Kerk als klapstoel en minister als lachende derde In liefdevolle herinnering ZEELAND 15 Wieske Gelderland in Vogelwaarde was een altijd aanwezige moeder. Haar kinderen branden kaarsen voor haar. Dnnikenwerk Een longontsteking, sep tember 2013. Dat was gek, zomaar uit het niets. Wieske Gelderland werd in het ziekenhuis van Terneuzen opgenomen. Ze knapte op. Voor de zekerheid werd er in januari 2014 een scan ge maakt. De boodschap kwam hard aan: longkanker. En ze had nooit ge rookt. Wieske oogde gezond, ze voel de zich goed en zag er prima uit. Daarna is het snel gegaan. Er volgden een chemokuur en een bestraling. Op 11 augustus 2014 overleed ze, nog geen 75 jaar oud. Dochter Bettina (1968) en zoon Roel (1974) hebben nog steeds moei te om het te bevatten. Het was een heftig laatste halfjaar. Hun vader, die hoofd van de administratie van het ziekenhuis in Hulst en daarna in Oostburg was, overleed in 2006 aan darm-leverkanker. Moeder Wieske had hem anderhalfjaar lang ver zorgd. Daarna heeft ze zich herpakt. Wieske werd geboren in Stoppel- dijkveer, als Louisa Francisca Caroli na de Rooij, de jongste in een gezin van tien kinderen. In 1963 trouwde ze met Willy Gelderland uit het na burige Boschkapelle. Beiden katho liek. Als kinderen moesten ze elke week naar de kerk, herinneren Betti na en Roel zich. Ze hebben nog een oudere zus Machteld (1967), die in Amsterdam woont en twee kinderen heeft, Joris en Merel. Vorige week speelde Joris in de afscheidsmusical van zijn basisschool. „Daar zou onze moeder heel erg trots op geweest zijn", zegt Bettina. Broer en zus hebben het gevoel dat met het overlijden van hun moe der hun jeugd echt is afgesloten. Het ouderlijk huis in Vogelwaarde staat te koop. Roel, die in Vlissingen werkt maar met zijn vriendin in zijn ge boortedorp woont, komt er nog regel matig langs. Bettina is getrouwd en woont in Almere. Dat lijkt ver. Toch kwam ze de laatste jaren vaak een weekendje naar haar moeder, om sa men te gaan winkelen en een terrasje te pakken. Bettina en Roel: „Onze moeder heeft voor een heel stabiele opvoe ding gezorgd. Ze was er altijd. Wat dat betreft hadden we een echt jaren vijftig-huishouden. Vrolijk en opge wekt, ze had vaak bezoek of was aan het bellen. Grappig, ze had een geheu gen als een olifant. Beter dan wij nu hebben. Ze wist precies wie bij wie hoorde, wie wat gedaan had." Dat geheugen kwam haar in 2013 goed van pas. Dochter Bettina had in Almere voor Humanitas al enkele le vensboeken samengesteld. Is dat niks voor jou, vroeg ze haar moeder. Die reageerde in eerste instantie afwij zend. Er viel volgens haar niet veel te vertellen en ze had er ook geen zin in om oud zeer op te halen. Toen Betti na voorstelde om een boek te maken over de kleding, die ze in de loop van haar leven had gedragen, ging ze al snel om. Mode had altijd haar interes se gehad en ze wist nog heel precies wat ze bij welke gelegenheid droeg. Zo stelde Bettina samen met haar moeder het boek Maison Wieske sa men, met als ondertitel 'een leven lang netjes gekleed'. Het is geen toe val dat er in Zaamslag een Maison Magdalena bestond. Bettina en Roel hebben het boek paraat. „Een waardevol werk", zegt Roel, „voor mij is het net alsof ik moeder weer hoor praten. Ze komt heel dichtbij." Bettina heeft nog steeds een beetje napret van het boek. Ze stelden het samen nog voor de longkanker zich openbaarde. Uit alle fases van het leven van haar moe der zijn foto's met begeleidende tek sten opgenomen. Veel over de jurken en andere kledingstukken, maar daar- aan gelinkt toch ook veel informatie over het leven in een katholiek gezin. Een levensverhaal met de kleding als leidraad: het is een bijzonder geheel. Moeder Wieske stond niet graag in het middelpunt van de belangstel ling. Maar het boek, dat deed haar goed. Alle familieleden en vriendin nen kregen er eentje. „Het werd een bestseller", lacht Bettina. Het boek is niet de enige erfenis van Wieske. Dochter Bettina heeft in haar huiskamer in Almere een 'koffer- ke' onder de televisie staan. Daarin zitten oude kanten handschoentjes en een make-up tasje van moeder, fo to's van de twee kleinkinderen, bril len, nog een horloge van vader. En een relikwie van de Heilige Gemma. Bettina: „Het zijn souvenirs. Mijn zus in Amsterdam heeft net zo'n koffer tje." Roel niet. Maar die heeft dan weer alle geboortekaartjes en bid prentjes die zijn ouders in de loop van hun leven hebben bewaard. Een Wieske Gelderland bijzondere verzameling, vindt hij. Bettina, Machteld en Roel bellen elkaar nu regelmatig. Tot het overlij den van hun moeder deden ze dat veel minder. Dan hoorden ze wel via hun moeder hoe het met de anderen ging. Bettina draagt een gouden han ger van haar moeder, een armband en een ring. „We praten veel over haar. Bij mij thuis staat er een grote foto van haar op de tafel. We branden veel kaarsen voor haar. Laatst was ik in Lourdes. Daar heb ik ook een kaars aangestoken." Roel knikt. Bij elk waxientje dat hij aansteekt gaan zijn gedachten even naar haar. De bezuinigingen op de zorg kent veel verlie zers. Dik in de tachtig schatte ik de man in het ziekenhuisbed. Zijn dochter - wonend in een heel andere land streek - was op bezoek. Zijn vrouw wilde ook meekomen, maar dat vond de oude baas niks. „Ze is doodziek, heeft kanker, is terminaal", bracht hij uit en „of de verpleging haar komst niet kon verhinderen". Hij was zelf acuut opgenomen en leek hij mij op sterven na dood. Maar antibiotica kan wonde ren doen en de man was blij dat hij mocht blijven, want hij was zó moe. Al anderhalfjaar zorgde hij voor zijn vrouw. Ik vroeg me stille tjes af hoe dat nu dan moest. Ge lukkig werd er door de verpleging ook naar gevraagd. Een zus, de wijkverpleegster, de dochter, die zouden wel bijspringen. Het leek een ware lappendeken van oplos singen. En wat was de man dank baar, zeker voor alle zorg die hij zelf ontving. Ik vond dat deze lie ve heer wel voor een lintje in aan merking kwam. Bewondering heb ik voor paren die elkaar zo in lief en leed trouw zijn. Als deze ouderen in Arnemui- den wonen, kunnen zij een be roep doen op vrijwilligers van de kerken. Maurits Sep schreef er de ze week over in de krant. „De geza menlijke kerken hebben een con venant getekend met de gemeente Middelburg. Gelovig of niet - via Porthos kunnen de vrijwilligers ingeschakeld worden als hulp bij het doen van boodschappen, ko ken, het schoonmaken als iemand ziek is of herstelt van een opera tie, als begeleider bij dok- ters-/ziekenhuisbezoek, kinderen uit school halen als ouders ziek zijn. Ook in de zorg voor asielzoe kers doen kerkelijke vrijwilligers goed werk." Voor het AZC Swerf-Rust staan in Middelburg zeker veertig getrainde krachten klaar. Vanuit de diaconale zorg be zien, een prima traditie. In Rotterdam is er in 2008 al een optelsom gemaakt van de waarde van de vrijwillige hulp van mensen uit kerken en moskee ën. In het rapport met de treffen de naam 'tel je zegeningen' staat dat de gemeente Rotterdam door de vrijwillige inzet jaarlijks 120 miljoen euro bespaart op de begro ting. Jaarlijks is het landelijk ren dement van dit vrijwilligerswerk becijferd op 3 miljard. Toch irriteert mij iets in het be leid, omdat het dubbel is. Tiental len jaren is zorg en welzijnswerk met een kerkelijke kleur door de overheid gemeden als de pest. Sub sidies zijn ingetrokken en neutrali teit werd troef. Nu de minister de participatiesamenleving op een voetstuk heeft gehesen worden de kerken en hun vrijwilligers - alsof zij klapstoelen zijn - weer uit de hoek getrokken. Ik vraag me af wie uiteindelijk de winnaar daar van is. De oude man in het ADRZ, die zeker is van (hapsnap) zorg voor zijn terminaal zieke vrouw? De ge meente? Of is de minister de la chende derde, die in plaats van kri tiek medewerking krijgt voor haar beleid van korten? ZATERDAG 11 JULI 2015 Maison Wieske leeft voort In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Jan van Damme Wieske Gelderland, enkele jaren voor haar overlijden. Ze maakte samen met dochter Bettina een boek over de kleding die ze in de loop van de jaren droeg. Zo ontstond er een bijzonder levensverhaal: Maison Wieske. 31 december 1939 11 augustus 2014 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in on ze rubriek 'In liefdevolle herinnering'.U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 - 434003, chefnieuws@pzc.nl door José Baars Een actueel overzicht van de kerkdien sten voor komende zondag staat op www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47