«111 II Elf, De verkeerde Wieringa HEUWS 9 TOPPAPKE1NI COLUMN Tommy Wieringa Met een Colombi aanse vriendin di neerde ik in Am sterdam. We ont moetten elkaar vier jaar geleden in de citadelstad Cartagena de Indias in Colombia, op een literair festival waar zij een fotograaf assisteerde. Ze was sympathiek en intelligent en het product van het kruispunt van wegen in de Cariben - haar fa miliegeschiedenis was een wir war van zwarte, indiaanse en Spaanse invloeden, 'de rijke varia tie aan culturen', zoals Marquez schrijft, 'die vervolgens samen vloeiden tot een magisch geheel waarvan het artistieke belang en de artistieke vruchtbaarheid on uitputtelijk zijn'. Enkele maanden later ontving ik bericht van haar, ze was in Neder land en wilde me ontmoeten. We spraken afin een café-restau rant aan het IJ, waar ze me voor stelde aan een jongeman die Tho mas Wieringa heette. Ze had hem leren kennen op Skype toen ze mij via dat medium had willen bereiken. Haar berichten aan mij waren bij mijn bijna-naamgenoot terechtgekomen, ze raakten in ge sprek, zij in Cartagena en hij in Hasselt, en door de glasvezelka bel stroomden steeds intiemere mededelingen. Om kort te gaan, ze werden ver liefd, als gevolg waarvan ze nu in Amsterdam was, stralend, hand in hand met de verkeerde Wierin ga. Haar belangstelling voor hem verflauwde echter vlugger dan die voor Nederland; ze besloot in Amsterdam te blijven, schreef zich in voor Latijns-Amerikaanse studies en studeerde vorig jaar af. Nu schrijft ze een voorstel voor een promotieonderzoek en voor ziet in haar onderhoud met tal van baantjes; ze is een voorbeeldi ge migrant. Ik vertel over de schrijver Rodaan Al-Galidi, die al zijn werk in het Nederlands schrijft maar een paar jaar geleden voor de inburgeringstoets zakte. Wist hij veel wanneer een vrouw weer ongesteld wordt na een miskraam. (Een vraag die serieus gesteld werd.) Om in aanmerking te komen voor een permanente verblijfsver gunning deed ze deze week de in burgeringstoets. Ze was een beet je beledigd over de expliciete toe komstverwachting voor de nieuwkomer: veel vragen veron derstelden een toekomst als schoonmaker of vrachtwa genchauffeur. Ik vertel over de schrijver Rodaan Al-Galidi, die al zijn werk in het Nederlands schrijft maar een paar jaar geleden voor de inburge ringstoets zakte. Wist hij veel wanneer een vrouw weer onge steld wordt na een miskraam. (Een vraag die serieus gesteld werd.) In haar eerste jaar hier voorzag mijn Colombiaanse vriendin in haar onderhoud met massages, wat ze geleerd had tijdens haar studie fysiotherapie in Cartagena. Het was moeilijk om klanten te vinden die niet om een happy en- ding vroegen. Nederlandse man nen, zegt ze, zijn daar nogal expli ciet in, en lijken er ook vaker op uit. Maar ze wist dat de migrant bereid moest zijn om zijn lichaam te offeren in ruil voor zijn verblijf, door bijvoorbeeld het vuilste werk op te knappen of als prostituee of masseuse te wer ken. Ze heeft een nieuwe vriend, maar eigenlijk, zegt ze, had ze het beste contact met mannen toen ze nog masseerde, onderworpen als ze waren aan haar handen en haar wil. Zo waren ze nog het beste te verdragen. zelf, laat geen twijfel. Hoofdofficier Peter Blan ken is 'compleet verrast', maar weet dat hij een te kleine speler is in dit geopolitieke geweld. Teeven bemoeit zich ook met de zaak. „Als wij morgen wakker worden, staat die vent op straat", is de boodschap uit Den Haag. Zondaga vond landt er op de vlieghaven van Aruba een privéjet met één beoogde passagier: Carvajal. En inderdaad, niet lang daarna wordt de Venezo laan vrijgelaten uit de gevangenis. 'Diep teleurgesteld' Amerika is woedend. Een woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Amerikanen laat weten 'diep teleurgesteld' te zijn. Ze erkent tegelijk dat Venezuela Nederland heeft 'bedreigd'. Hoewel betrokkenen weten hoe spannend het is geweest, zeker met het opstomen van de Venezolaanse marineschepen, wordt daarna al les gedaan om de kwestie te downplayen. Een woordvoerster van Timmermans laat weten dat Nederland niet is gezwicht voor druk vanuit Zuid-Amerika. „Het onderzoek dat is verricht naar de heer Carvajal is zuiver van juridische aard geweest." Het ministerie van Defensie bagatelliseert de ophef rond de militaire spanningen. Het ont kent dat er sprake was van dreiging en zegt dat de Venezolaanse schepen min of meer 'toeval lig' langs Aruba voeren nadat ze terug waren ge keerd van een optreden op de Dag van de Mari ne. En omdat de ontwikkelingen maar nauwe lijks de media halen - MH17 domineert het nieuws immers nog steeds - gaat de affai re geruisloos aan het grote publiek in Ne derland voorbij. Hoofdofficier Blanken laat zich te genover The Wall Street Journal wel één keer pittig uit over de oprukkende oorlogsschepen van het buurland. „Het drei gement was er. We weten niet wat hun bedoe lingen waren, maar ik denk dat veel men sen op Aruba bang waren dat er iets zou gebeuren." Maar Timmermans en Rutte heb ben de handen weer vrij voor de MH17. Als Carvajal zondagavond op weg is naar het vliegveld, zegt Calixto Ortega, vertegen woordiger van de Venezolaan se overheid, dat de 'korte im passe' geen blijvende schade heeft toegebracht aan de relatie tussen Venezuela en Aruba en Venezuela en Nederland. Carva jal zelf zwijgt. En stapt even la ter opgelucht in het toestel. YtehkoP kvo0r nat Vtet pafk v va v,«€35.' In de prachtige omgeving van de gemeente Oost Gelre ligt Résidence Lichtenvoorde. Dit gebied staat bekend om haar prachtige wandel-en fietsroutes en rijke geschiedenis. Vakantiehuizen direct aan het water gelegen Gegarandeerd meerjarig netto rendement tot 8% per jaar Er is al een nieuw vakantiehuis beschikbaar voor 109.500,- excl. btw en incl. eigen kavel, tuinaanleg en complete inventaris. Spectaculair open huis weekend in Lichtenvoorde Van zaterdag 18 t/m maandag 20 juli bent u van harte welkom om als eerste kennis te maken met ons vernieuwde vakantiepark. Résidence Lichtenvoorde Koemaatsdijk 1 te Lichtenvoorde Tel. 06 1137 0071 of 088 500 2464 www.chaletindeachterhoek.nl ZATERDAG 11 JULI 2015 conflict Dit verhaal kwam tot stand na ge sprekken met betrokkenen. Volgende week in deze krant: een uitgebreide po litieke reconstructie van de eerste dagen na de MH17-ramp. 18 eerr .1 rr Faciliteitengebouw in ontwikkeling met o.a. zwembad, fitness en wellness Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit. Al

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9