CULTUUR SHOW 27 Tom Cruise aast op prins Harry Tenor Jon Vickers (88) overlijdt aan alzheimer Als het aan Tom Cruise ligt, werkt prins Harry mee aan het vervolg op de klassieker Top Gun. Tom Cruise keert in de film terug als gevechts vlieger Pete 'Maverick' Mitchell en wil dat Harry zijn collega gaat spelen omdat hij ervaringsdeskundige is. 'Wees er zeker van dat je kan pissen met dat pak' De Canadese tenor Jon Vickers, die wordt be schouwd als een van de grootste operazangers van de twintigste eeuw, is overleden. Hij leed aan de ziekte van Alzheimer. Vickers, geboren in de prairie provincie Saskatchewan, maakte deel uit van de Me tropolitan Opera in New York, het beroemdste ope ragezelschap in de Verenigde Staten. kanonnen als Lianne La Havas en Emeli Sandé, viel het optreden van Selah Sue wat tegen. Haar poppy liedjes zijn uiter mate geschikt voor pakweg Piaspop of Ap pelpop; op North Sea Jazz ligt de lat in mu zikaal opzicht hoger. Een absolute openba ring daarentegen was de Britse Laura Mvula, die - begeleid door het Metropole Orkest - een overrompelende show neer zette. Ietwat bleu erkende de zangeres met de kamerbrede Colgate-smile dat vrij wel al haar liedjes zijn ontstaan in de inti miteit van haar slaapkamer, met het key- boardje op schoot. Dat die intieme liedjes zo geweldig uit de verf zouden komen in de immense Maas-zaal, met een immens orkest, leek haar net zo aangenaam te ver rassen als de massaal toegestroomde toe schouwers. Dat het optreden de geschie denisboeken ingaat als een van de hoogte punten van North Sea 2015 was ook te danken aan de dienende rol van het or kest, dat met zijn fenomenale arrange menten van de liedjes bewees tot de inter nationale top te horen. Volgens woordvoerder Junior van der Stel bezochten 75.000 mensen het drie daagse festival, dat op 13 podia 150 solis ten en groepen verwelkomde. De brede aanpak van het festival, waar jazz alleen allang niet meer de boventoon voert, blijkt inmiddels een succesformule. „Voor de grote acts als Tony Ben nett en Lady Gaga en Mary J Blige blijven we afhanke lijk van hun aanwezig heid op andere grote fes tivals in Europa. Maar het North Sea Jazz heeft zich van het begin af aan een plaats veroverd binnen het aanbod van de grote festivals. Arties ten komen hier graag. Voor onze 40ste verjaardag ontvingen van talloze musici, onder wie veel oudgedienden, ge lukswensen in de vorm van filmpjes." De uiterst gevarieerde aanpak biedt vol gens Van der Stel voor elk wat wils. „Je kunt hier drie dagen je eigen programma samenstellen. Die persoonlijke formule bepaalt mede het succes. De meeste mu ziekstijlen die zijn vertegenwoordigd zijn onmiskenbaar schatplichtig aan de jazz: Hip hop, soul, funk, gospel, rhythm blues..." „Als het goed is heb je bij de ingang een echte brassband gehoord met het ge luid van de New Orleans jazz, de Dixieland. Ook dat is er nog. Muziek op ons festival moet wel een zekere ur gentie hebben, dat wil zeggen we kijken bewust naar trends. Annie Lennox, een echte popartieste, heeft nu een jazzplaat gemaakt. Zij f zou niet misstaan op ons festival. We blijven verrassingen zoeken." Net zo min als Rotter dam een echte kust plaats is, vormt jazz al lang niet meer de hoofd moot van het North Sea Jazz Festival, dat afgelo pen weekeinde in en rond Ahoy plaatsvond. Juist het uiterst ge varieerde muzikale aanbod - jazz, rhy- thm-and-blues, soul, rock, funk om enke le stijlen te benoemen - maakt het evene ment, dat dit jaar zijn 40-ste editie beleef de, tot een der populairste festivals op het Europese continent. Dat werd ingeluid met een geden kwaardig optreden van ongetwijfeld het verrassendste duo uit de popgeschiede nis: de samenwerking tussen crooner To ny Bennett en de excentrieke popdiva La dy Gaga. Het paar vormt op plaat en live een opzienbarend, swingende combina tie. Bij de heerlijke opening met Cheek to Cheek viel vooral het jazzy stemgeluid van de Lady op, alsof ze een loopbaan lang nooit anders heeft gezongen. Pikant de tail: het publiek kon nog een blik werpen op de string en bilpartij van Gaga, nauwe lijks verhuld door een robe van dun gaas. Met Bennet, wiens timing en timbre nog altijd onovertroffen zijn, als Mister Swing. Grijzer en gegroefder, maar met een welhaast tijd loze uitstraling. Het mana gement van Lady Gaga deed moeilijk over foto graferen tijdens het op treden, vandaar geen fo to. Behalve deze bijzon dere combinatie telde het driedaagse festival, nog andere grote namen. Zoals oudgediende Sérgio Mendes, die op zijn best was met zwoele, sensuele La- tin-klanken, pittig gekruid met bos sanova Natuurlijk soul- en rhythm blues Mary J Blige die een indrukwek kend optreden verzorgde, de angry Young man van de jazz Jamie Cullum, le gende Lionel Richie, Sergio Mendes met zijn zwoele Latin- en Bossanovamuziek en de Queen of Funk-Soul Chaka Khan, die wegens een keelontsteking haar optre den afbrak. De zondag op North Sea Jazz had wel wat weg van een ultramuzikale versie van Internationale Vrouwendag. Met Lau ra Mvula, Selah Sue, Lianne La Havas, Emeli Sandé, Dianne Reeves en Melody Gardot konden liefhebbers van vrouwelijke vocalen hun H hart ophalen. Te midden van de warmbloedige, soulvolle optredens van Lady Gaga en jazz, alsof ze nooit iets anders heeft gezongen Heineken Port of Rotterdar MAANDAG 13 JULI 2015 Dat was het advies dat Ben Affleck kreeg van Christian Bale, zijn voorganger als Batman. muziek en verrassingen door Arno Gelder en Mark Roos Hoofdfoto: Chaka Kahn moest het podium verlaten. Boven: de Amerikaanse soulzanger John Legend. Onder van linksboven naar linkson der: saxofonist Joshua Redman, de Franse zangers Hakim Meridja en Aurelien Zohou, zangeres Laura Mvula en publiek dat op de foto gaat. foto's Paul Bergen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28