Premier Mark Rutte ontploft bijna: 'We kunnen geen crisis in een crisis hebben!' 8 NIEUWS Terwijl Nederland rouwt om slachtoffers van de MH17-ramp, stuurt Venezuela zijn oorlogsvloot naar Aruba na arrestatie Carvajal. In de nasleep van de MHi7-ramp ont staat een ernstige rel tussen Nederland en Venezuela. Het Zuid-Amerikaanse land is woest om de arrestatie van 'di plomaat' Hugo Carvajal en stuurt oor logsschepen naar de Arubaanse kust. Premier Rutte ontploft: 'We kunnen godver domme geen crisis in een crisis hebben!' De commentaren in de kranten zijn die zo merse dag eensgezind. Indrukwekkend, troostrijk, prachtig. Het is donderdag 24 juli, precies een week na de MHi7-ramp, en Neder land haalt even opgelucht adem. De wond die de vliegramp met de MH17 heeft geslagen is een heel klein beetje geheeld door de waardige aankomst van de eerste geborgen slachtoffers op vliegbasis Eindhoven een dag eerder. We hebben 'onze' mensen terug, zo is de stem ming. De collectieve shock die als een deken op het land rust, lijkt heel eventjes opgetild. Maar tevreden zijn we nog niet. In die dagen hebben sporenonderzoekers nog nauwelijks toegang tot het door oorlog geteisterde rampgebied. Nog altijd moet premier Mark Rutte alles op al les zetten om de nasleep van de crash te plooien. De wereld kijkt mee, de spanning is immens. En zonder dat de minister-president het dan nog kan vermoeden, krijgt hij er een kop zorg bij. In de uiterste hoek van ons koninkrijk ontstaat een ernstige diplomatieke rel die tot internationaal wapengekletter lijkt te leiden. Vanuit Aruba komt die dag het bericht dat de avond daarvoor ene Hugo Carvajal is gear resteerd, op verdenking van drugs smokkel. Carvajal is bepaald geen doorsnee handelaartje. De man was een vertrouweling van de overleden Venezolaanse president Hugo Chavez. Hij was zelfs zes jaar lang het hoofd van de militaire inlich tingendienst en zou ook wa pens hebben geleverd aan het Colombiaanse rebellen leger FARC. Justitie op Aruba weet al langer dat Car- *||J vajal niet brand schoon is, maar na Fred Teeven bemoeit zich ook met de zaak. 'Als we morgen wakker worden, staat die vent op straat', is de boodschap uit Den Haag. een onderzoek van de Amerikaanse politie lij ken er nu voldoende verdenkingen te zijn om hem te arresteren. Carvajal is in januari van dat jaar benoemd tot consul op Aruba. Amerika vraagt Aruba Car vajal op te pakken, als onderdeel van een grote re actie tegen hooggeplaatste Venezolaanse drugshandelaren die in Amerika verbleven. Een andere vermeende drugsbaron is daags ervoor gearresteerd tijdens een tripje naar Disney World. De aanhouding van Carvajal past in de reeks aanhoudingen. Aruba heeft echter geen idee van de proble men die het met de aanhouding op de hals haalt. Venezuela reageert als door een adder ge beten, omdat het land Carvajal beschouwt als een diplomaat. En die mag je niet zomaar op pakken. 'Illegaal en arbitrair' Een woordvoerder van de regering briest op de journaals dat de arrestatie 'illegaal en arbitrair' is. En er wordt direct gewaarschuwd. Als Neder land er niet ogenblikkelijk voor zorgt dat Carva jal vrijkomt, zullen er diplomatieke sancties ko men, met gevolgen voor de handelsbetrekkin gen. Venezuela dreigt zelfs een contract te ver scheuren dat het land heeft met een olieraffina derij op Curasao. Daarmee komen er 8.000 ba nen in gevaar. Zelfs de Venezolaanse president Nicolas Maduro bemoeit zich ermee. Hij spreekt van 'kidnapping' van een 'soldaat van het vaderland'. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Nederland weigert men commentaar. Ons land is nog altijd in de ban van de MHi7-ramp en de arrestatie wordt rechtmatig geacht. De aanstelling van Carvajal als consul-generaal zou niet formeel zijn geaccepteerd en daarom ge niet hij geen diplomatieke onschendbaarheid, is het oordeel. Een woordvoerster van het Arubaanse Open baar Ministerie legt het kort na de aanhouding ook zo uit. Maar helemaal gerust is men er niet op. Venezuela is voor Nederland misschien ver, voor Aruba geldt het land als de uitermate gro te, belangrijke buurman. Op zaterdag weet hoofdofficier van justitie van Aruba, Peter Blanken, nog niet hoe belang rijk die zaak is. Tijdens diplomatiek overleg met gezanten van Venezuela laat het land mer ken dat het menens is. Erg menens. Verschillende marineschepen van het land stomen op naar de kust van Aruba. Het machts vertoon is niet alleen overduidelijk, maar ook zeer intimiderend en uitzonderlijk. De diploma tieke druk was al naar een kookpunt gestegen, over het rollen van de spierballen bestaat nu ook geen enkele twijfel meer. Het Nederlandse eilandje dat zelf geen enkele militaire krachten heeft om zich te verdedigen, wordt bang ge maakt door het buurland. Blanken doet nog eens navraag. Hij wil echt zeker weten dat hij in zijn recht staat. Op 'hoog ambtelijk niveau' in Den Haag bevestigt men dat Carvajal 'geen enkele immuniteit' geniet. Vloeibaar Maar dat is de papieren werkelijkheid. De situa tie loopt hoe dan ook uit de hand. Ook op de be trokken ministeries van Buitenlandse Zaken, Defensie en Veiligheid en Justitie is men daar inmiddels van doordrongen. Maar onder druk wordt alles vloeibaar. Als de affaire wordt voor gelegd aan premier Mark Rutte, ontploft hij zo wat. De premier heeft de handen vol aan de pre caire afwikkeling van de MHi7-crash. Ineens dreigt hij gedwongen te worden op nóg een bord te gaan schaken. Oorlog op twee fronten loopt nooit goed af, weet de historicus Rutte: „We kunnen godverdomme geen crisis in een crisis hebben! Laat die vent vrij!" De bal ligt daarmee bij minister Timmermans (Buitenland se Zaken) en bij de - toenmalige - staatsse cretaris van Justitie Fred Teeven. Omdat minister Ivo Opstelten medeverantwoor delijk is voor de afwikkeling van de MHi7-ramp, moet Teeven het departe ment besturen. En dat bestuurt op zijn beurt weer justitie op Aruba. Timmermans zelf zit in Oekraïne, om een gedegen bergingsmissie voor de MH17 van de grond te krijgen. De affaire op Aru ba valt hem rauw op z'n dak. Hij zet zijn ambtenaren aan het werk. Die komen met een oplossing die een soepele di plomatieke uitweg lijkt. Het is een juridisch foefje. Buitenlandse Zaken laat aan Aruba weten dat Carvajal welis waar eerder niet 'gemachtigd' was om zijn werk te doen als consul-generaal, maar dat hij in afwachting van die machtiging wél de status van 'diplomatiek onschendbaar' genoot. Het is, kortom, maar net welk wetsarti kel je erbij pakt. Op Aruba wordt het gezien als een draai van 180 graden. Het was toch duidelijk? De man was toch géén diplomaat? Maar de brief van het ministerie van Buitenlandse Za ken, ondertekend door Timmermans 'Foefje' voorkomt ernstig Venezolaanse oorlogsschepen stoom dgp vorige zomer op naar de kust van Aruba, foto Maiquel Torcatt/Reuters door Tobias den Hartog en Jan Hoedeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8