Kleding wassen nu ook bij de pomp Komt er een elektrisch kartcentrum op bedrijventerrein De Coese Poort? Bioloog uit Moriaanshoofd exposeert zijn vondsten in Schouwse Schatkamer Willem Backhuys reist de wereld over om nieuwe slakkensoorten te ontdekken. Hij weet heus wel dat de aarde er 'geen seconde sneller of langza mer van gaat draaien' als hij een nieuwe slakkensoort ontdekt. „Maar toch zou ik het wel erg leuk vinden als ik iets zou tegenko men." Willem Backhuys uit Mo riaanshoofd is gisteren met zoon Quintus op expeditie vertrokken naar Malakula, een eiland in de Stille Oceaan. Daar wachten Backhuys geen bubbelbaden of tropische cock tails. De bioloog en historicus, die met zijn vrouw Anke sinds een jaar of vijf de Frieslandhoeve be woont, speurt gewapend met zeef op zijn knietjes gezeten grond en 'Nee, ik eet geen slakken. Ik eet mijn eigen vak toch niet op!' water na op slakken. „Nee, ik eet geen slakken. Ik eet mijn eigen vak toch niet op!" Op het tamelijk ontoegankelij ke en bergachtige eiland Malakula -één van de eilanden van Vanua tu- zijn tot nu toe twaalf verschil lende slakkensoorten aangetrof fen. Op het noordelijker gelegen Espiritu Santo werden tot nu toe -na een grote expeditie- zo'n hon derd slakkensoorten geteld. „Dus ik denk dat er op Malakula nog wel wat valt te ontdekken." Twaalf dagen lang trekt Backhuys over het eiland om landslakken te be studeren en -want ook die intrige ren hem- vogels te spotten. Die hele boog eilanden tussen Nieuw-Zeeland en Nieuw-Guinea -Vanuatu, Solomoneilanden en Nieuw- Caledonië- vormt een ge bied 'waar een uitbarsting van de evolutie te vinden is'. „Al die eilan den hebben door hun geïsoleerde ligging eigen soorten. Dat is verge lijkbaar met dialecten hier." Hij koos voor Malakula, omdat het re latief onbekend is. „Maar had ik nog een paar levens dan ging ik al le eilanden af." Hoe gedreven ook, Backhuys is de eerste die zijn ei gen passie weet te relativeren. De inwoner van Moriaanshoofd promoveerde ooit op de landslak op de Mid-Atlantische Rug ter hoogte van de Azoren. Van de pak 'm beet honderd landslakken daar hebben er negenennegentig een Europese oorsprong en één een Amerikaanse. „Hoe kan dat? Dan voel ik verwondering en word ik nieuwsgierig. Dat houd je van de straat." Vol humor vertelt hij over de spullen op hem heen. De oude te gen Plan Tureluur aanschurkende Frieslandhoeve herbergt natuur museum de Schouwse Schatka mer: een indrukwekkende verza meling van natuurhistorische voor werpen (van skeletten tot slakken huizen en stenen) en etnografica. „Kijk, die mug", wijst Backhuys op het in barnsteen gevangen in sect dat zo'n 30 miljoen jaar gele den moet hebben rondgevlogen. „Toen waren er nog geen zoogdie ren. Bloed in het darmkanaal van die mug moet wel van een di nosaurus afkomstig zijn." Het zijn de verhalen waarmee hij school klassen en andere bezoekersgroe- pen de intrigerende wereld van de natuurhistorie weet binnen te trek ken. „Dat is leuk, want zo zien kin deren dat al die dingen ook echt hebben bestaan." Sinds woensdag zijn ze in vol be drijf, de wasserettes bij tanksta tions in Serooskerke aan de N57 en in Terneuzen en Oostburg. Voor Zeeland zijn de wasserettes bij de pomp een primeur. Vol gens Bianca Vermeirsch van De Pooter Olie, is het geen kwestie van 'schoenmaker blijf bij je leest'. „We willen de service aan onze klanten steeds verbeteren. Uit onderzoek bleek dat er be hoefte bestond aan een wasseret te bij de tankstations." Zo zijn de machines in Terneuzen al ge bruikt door mensen in de jachtha ven. Maar ook chauffeurs en toe risten kunnen er hun voordeel mee doen. Duurt een gemiddeld waspro gramma thuis toch wel minimaal dik een uur, bij de wasserettes bij Texaco is de was in een halfuur gepiept. Wil je'm ook droog, dan Thuis duurt een wasbeurt al gauw meer dan een uur. Bij het tankstation ben je in een halfuurtje klaar. duurt dat tien minuutjes extra. Het is niet nodig de wasmachine te bewaken, hij blokkeert tijdens de wasbeurt. Bianca: „Terwijl er een wasje draait, kunen klanten hun auto wassen, een broodje eten of even koffie nemen." GOES. Op het verkommerde bedrij- venterreintje Goese Poort bij ro tonde Tiendenplein is ruimte voor een elektrische kartbaan. Dat zei inmiddels oud-wethou der Jo-Annes de Bat donderdag tij dens de raadsvergadering naar aan leiding van vragen van de SGP-CU. Raadslid Johnny Lukasse zei zich zorgen te maken over de toekomst van de meubelboule vard (Marconistraat). Daar dreigt volgens hem nog meer leegstand als de Gamma naar de Goese Poort vertrekt. De bouwmarkt wil daar nieuwbouw plegen. De Renault-garage staat te koop en ook het pand van Seats and Sofas wacht al twee jaar op herinvul ling. Volgens De Bat is het echter niet de bedoeling om op de Goese Poort een tweede woonboulevard te creëren. „We zijn in gesprek over een elektrische kartbaan, er zijn moge lijkheden voor een tennishal en er is ruimte voor een tuincentrum." Wat betreft de Marconistraat zei De Bat dat Goes daar inderdaad 'bovenop moet zitten'. „Voor je 't weet loop je achter de feiten aan." water*,. specialist Waterontharders Op zijn knieën voor 'n slak door Esme Soesman Willem Backhuys, bioloog De Schouwse Schatkamer is op af spraak te bezoeken: 0111 -672975. door Sheila van Doorsselaer SEROOSKERKE (W). Grote wasjes, kleine wasjes, stop ze bij Texaco in je wasmasjien... Bij drie tanksta tions van De Pooter Olie, in Ter- neuzen, Oostburg en Serooskerke (op Walcheren) kunnen klanten nu, behalve hun auto, ook hun kle ren wassen. door Luc Oggel Bermweg 21 Oost-Souburg 10 JAAR lliliTSm Halfvrijstaand Luxe open keuken Tuin op het zuiden 3 slaapkamers Doorzon woonkamer Garage Vraagprijs 159.000,- k.k. iawtór! www.water-specialist.nl Goes T 0113 323523 M 06 57324260 Bioloog Willem Backhuys zoekt over de hele wereld naar slakken en deelt thuis zijn passie voor natuur in de Schouwse Schatkamer. Hij is net vertrokken naar de Stille Oceaan. Backhuys: 'De boog eilanden daar vormt een gebied waar een uitbarsting van de evolutie te vinden is', foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66