Waar zit 't addertje onder 6 NIEUWS Inkopers auto's politie en Defensie vervolgd om fraude Jazzfestival geopend Palingen sterven op weiland GRIEKSE SCHULDENCRISIS Niet Athene, maar verdeeldheid onder de schuldeisers dreigt het belangrijkste risico te worden op de vergadermarathon dit weekend over de redding van Griekenland en de euro. Tsipras doet een laatste bod en gaat behoorlijk ver. Is het ver genoeg? Pikken de Grieken het nog? En hoe reageert Europa? Twee inkopers van de politie en vier ambtenaren van Defensie worden vervolgd voor corruptie bij de aanbesteding van voertui gen. Dat heeft het Openbaar Mi nisterie gisteren gemeld. Drie an deren, twee van de politie - on der wie de huidige directeur Faci lity Management - en een mede werker van Defensie, worden niet vervolgd. De Rijksrecherche heeft de aanschaf van 1.330 poli tievoertuigen en 1.667 voertui gen voor Defensie onderzocht, inclusief onderhoud, ter waarde van honderden miljoenen eu ro's. Verdachten die grote in vloed hadden op de aanbeste ding bleken te nauwe banden te hebben onderhouden met autole veranciers. Ze kregen giften, zo als goedkope lease of huur van auto's, korting op onderhoud, gratis winterhanden of verre rei zen. Opvallend waren de meer daagse cruises. Henk van Essen van de Nationale Politie noemt het 'goed dat een onafhankelijk onderzoek is ingesteld en dat dui delijkheid is geschapen'. Factor zonnebrand klopt niet altijd Lang niet alle zonnebrandcrè mes beschermen ook echt zo goed tegen de zon als staat aange geven op de verpakking. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit (NVWA) onder 58 anti- zonnebrandmiddelen. In acht ge vallen was de beschermingsfac tor lager dan op het etiket stond. Een keer was de factor zelfs be duidend lager: 23 in plaats van de geclaimde factor 50. De leve ranciers moeten maatregelen ne men. Zwemleraar gaat naar buitenland De veroordeelde pedoseksuele zwemleraar Benno L. verhuist per 9 augustus uit Leiden. Hij vertrekt definitief naar het bui tenland waar hij al maanden aan het resocialiseren is, liet de ge meente Leiden gisteren weten. Advocaat Pieter van der Kruijs zei eerder dat L. 'op zoek is naar zelfstandige woonruimte om te huren'. Hij heeft de Duitse natio naliteit en wil bij familie in de buurt wonen. L. misbruikte tien tallen zwakbegaafde meisjes in de tijd dat hij zwemleraar was. Duizenden benauw de palingen zijn op een weiland in Gro ningen gestorven toen ze door zuur stofgebrek hun veili ge water massaal ver lieten. Dat heeft het waterschap Hunze en Aa's bekendge maakt. De lugubere vondst van ongeveer vijfduizend dode pa lingen in de buurt van Termunten was deze week een groot raadsel. De beesten lagen ineens, zonder aanwijsbare reden, op enige afstand van het water massaal op het land. Volgens het waterschap is nu duidelijk geworden dat een potentieel dodelijk zuurstofge brek de oorzaak is ge weest voor de onver- wachte en wanhopi ge migratie van de paling over het land. Door een sterke al- gengroei zat er te weinig zuurstof in de geïsoleerde plas. Als wegzwemmen niet lukt, proberen benauwde palingen over land naar ande re wateren te ont snappen. Dit doen ze meestal 's nachts en is alleen fysiek mogelijk als weilan den nat zijn. Door de extreme droogte en hitte van de afge lopen tijd is dit de palingen echter fa taal geworden. Ze droogden uit nog voor ze een veilig heenkomen wisten te vinden. Het water schap gaat kijken of er een oplossing mo gelijk is om massale vissterfte in de toe komst te kunnen voorkomen. Het idee is een verbinding te maken met andere wateren in de buurt. Hierdoor komt de geïsoleerde plas indi rect in contact te staan met de Wad denzee, waardoor het water met de ge tijden mee steeds verversing krijgt en het zuurstofgehalte op peil blijft. BRUSSEL. Een juichend onthaal in Parijs, zuinige reacties in Berlijn: vlak voor de cruciale vergaderma rathon dit weekend over de red ding van Griekenland en de euro is premier Tsipras erin geslaagd de twee belangrijkste eurolanden uit elkaar te spelen. „Dit zijn serieuze en geloof waardige voorstellen", aldus de Franse president Francois Hollan- de, die zich de laatste dagen op wierp als bemiddelaar tussen Grie kenland en de rest van Europa. „De Grieken tonen hiermee aan dat ze absoluut in de euro willen blijven." Zijn Duitse collega Angela Mer kel wilde niet reageren voordat de tientallen financieel experts van de drie kredietverleners - Brussel, ECB en IMF - de voorstellen had den geanalyseerd en doorgere kend. Maar reserves in haar direc te omgeving waren er volop. Mi nister van Financiën Wolfgang Schauble liet weten dat er nog flink wat hordes te nemen zijn voor er een deal is, en dat het niet genoeg is de Brusselse voorstellen van eind vorige maand met een nieuw papiertje eromheen terug op tafel te leggen. Knallende ruzie Door die tweespalt dreigt een knallende ruzie tussen de eurolan den over het kwijtschelden van schulden. In eerdere voorstellen ging Tsipras uit van 30 procent kwijtschelding, een bedrag van tientallen miljarden dat de krediet verleners op hun uitstaande lenin gen zouden moeten afschrijven. Maar in het plan dat nu op tafel ligt heeft Tsipras het bedrag dat hij niet wil terugbetalen blanco ge laten. De hoofdeconoom van het IMF Olivier Blanchard heeft al laten weten dat het IMF alleen meedoet aan nieuwe steunplannen als de Griekse schuld 'houdbaar' is, en daar is kwijtschelden van schul den voor nodig. Duitsland echter, zo herhaalde het gisteren, wil ze ker van kwijtschelding niet we ten. Daarnaast is er een tweede valkuil: de nachtmerrie van Brusselse beleids makers dat de ge vraagde 53,5 mil jard steun na doorrekeningen niet genoeg blijkt om de Griekse econo mie weer aan te zwengelen. De crisis verergert met de dag, een reeks banken staat op omvallen. Met name het IMF vreest dat de rekening alweer ho ger is. En dat alles met een Tsipras die zelfverzekerd rondloopt nu hij ak koord heeft gekregen van zijn par lement voor zijn hervormings plan, dat overigens als twee drup pels water lijkt op de Brusselse voorstellen die ruim 60 procent van de Grieken vorige zondag op zijn advies verwierpen. Forse in grepen in pensioenen en ambtena rensalarissen, privatiseringen, een autonome dienst voor belastingin ning en beëindiging van de belas tingvrijstelling voor reders en het gros van de Griekse eilanden - op eens is alles mogelijk. 'Van ons allemaal' „Dit is een zaak van ons allemaal", zo probeerde Tsipras volgens Griekse media kritische partijge noten over de streep te trekken. „We hebben een mandaat om een akkoord te bereiken dat beter is dan het eurogroep-ultimatum. Ze ker geen mandaat om op te stap pen uit de eurozone." Hoofdrolspelers als eurogroepvoorzitter Dijsselbloem en Commissievoor zitter Juncker wil den, net als Mer kel, nog niet rea geren, of in elk geval niet inhou delijk. „Het gaat om een uitgebreid document, je moet er doorheen om te zien of het concreet genoeg is, of het financieel voldoende ople vert en of de economische effec ten stevig genoeg zijn", aldus Dijs selbloem. Hij onderbrak de minis terraad voor telefonisch overleg met Juncker, ECB-president Drag- hi en IMF-chef Lagarde, waarover verder niets naar buiten kwam. Juncker zou de Griekse voorstel len 'een goede basis voor een ak koord' vinden, zo verklapte To Po- tami-partijleider Stavros Theodo- rakis, die bij hem op bezoek was. Verwarring alom gisteren, over het voorstel van de Grieken. Opent premier Alexis Tsipras de fi nale onderhandelingen nu serieus met een pakket dat minstens zo zwaar is als dat waar ze twee we ken geleden nog nee tegen zeiden, en wat vervolgens in het referen dum ook door de bevolking werd weggestemd? Ja, concludeert Rabobank-on- derzoekster Maartje Wijffelaars als ze de laatste updates over de voorstellen nog eens heeft doorge nomen. „Het pakket is nog groter dan het oorspronkelijke. In plaats van 8 miljard behelst het 12 mil jard euro aan bezuinigingen en las tenverzwaringen. En er zit niet echt iets in waarover Tsipras kan zeggen: dit hebben we gewonnen. De pensioenen worden gekort, de btw gaat omhoog, noem maar op." Daar staat wel tegenover dat Griekenland een veel groter be drag van Europa vraagt dan eerder uitgesproken: 53,5 in plaats van 29 miljard. „Ik vraag me af hoe Tsipras dit aan de Grieken uitge legd krijgt." De grote vraag die Wijffelaars en eigenlijk heel Euro pa zich stelt, is wat Tsipras tot de ze enorme knieval heeft gebracht. Is dat het besef dat er geen andere uitweg is, dat dansen naar de pij pen van Merkel de enige manier is om in de euro te blijven? 'Ik vraag me af hoe Tsipras dit aan de Grieken uitgelegd krijgt' Of speelt op de achtergrond iets anders? Zit ergens een adder tje? In het voorstel van de Grieken wordt bijvoorbeeld met geen woord gerept over schuldverlich ting, hoewel dat van begin af aan DEN HAAG ROTTERDAM. De veertigste editie van North Sea Jazz is gisteren in Ahoy geopend. Aan hapjes en drankjes, hotelovernachtingen en im pulsaankopen levert North Sea Jazz jaarlijks 2 miljoen euro op, becij ferde marketingbureau Brand Consultancy. Grote namen zijn dit jaar Mary J. Blige en Lady Gaga. Rapper Typhoon is een van de top pers onder de Nederlandse deelnemers, foto Paul Bergen/ANP DEN HAAG TERMUNTEN LEIDEN Palingen op het droge, foto Twitter Griekse eenheid zaait tweespalt door Frans Boogaard door Sander van Mersbergen ATHENE. Met een voorstel dat nog verder gaat dan dat wat de Grie ken vorige week verwierpen, komt premier Tsipras naar Brussel. Is hij echt op andere gedachten ge bracht? Of voert hij iets in zijn schild? Rabobank-analiste Maartje Wijffelaars houdt inmiddels overal rekening mee. Maartje Wijffelaars analiste Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6