'Wildkamperen' aan wachtsteiger Beachtennis in Zierikzee De 'schat' van Toebes 4 ZEELAND Kraojenactie goed voor 8 mille Rijkswaterstaat bestrijdt dat onvoldoende wordt gecontroleerd. De eerste boetes zijn al uitgeschreven. In de regio Event Against Child Abuse in centrum Kerkdienst voor het Palabanakinderdorp Dwergstern broedt op aantal plaatsen Mijn dorp, mijn stad Evangelisatie en plezier in Zomerbus Open dag bij scheepswerf door Marcel Modde NEELTJE JANS. De wachtsteiger voor de Roompotsluis op Neeltje Jans wordt stelselmatig gebruikt voor dagrecreatie en illegale over nachting. De jachteigenaren bespa ren zo een slordige 15 euro per nacht en kunnen aan die kant van de sluis sneller uit de voeten voor en vaartochtje op de Noordzee. „Over enkele weken begint het hoogseizoen en dan liggen ze hier weer drie tot vier rijen dik aan el kaar geplakt", voorspelt Kees Breu- re van Frituur De Helling. Zijn snackbar kijkt uit op de wachtstei ger. Nu is het er nog rustig. „Straks liggen er vaker wél dan niet zo'n twintig, dertig boten. Sommigen hele dagen, of ze varen een stukje en komen aan het eind van de dag weer terug. Het ge beurt wel eens dat de sluiswach ter ze via de geluidsinstallatie toe roept dat ze moeten vertrekken, maar de meesten hebben daar ge woon geen enkele boodschap aan." Formeel is het verboden langer dan strikt noodzakelijk af te me ren aan de wachtsteiger. Zo moet er altijd plek zijn voor boten met problemen. Op een waarschu wingsbord staat in grote letters duidelijk te lezen dat overnachten verboden is. Daarvoor moeten pas santen de sluis door en aanleggen aan de steigers van Bouwman Sportvisserij in de binnenhaven. Tegen betaling van 1,50 euro de strekkende meter. „En dat vertik ken ze gewoon", foetert Pieter Bouwman. Hij heeft de illegale praktijken herhaaldelijk aange kaart bij Rijkswaterstaat, de ver antwoordelijk beheerder. „Ze heb ben toegezegd dat er dit jaar vaker zou worden gecontroleerd. Maar ik zie nog geen verschil." Toch gebeurt dat wel degelijk, laat woordvoerder Anette Uitter- hoeve van de overheidsdienst we ten. „Zeker een paar keer per week, zowel vanaf het water als vanaf het land. Er worden dan ook bekeuringen uitgeschreven." Op de vraag hoe vaak het bonnen boekje dit jaar al is getrokken, moet Uitterhoeve het antwoord schuldig blijven. Breure en Bouwman zien even wel zelden een handhaver op de steiger, zeggen zij. Breure: „Dat zijn ambtenaren, de werken van 8 tot vijf. Ik maak wel eens een bab- beitje met zo'n man en dan zegt hij dat het zo lastig te bewijzen is dat ze daar ongeoorloofd liggen. Maar dat is een kulverhaal, want ze zijn gewoon verplicht bij de eerstvolgende schutting te vertrek ken. Doen ze dat niet, dan heb je ze!" Bouwman begrijpt niets van de lakse opstelling van Rijkswater staat. „In feite is het gewoon wild kamperen. En daar wordt wel streng de hand aan gehouden." Stilte voor de storm. Binnen enkele weken heeft het illegaal recreëren aan de wachtsteiger van de Roompotsluis de overhand, foto Marieke Mandemaker ZIERIKZEE. LTC Zierikzee heeft gisteravond het nieuwe beachten- nisveld officieel in gebruik geno men. De Schouwse club is de eer ste vereniging in Zeeland met een permanent zandveld waar een tenniswedstrijd op kan wor den gespeeld. Het veld werd inge wijd met een demonstratiewed strijd van Nederlandse topspelers. Beachtennis wordt gespeeld op een veld van 16 bij 8 meter met een racket zonder snaren. Het net hangt 1,70 meter hoog. De bal mag niet stuiten. Het spelletje draagt bij aan de behoefte van spe lers 'net even iets anders te wil len'. Beachtennis wordt door de ITF wereldwijd ondersteund. ZIERIKZEE. 'Een verborgen schaf. Zo heet de catalogus met werk van Sonja Toebes (1929), die naar aanleiding van de gelijknamige tentoonstelling in het Stadhuis museum is samengesteld. De pu blicatie bevat afbeeldingen van tekeningen, aquarellen, etsen en olieverfschilderij en. Het boekje, te koop in het mu seum, is nu al bijzonder. De teke ningen en schilderijen van Sonja Toebes zijn zelden te zien ge weest op Schouwen-Duiveland. Terwijl de 86-jarige kunstenares hier sinds 1964 woont. De exposi tie, die nog tot 31 juli in het Stad huismuseum te zien is, is haar eerste solo-tentoonstelling. RENESSE Stichting Voor de Lach van een Kind houdt het Event Against Child Abuse op zaterdag in het centrum van Renesse. Het evene ment biedt verschillende activitei ten voor kinderen en ouders. De kinderen mogen zich uitleven op een springkussen, met een downs- cursus en bij een knutselhoek. Speciaal voor jongeren treedt de rockband Missiomrock op. Er wordt geen alcohol geschon ken. Het evenement duurt van 11.00 tot 22.00 uur. BURCH-HAAMSTEDE Het Afrika-Engakoor uit Nistelro- de geeft zondag onder leiding van Anne Martens een feestelijke dienst in de Onze Lieve Vrouwe op Zeekerk in Burgh-Haamstede. De dienst staat geheel in het teken van het tienjarig bestaan van het Palabanakinderdorp voor aids- weeskinderen in Zambia, dat door de Pola van der Donckstichting werd opgezet. Martens zet zich al zestien jaar in voor de Pola van der Donckstich ting, die het kinderdorp oprichtte. Iedereen is vanaf 11.00 uur wel kom bij de dienst aan de Seroos- kerkseweg 2. KERKWERVE De kwetsbare dwergstern broedt op verschillende rustige plaatsen langs de Oosterschelde, bijvoor beeld op de Flaauwers Inlaag in Kerkwerve. De kleinste soort van de sternfamilie was in de jaren '70 bijna uitgestorven. Toen waren er nog maar 100 broedparen in Ne derland. Tegenwoordig gaat het, mede dankzij beschermings maatregelen, steeds beter met de soort. RENESSE Op de Ring van Renesse staat van af vandaag de Zomerbus. Dit is een initiatief van de Christelijk Gereformeerde kerken van Schou wen-Duiveland en is gericht op evangelisatie en recreatie. Van maandag tot en met vrijdag is er Kidsclub van 10.30 tot 12.00 uur. Op woensdag zijn er extra ac tiviteiten en staat er een spring kussen. De Zomerbus staat op de Ring van 11 tot 25 juli en van 1 tot 15 augustus. Meer informatie is te vinden op www.zomerbus.nl. ARNEMUIDEN De historische scheepswerf C.A. Meerman in Arnemuiden houdt vandaag van 10.00 tot 16.00 uur een open dag. Er worden verschillende maritie me ambachten gedemonstreerd, zoals smeden, breeuwen, en touw- slaan. Op het werfterrein wordt uitleg gegeven bij de restauratie van een platbodem, in de zaag- loods wordt de oude scheeps- bouwtechniek uitgelegd. Ook kan er bij goed weer op een hoogaars worden gevaren. OOSTERLAND. „We hadden voor zichtig gehoopt op zo'n vierdui zend euro. En het is het dubbele geworden." Mede-organisator Annemarie Ie Comte van de jaarlijkse Krao- jedurpsedag in Oosterland is dik tevreden over het resultaat van de speciale Kraojen in Actie. De inzameling voor het goede doel werd voor het eerst tijdens het dorpsfeest in maart werd gehou den. Het resultaat van de dorpsbrede inspanningen en donaties werd gisteren officieel bekend ge maakt: 8.370 euro. Het organisa tiecomité overhandigde de sym bolische cheque aan een vertegen woordiger van de KWF-Kankerbe- strijding. Dit doel is uitgekozen omdat twee van de organisatoren in hun directe omgeving met kan ker te maken kregen. Dankzij de verbeterde behandel methoden van de afgelopen tien jaar is in beide gevallen sprake van herstel. De bijdrage uit Oos terland wordt gebruikt voor ver der onderzoek naar de beste be handelingen van kanker, foto Marieke Mandemaker ZATERDAG BRUINISSE Brusea Visserijmu seum en Oudheids kamer, 14.00-17.00 uur: Expositie Schil derijen Annie Scheermeijer; BURCH-HAAMSTEDE Bewaerschoole, 14.00-17.00 uur: Tentoonstelling Partituur van zoet en zout; Burghse Ring, 17.00 uur: Avondmarkt; Kerk in Burgh, 13.30-16.30 uur: Ex positie Henc Smit; Strand Westen- schouwen, 9.45- 11.15 uur: Yoga aan zee; KERKWERVE Taaijersweg 12, 10.00-16.00 uur: Open Imkerijdag; NIEUWERKERK D'Heule 3, 10.00-16.00 uur: Open Imkerijdag; OUWERKERK Groeneweg, 10.00-16.00 uur: Open Imkerijdag; RENESSE Centrum, 11.00-22.00 uur: Event Against Child Abuse; Strandpaviljoen Co- razon, 10.00 uur: Yoga Lena; SCHARENDIJKE Beachclub Perry's, 21.00 uur: Deepgro- ve at the Beach; Strand Brouwers- dam Zuid, 11.00-17.00 uur: Kantje La Vantje beachsoccer; ZIERIKZEE Burgerweeshuis, 11.00-17.00 uur: Zo- merexpositie; Fizi, De Weverij, 20.00 uur: Les Combat- tants; Nieuwe Ha ven, 14.00-17.00 uur: Zeiltocht mee zeilen met een tra ditionele zeilklip- per; Nieuwe Kerk, 16.00 uur: Brahms meets Britten; Oude Haven, 13.00-16.00 uur: Tentoonstelling Noordhavenpoort; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00-17.00 uur: Ex positie Silhouetten tegen het licht en beklimming van de toren, Pleingoed pop-up architec tuurproject; Exposi tie Vloedlagen in de zeereep; ZONNEMAIRE Club Zonnemaire, 20.00 uur: Van Ad dis Ababa naar Zon nemaire; ZONDAG BROUWERSHAVEN Den Osse, 13.30 uur en 15.30 uur: Rond vaart over de Greve- lingen rederij Zee land; BURCH-HAAMSTEDE Bewaerschoole 14.00-17.00 uur: Tentoonstelling Partituur van zoet en zout; BURCHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 en 13.30 uur: Familie- rondvaart; DREISCHOR Adriaanskerk, 16.30 uur: Choral Even song; OUDDORP Doopsgezinde Ge meente, 18.30 uur: Together Worship van Remco Hak- kert en zijn team; SCHARENDIJKE Port Zélande, Ieder uur vanaf 11.00 uur: Rondrit boemel treintje; SEROOSKERKE Schelphoek, 10.00 uur: Bruinvissafari in een zeekajak; SIRJANSLAND Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: Kin dercrèche van de kerk; 11.30-12.30 uur: Zondagschool; ZIERIKZEE Burgerweeshuis, 11.00-17.00 uur: Zo- merexpositie; Ca meramuseum, 14.00 uur: Fototour door Zierikzee met begeleiding van fo tograaf Leen Ko per; Havenkwar tier, 13.00-17.00 uur: Kunstroute; Nieuwe Ha ven,14.00-17.00 uur: Zeiltocht mee zeilen met een tra ditionele zeilklip- per.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65