbo de wereld doen geloven. Of had hij gewoon wat beter op moeten let ten? Zo verloor hij in de rit naar Zeeland volgens zijn eigen colle ga's onnodig tijd. „Bij een van de rotondes zat Wilco volgens mij even te slapen en toen ging hij on deruit", aldus ploeggenoot Jos van Emden. Even leek hij op afstappen af te stevenen, maar gisteren viel er in extremis van week één dan toch enige verbetering te bespeuren. Na dagen van kwakkelen bleek Kelderman - stijf onder de pijnstil- Iers - een sterke schakel in de ploe gentijdrit. Het blijft doodzonde dat hij zijn klassementsambities meteen in rook zag opgaan, maar wellicht kan Kelderman nog wat uitrichten in de bergen als steun voor Gesink. Dan wordt zijn Tour in plaats van een verloren koers ook nog een leerzame ervaring. Wie in Utrecht had voor speld dat Nibali nu al op dik twee minuten van Froome zou staan, was voor een gek versle ten. Met zijn klassieke manier van koersen had de Italiaan immers de beste papieren voor een lastige eer ste week volgepropt met hinder nissen en obstakels. Maar hij kreeg al tijd aan zijn broek in de waaierrit naar Zeeland en op de kasseien moest hij het - in tegen stelling tot vorig jaar - vooral van zichzelf hebben en niet van zijn ploeg. Een ploeg die sowieso al met een 1-0 achterstand aan de Tour begon na de cortisolaffaire rond Lars Boom. Op de Mür-de- Bretagne verloor Nibali opnieuw tijd. Net als gisteren in de ploegen tijdrit, waar Astana (vijfde) de slechtste klassementsploeg bleek. „Maar Nibali is een rustige kerel, ik houd het vertrouwen in hem", aldus knecht Lieuwe Westra. De regenboogtrui een ver vloekt tricot? De gele trui staat er na afgelopen week niet veel beter op. Fabian Cancellara brak zijn ruggenwervels in het geel en zit nu thuis in Bern naar de tv te kijken. Tony Martin brak zijn sleutelbeen in het geel en zit nu thuis aan de Bodensee tv te kij ken. En Tom Dumoulin blesseer de zijn schouder in de jacht op het geel en zit nu thuis in Maas tricht tv te kijken. Het geel (en de obsessie naar geel) stuurde de drie beste tijdrij- ders van deze Tour één voor één naar huis. Je zou 'm maar moeten dragen, die gele trui. „Een voor recht, maar niet onder deze om standigheden", bekende Froome vrijdag nog. Wat een geluk dat de kopman van Sky geen last heeft van bijgeloof. heeft om het vol te houden tot het einde. De Tour is een marathon en we zijn nog niet eens een beet je in de buurt van het einde", zei hij. Van Garderen kan zich best vin den in de favorietenrol die hem door Froome wordt toegedicht. „Dat stempel Fab Four voor die vier favorieten wordt een beetje ir ritant, maar ik voel me niet tekort gedaan. Zij hebben allemaal wel een grote ronde gewonnen, maar dat wil niet zeggen dat ik door hen geïntimideerd ben of niet zal proberen om ze te verslaan." Beter dan gehoopt Naar eigen zeggen heeft Froome er dus een concurrent bij, maar met een ploegentijdrit op topsnel heid drukt hij er ook een paar die per in de problemen. Contador bij voorbeeld. Die moet zien dat hij een minuut goedmaakt op Froome, Vincenzo Nibali staat op bijna tweeënhalve minuut. Quintana en zijn Movistar wer den gisteren derde, maar de Co lombiaan had al een achterstand van twee minuten. „Het eerste deel is beter verlopen dan ik had kunnen hopen", constateerde Froome. „Het doel was om geen tijd te verliezen, maar we hebben zelfs tijd gepakt en nu zitten we in een fantastisch positie. De druk om de wedstrijd te maken en aan te vallen, ligt niet op mijn schou ders. Wij kunnen defensiever rij den. Het is aan anderen om de trui te af te pakken." MAANDAG 13 JULI 2015 ETAPPE 9 28 KM BMC 32.15 minuten Team Sky Op 0.01 Movistar Op 0.04 IS& snoeit zijn critici de mond Robert Gesink foto Cor Vos Wilco Kelderman foto Cor Vos O WILCO KELDERMAN Vincenzo Nibali foto Peter de Jong/AP Tony Martin foto Sebastien Nogier/EPA O VINCENZO NIBALI HET GEEL De renners van BMC op weg naar de overwinning in de ploegentijdrit naar Plumelec. foto Christophe Ena/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36