w? O Van Garderen nu uitdager Derde bal Rennes - Mur-de-Bretagne Chris Froome is klaar voor de bergen, is een van de voornaamste conclusies na de eerste week van de Tour de France. 2 SPORT Westra: 'Astana kan rustig het vliegtuig in' Astana sloot de ploegentijdrit af als vijfde, op 35 seconden van winnaar BMC. Vincenzo Nibali leverde na za terdag op de Mür-de-Bretagne dus opnieuw wat seconden in. Toch kon de ploeg wat Lieuwe Westra betreft 'rustig het vliegtuig in', op weg naar de Pyreneeën. „Meer zat er niet in. We probeerden zo lang mogelijk bij elkaar te blijven, maar aan het begin misten we al een paar bochten. We vlogen er bijna uit. Uiteindelijk denk ik dat we het maximale eruit hebben gehaald." Op 0.10 COLUMN Thijs Zonneveld Mocht u aan uw ont bijt zitten, dan ad viseer ik u om dit stuk even over te slaan. En in geval van lunch, diner of een kaakje bij de koffie eigenlijk ook. Misschien moet u dit sowieso maar niet le zen. En als u het tóch doet, dan maar met een kotszakje in de aan slag. Ik wil het namelijk hebben over het probleem van Bram Tankink. Bram kan niet op zijn zadel zit ten. Hij heeft sinds een paar da gen een derde bal. Dat klinkt lief en onschuldig, maar er is hele maal niets liefs en onschuldig aan. De derde bal is een nachtmer rie voor iedere wielrenner. Dat wens je niemand toe. Zelfs 'Titi' Voeckler niet. Een derde bal - ook wel bekend als karbonkel of steenpuist - is een loeder dat net achter het scro tum gaat zitten. Het wordt veroor zaakt door een haarvaatje dat ont stoken raakt doordat er vuil, zweet of regenwater in komt. Het begint klein - als een ienie- mieniepuistje - maar voor je het weet is het zo groot als een struis vogelei, gevuld met pus, bloed, et ter, slijm en ondefinieerbare bruingroene smurrie. En met een kop erop die je aanstaart als je er in de spiegel naar kijkt. Pure goor heid verpakt in een puist, dat is het. En pijn dat het doet, zo'n ding op je zitvlak. Alsof je op een brei naald gaat zitten - en dat vijf, zes uur lang. Hoe je ook heen en weer schuift op je zadel: die der de bal schuift met je mee. Prik kend. Stekend. Zeurend. In het pe loton herken je de renners met een karbonkel meteen: ze vloe ken, ze schelden, ze kunnen geen drie seconden op hun zadel blij ven zitten en na de finish lopen ze met O-benen en een van pijn vertrokken gezicht naar de douche. De derde bal is al zo oud als de koers zelf. Rob Harmeling zat jan kend op zijn fiets, Oscar Freire knipte stukken uit zijn zadel en Joop Zoetemelk reed met een rau we biefstuk in zijn broek zodat zijn steenpuist iets comfortabeler zat. Ik dacht zelf lange tijd dat die biefstuk een broodjeaapverhaal was, maar Joop vertelde me vorig jaar dat het echt waar is. „De soig- neur ging 's morgens gewoon naar de slager." Zelf heb ik eens geprobeerd met twee fietsbroeken over elkaar te rijden: de volgende dag zat er een steenpuist op mijn steenpuist. Eigenlijk moet zo'n derde bal door een dokter behandeld wor den. Mes erin, pus eruit, en een week rust. Maar hoe regel je dat Alsof je op een breinaald gaat zitten - en dat vijf, zes uur lang middenin de Tour? Eén rustdag krijgt Bram Tankink vandaag, waarin hij de hele dag op zijn bed kan liggen hopen dat dat ding on der zijn scrotum een eind op lazert. Maar één dag is niet genoeg. Mor gen moet hij weer uren op een breinaald zitten. Van het idee al léén al zou je in een acute depres sie belanden. Als Bram met tranen in zijn ogen op zijn fiets stapt, dan weet u hoe het komt. PLUMELEC. Op rustdag nummer één is het tijd voor de eerste con clusies van deze 102e Tour de France. Een blik op de winnaars en verliezers van de eerste negen koersdagen. Weet u het nog, hoe er bij de start in Utrecht ge dacht werd over Chris Froome? Het brekebeentje van Team Sky. Die ging dus nevernooitniet die eerste week met al die obstakels overleven, luidde de algemene opinie. Hij zou er meteen af waaien in de rit naar Zeeland. En anders wel van zijn fiets vallen op de kasseien, of crashen in het gedrang naar de Muur van Hoei. Maar niets is minder waar. Met de bergen voor de deur blijkt dat de kopman van Sky van alle klas sementsrenners het beste be stand bleek tegen de zwaarste eer ste week in jaren. En gisteren gaf hij zijn rivalen nog een draai om de oren in de ploegentijdrit. Op naar de bergen dus. „Pas daar ga je de Tour écht winnen of verlie zen", weet Froome. Hij wordt vaak wat verge ten, in deze Tour de Fran ce waarin het volgens iedereen draait om de Fab Four: Froome, Alberto Contador, Vincenzo Ni bali en Nairo Quintana. Maar de enige die het spoor van Froome kan volgen, blijkt tot nu toe Tejay Van Garderen. Dé verrassing van week één met zijn tweede plaats op slechts twaalf tellen van Froome. Zijn BMC-ploeg is mees terlijk in het tijdrijden en Van Garderen rijdt ook prima tegen een berg op. Voor de Amerikaan, die een deel van zijn opleiding in Nederland genoot bij Rabobank, wachten nu de twee weken die bepalend kunnen zijn voor zijn loopbaan. Al twee keer was hij vijfde in de Tour (2012 en vorig jaar). Is dat zijn drempel of kan hij nóg beter? Na twee jaar Bau Lau moet Nederland het dit Wie Chris Froome na de ploegen tijdrit als zijn grootste concur rent ziet: Alberto Contador met een achterstand van één minuut of Nairo Quintana op twee minu ten? Froome hoeft er geen secon de over na te denken. „Op dit mo ment is het Tejay Van Garderen." Voor de ploegentijdrit was het verschil tussen Froome en Van Garderen dertien tellen. Nadat de twee met hun ploeggenoten met meer dan 52 kilometer per uur de 28 kilometer tussen Vannes en Plumelec hadden afgelegd, was het één tel minder. Op de streep was het verschil tussen BMC en Sky slechts 0,6 seconde. „We zijn niet voor niets wereldkampioen op dit onderdeel", zei Van Garde ren, een Amerikaan met Neder landse roots, over de etappezege. Dat Froome Van Garderen in middels als zijn voornaamste con current bestempelt, is opvallend. In de eerste Tour-dagen zei Sky- teambaas David Brailsford dat hij het zich niet kan voorstellen dat Van Garderen de derde week met vier Alpenritten overleeft. Froome stelt dat beeld bij. Vorige maand won hij Critérium du Dauphiné met een minimaal ver schil van acht seconden op Van Garderen. „Ik heb vooraf al ge zegd dat Tejay zeker iemand is om in gaten houden", benadruk te Froome. „We hebben in de Dauphiné gezien dat hij sterk was, ook bergop." En niemand hoeft de 26-jarige Van Garderen, die al twee keer als vijfde eindigde, uit te leggen dat het verschil tussen winst en 'De druk om aan te vallen, ligt niet op mijn schouders. Wij kunnen defensiever rijden' verlies in de bergen - en mis schien pas in de Alpen - wordt bepaald. „De Pyreneeën wordt de test om te zien wie fit genoeg is om de Tour te winnen. In de Al pen zullen we zien wie de kracht swim Alejandro Valverde (Spa/MOV) Twitter: @thijszonneveld 'Brekebeentje' Chris Froome foto Yorick Jansens/Belga door Arjan Schouten O CHRIS FROOME Tejay Van Carderen foto Yorick Jansens/Belga O TEJAY VAN CARDEREN Bauke Mollema foto Bas Czerwinski/ANP BAU RO door Daan Hakkenberg Chris Froome ETAPPE 8 181,5 KM Alexis Vuillermoz T Daniel Martin (Fra/A2R) J? L (ler/CAN) 4.20.55 uur S Op 0.05 Bram Tankink zit deze dagen niet lekker op z'n fiets, foto Bas Czerwinski/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35