Livarot - Fougères Slachting Nog nooit was Robert Gesink zo ontspannen. Het maakt dat hij in de eerste week steevast vooraan finisht en vol vertrouwen uitkijkt naar wat komen gaat. 2 SPORT Van Emden ziet stress in Tour- Jos van Emden ver baast zich nog iedere dag. „De Tour is stress voller dan iedere ande re koers", zei de ren ner van Lotto-Jumbo. „Voor het publiek lijkt het de laatste dagen misschien iets rusti ger. Maar normaal moet je 20 kilometer voor de finish van vo ren zitten, nu al 50. An ders kom je er niet COLUMN Thijs Zonneveld Het ging net als de vo rige keer. En die keer daarvoor. En al die keren daarvoor. Een vlakke etappe in de Tour is tegenwoordig als vis sen met een bazooka in een aqua rium. Een paar kleine visjes mo gen een paar uur kansloos voor het peloton uit spartelen en als de grote ploegen het zat zijn, wor den ze uit het water geblazen. Een slachting is het, elke keer weer. En de ploegen die er ren ners aan opofferen, worden steeds schaarser. De enigen die nog proberen mee te springen in de vroege vlucht zijn renners van Europcar, Brétagne-Séché, Cofi- dis, Bora en MTN-Qhubeka - de tweededivisieteams die dankzij een wildcard in de Tour terecht zijn gekomen. De vroege vlucht is kansloos, ho peloos, dood en begraven ver voordat de streep in zicht komt. De teams uit de hoogste divisie doen niet eens meer de moeite om aan te vallen in vlakke etap pes. Hun renners blijven in het pe loton, gegroepeerd rond een sprin ter of een klassementsrenner. En als ze die niet hebben, dan nemen ze een snipperdag. Liever een dag je achterin meepeddelen dan urenlang in de wind spartelen voor noppes. In kleinere wedstrijden haalt een vroege kopgroep met nobele onbe kenden het nog wel eens, maar in de Tour is alles overgeorgani- seerd. De ploegleiders geven or ders, de renners met een sprinter of kopman in het team voeren hun taken uit en de rest van het peloton legt zich erbij neer. De laatste keer dat een vroege kopgroep het in een klassieke vlakke Tour-rit haalde, is zes jaar geleden. Zes jaar geleden! Toen reed Wilco Kelderman nog op een fiets met zijwieltjes, belden we met mobiele telefoons zo groot als een koelkast en liepen er nog mammoeten over het par cours. Zo'n etappe als die van gisteren had ook de helft zo lang kunnen zijn: de uitslag zou precies hetzelf de zijn geweest. Het schreeuwt om een andere opzet. Een Tour met ploegen van zes of zeven ren ners bijvoorbeeld, in plaats van negen. Want hoe kleiner de ploe gen, hoe minder knechten er zijn om op kop van het peloton te sleu ren, en hoe groter de kansen van de vluchters. In de Ronde van Groot-Brittannië hebben ze er vorig jaar mee geëx perimenteerd: het leverde iedere dag een onvoorspelbaar koersver loop op. En dat is uiteindelijk het meest aantrekkelijke schouwspel. Dat de sprinters regelmatig win nen: prima, maar dan wel als ze ervoor moeten werken. En niet als ze een massasprint in de schoot geworpen krijgen, zoals Een vlakke etappe is als vissen met een bazooka in een aquarium gisteren. Als je een bonus wilt krijgen waarvoor je niets hoeft te doen, dan ga je maar bij een bank werken. De renner die het peloton zes jaar geleden fopte, rijdt overigens mee in deze Tour. Zijn naam: Titi Voeckler. Eergisteren probeerde hij het ook nog even. Zijn poging, vergezeld van het gebruikelijke ge- playbackentrek, eindigde in een chasse patate, maar hij probéérde het tenminste. Titi is de enige vis in het aquarium die af en toe te rugschiet. Je zou bijna fan van hem worden. Bij wijze van spreken dan. FOUGÈRES. Voor de zevende keer op rij rijdt Robert Gesink deze vrijdag in Fourgères met de beste dertig over de streep. Samen met Peter Sagan is Gesink de enige die in de openingsweek van de Tour zo vaak voorin finisht. „Het is een kunst in deze Tour, met deze chaos iedere dag voorin te zitten. Dat zegt wel iets", vindt Louis De- lahaije, zijn trainer en vertrou wensman. Gesink is veranderd. Dat mer ken ze ook binnen de ploeg, zegt Delahaije. „Hij rijdt niet anders, maar beschouwt het wielrennen wat meer van een afstand. Hij kan meer relativeren. Dat maakt je mis schien geen betere renner, wel een relaxtere. Presteren deed Ro bert toch wel, maar ik denk dat hij er op deze manier meer van kan genieten. Als je er tot de derde week zo relaxt doorheen rolt, dat maakt wel uit. Hij heeft echt de topvorm te pakken. Dadelijk in de bergen zullen we zien wat dat ten opzichte van de concurrentie bete kent." Dringen Na een jaar afwezigheid in de Tour verdringen de verslaggevers zich de afgelopen week weer als vanouds om de kopman van Lot to-Jumbo. In het peloton dringt Gesink zich moeiteloos naar vo ren en gedraagt zich naar eigen zeggen als een klootzak als de si tuatie daarom vraagt. Eenmaal van de fiets oogt hij onmisken baar ontspannen en maakt hier en daar een grapje. Bijvoorbeeld over zijn valpartij van gisteren met Al berto Contador, nog voordat het peloton de startplaats Livarot was uitgereden. „Telt niet als vallen in de Tour, hè. Het was voor de neu tralisatie. Alberto heb ik trouwens niet gezien. Ook niet gevoeld, hij weegt ook niet zoveel." Geintjes met Gesink na de fi nish, dat is wel eens anders ge weest. De afgelopen jaren kon hij behoorlijk vinnig uit de hoek ko men. Niet zo vreemd, zegt hij zelf. „Ik voel me nu goed en lekker, net als in andere jaren. Maar dan ben ik op mijn kloten gegaan, lig ik van alle kanten open en heb je een pijnlijke dag gehad. Dan krijg je geen vrolijk en blij verhaal", zegt de Achterhoeker terwijl hij uitfietst na de etappe. Na de zo veelste vraag of Gesink is veran derd, is er weer even de vinnig heid van weleer. „Dat maken jul lie er in de media van." Dat is te simpel gesteld. Een week eerder in Utrecht nam Ge sink de tijd om er dieper op in te gaan. „Voor mezelf ben ik nog steeds dezelfde persoon. Je veran dert maar langzaam, maar ik kan me voorstellen dat mensen van buiten zeggen, dat ik rustiger ben geworden. Ik heb veel geleerd, bui ten het fietsen om, de hoogspan ning die ik heb tot de streep, snel kwijt te raken. Normaal bleef ik nog heel lang in die hoogspan ning hangen. Ik hoop dat ik zo wat relaxter door zo'n grote ronde heen rol op die manier." Buiten het fietsen om, zegt Ge sink. In de afgelopen jaar is hij op geslokt door privébesognes. „Dan kun je meer relativeren en dingen makkelijker van je af zetten. Een halfjaar lang is fietsen totaal niet belangrijk geweest, maar de ko mende weken is het wielrennen weer even allesbepalend." Simpel Dus kijkt hij in Fourgères al weer vooruit naar de beklimming van de Muur van Bretagne, de finale van vandaag. „Een spectaculair moment. Een meetmoment, waar ik weer wil scoren. Het is simpel: zo hard mogelijk naar boven en hopen dat de anderen dat niet zo goed kunnen." Lachend: „Meer is het niet hoor." Om te zeggen dat Gesink herbo ren is, gaat hem te ver. „Ik ben een veteraan van 29 jaar." ETAPPE 7 190,5 KM Mark Cavendish (GBr/ETX) 4.27.25 uur André Creipel (Dui/LOS) Zelfde tijd Peter Sagan (Slw/TIN) Zelfde tijd Twitter: (Uthijszonneveld Vijf renners namen al in de eerste kilometer de benen. Op 10 kilometer van de finish werden de vluchters ingerekend, foto Kim Ludbrook/EPA Gesink veteraan van 29 door Daan Hakkenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54