HZ trekt tientallen docenten extra aan *4i>''M voor Maaike en band Leidt bouw nieuw schakelstation bij Rilland tot problemen met water? 15 Landbouworganisatie: aanleg schakel station kan zoetwatervoorziening in polders in gevaar brengen. RILLAND. De bouw van een hoog spanningsstation bij Rilland vormt een bedreiging voor de zoet watervoorziening in het gebied. De afdeling Oost-Zuid-Beveland van landbouworganisatie ZLTO wil de garantie dat de aanvoer van zoet water blijft zoals die nu is en dat ook de kwaliteit geen nadelen ondervindt. Vooruitlopend op een nieuwe hoogspanningslijn (380 kilovolt) tussen Borssele en Tilburg komt er een schakelstation tussen Ril land en het Schelde-Rijnkanaal, pal ten zuiden van de A58. Deze zorgt tevens voor een betere ver binding met België. In de Reijgersbergsche polder en de Eerste Bathpolder is al ruim twintig jaar een zoetwatervoorzie ning voor de landbouw. Het tra ject van de aanvoersloten voert langs en dwars door de bouwloca tie van het hoogspanningsstation. Graafwerkzaamheden, bronnerin gen en het verleggen van waterlo pen kunnen leiden tot problemen bij de zoetwatervoorziening, zo verwachten de boeren. Momenteel loopt een inspraak procedure voor het hoogspan ningsstation. De ZLTO-afdeling heeft een zienswijze ingediend. Daarin stelt zij dat 'vóór, tijdens en na de bouwwerkzaamheden de zoetwateraanvoer geborgd zal moeten zijn, als ware het dat er geen werkzaamheden plaatsvin den'. „Wij willen benadrukken dat er stevige afspraken gemaakt zijn met het waterschap en Rijkswater staat over de kwaliteit en de be schikbaarheid van de zoetwater voorziening", stelt de ZLTO-afde- ling. De provincie en de gemeente Reimerswaal hebben in onderling overleg afgesproken dat zij geen zienswijze indienen. Zij zullen de bouw van het hoogspanningssta tion dus niet blokkeren. Aanvanke lijk hadden zij erop aangedrongen de inspraakprocedure voor het sta tion gelijk te laten lopen met die voor de omstreden hoogspan ningslijn tussen Borssele en Til burg. Het ministerie heeft aangege ven dat daarop niet kan worden gewacht. Ook zonder de nieuwe lijn is het station bij Rilland nood zakelijk, om te zorgen voor een be tere verbinding met België, zodat Nederland kan voldoen aan haar exportafspraken. Met de bouw van het station worden nog geen 'onomkeerbare stappen' gezet voor de nieuwe hoogspanningslijn, verzekert het ministerie. Provincie en gemeente accepteren die uitleg. Netbeheerder Tennet wil in het voorjaar van 2016 met de bouw be ginnen. De maatregel is een voorschot op de Strategische Agenda Hoger On derwijs van minister Jet Bussema- ker. Die beloofde afgelopen week dat het hoger onderwijs er vierdui zend banen bij krijgt. Ze wil dat fi nancieren met geld uit de invoe ring van het sociaal leenstelsel. Omdat het geld van het minis terie pas vanaf 2018 beschikbaar komt, betaalt de HZ de twintig do centen die komend studiejaar aan gesteld worden, uit het eigen ver mogen. Ze worden ingezet om de opleidingen te vernieuwen en om voor de klas te staan. Een deel van het nieuwe perso neel is al aangenomen, zegt Adri de Buck, voorzitter van het college van bestuur van de HZ. „Maar voor sommige domeinen is het heel moeilijk om gekwalificeerde docenten te vinden, bijvoorbeeld in de techniek." De HZ stelt ook hogere eisen aan nieuwe docenten. Zo moeten ze in het bezit zijn van een rele vant masterdiploma, vloeiend En gels spreken, veel ervaring hebben met onderzoek en goede didacti sche vaardigheden hebben. De studenten krijgen door de inzet van extra docenten meer be geleiding bij projecten en onder zoeken, belooft De Buck. MAANDAG 13 JULI 2015 Zeeland Zomer in Zeeland is voor Ellen samen met Piet mosselen zoeken en die 's avonds opeten in hun strandhuisje PAGINA 20 EN 21 walcheren@pzc.nl Boeren vrezen hoogspanning door Rolf Bosboom De aanvoersloten voor de zoetwatervoorziening lopen langs en dwars door de locatie van het hoogspanningsstation. door Cornelleke Blok VLISSINGEN. De HZ in Vlissingen neemt komend studiejaar twintig nieuwe fulltime docenten aan. Daar mee breidt de Zeeuwse hoge school het docententeam uit met bijna tien procent. Vanaf 2018 ko men er nog eens twintig banen bij. foto Johan van der Heijden Tandje zachter NISSE. Maaike Ouboterwas za terdag een van de publiekstrekkers op het tweedaagse Muziekfestival Pastorale in Nisse, dat zijn twintigste editie beleefde. De zangeres, die twee jaar geleden in het programma 'De beste singer- songwriter van Neder land'in één klap bekend werd met het nummer 'Dat ik je mis', moest even wen nen aan het sfeervolle, intieme karakter het festival. Het publiek maakte bij het eerste nummer duidelijk dat haar band wel erg luid speelde. Daarna ging het een tandje zachter en kwamen haar liedjes beter tot hun recht. Het festival beleefde, mede dankzij het mooie weer, een zeer geslaagde editie op het idyllische dorps plein. Behalve Ouboter traden onder ande ren Katinka Polderman en Fay Lovskyop. Bijzon der element van het festival waren opnieuw de bijna- privéconcerten die diverse artiesten in bouwketen gaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15