Samenwerken? Let op het wetboek Moderne agent doet meer dan door de buurt fietsen alleen ZEELAND 13 De wijkagent is terug. Maar wel in een andere rol. Mensen moeten af van het oude beeld van een wijkagent op zijn fiets door de buurt. Dat is achterhaald", zegt districtschef van de Politie Zee land Ronald Weydema. „Dat past ook niet meer in 2015. In een maat schappij waarin mensen zoveel on line zijn is een wijkagent die ac tief is op sociale media als Face- book of Twitter ook 'in zijn wijk'." „En die man in Kapelle die me zei dat hij nooit eerder een wijka gent had gezien, kon overigens ook zijn postbode niet omschrij ven", relativeert wijkagent te Ka pelle Sylvan Vael. Terwijl de be kende twitteraar toch geregeld 'mobiel spreekuur' houdt bij de kaaswagen bij de Spar in Wemel- dinge, fiets aan de hand, of op het bankje bij het NS-station in Kapel le. „Komt dan een man langs die me toevertrouwt dat hij weet dat zijn zoon drugs gebruikt en dat hij ook weet waar die verkocht worden, dan fiets ik meteen even mee. Maar ook als ik overleg met de woningbouwcorporatie en de maatschappelijke zorg over een vereenzaamde oudere, of in de nachtdienst een inbreker aanpak of de terugbelopdrachten van 0900-8844 verwerk, ben ik bezig voor mijn wijk." De nieuwe wijk agent kent diverse verschijnings vormen, al ziet hij of zij er exact zo uit als al die andere agenten in hun zwarte shirt met gele strepen. Deze week zijn er weer twaalf nieuwe beëdigd - er zijn nog vier vacatures, die worden weldra ge vuld, denkt Weydema. „Gezien het aantal politiemensen dat solli citeert, is de functie populair." Er lopen nu 54 wijkagenten rond in Zeeland, grofweg één op de 7000 inwoners. Dat is lager dan de lan- 'Niemand zal zeggen: er is de laatste tijd niet ingebroken, dat komt vast door Lockefeer' Frank Lockefeer, themawijkagent delijke basisnorm die toenmalig minister Ivo Opstelten uitvaardig de: één wijkagent op vijfduizend inwoners. „Het verschil zit hem in de geografie van ene gebied en de werklast die een gebied oplevert. Die is hier anders dan in Rotter dam-Zuid", duidt Weydema. Een nieuwe groep wijkagenten is niet gebiedsgebonden, maar con centreert zich op een thema. Van de Zeeuwse wijkagenten zijn er acht expert in jeugdhulp. Vael: „Die werken elk vanuit de grotere bureaus in Zeeland. Ook op bu reau Kruiningen. Heb ik te maken met jonge overlastgevers waar ik meer problemen achter vermoed, klopt ik bij hem aan." Er zijn ook experts in recreatie, evenementen en toerisme, en, zo als Frank Lockefeer, in woningin braken, overvallen en straatroven. Frank Lockefeer, vers wijkagent met Terneuzen als standplaats, heeft die taak. Hij specialiseert zich in locaties van woningin- Het nieuwe provinciebe stuur zet in op samen werking tussen publie ke en private partners. De coalitie van CDA, WD, SGP en PvdA wil via samenwerking tus sen overheden, bedrijven en (ken nisinstellingen in de Zeeuwse re gio, maar ook grensoverschrijdend, de uitdagingen waarvoor de provin cie staat effectief en efficiënt aan gaan. Maar overheden, bedrijven en instellingen die zich 'op de markt' begeven, doen er goed aan hun samenwerkingsplannen juri disch te borgen. Wil het samen in zee gaan de Zeeuwse regio mooie vergezichten opleveren, dan is het noodzakelijk dat juridisch de juiste koers wordt gevaren. Onder de titel 'Krachten bunde len' is vorige week het coalitieak koord voor het provinciebestuur van Zeeland voor de periode 2015-2019 gepresenteerd. Die sa menwerking zal volgens de coalitie moeten plaatsvinden met gebruik van eigentijdse middelen waarbij ieder vanuit zijn eigen rol en ver antwoordelijkheid deelneemt. Sub sidies zijn bij nieuwe projecten vol gens het coalitieakkoord niet per se meer het instrument om doelen te bereiken. Ook met bestaande ge subsidieerde instellingen gaat de provincie meer zakelijke relaties aan op basis van prestatieafspra ken. Het coalitieakkoord past in een trend. Onlangs nog sprak voorma lig Eurocommissaris Neelie Kroes in Zeeland over de 'kracht van con necties' in relatie tot startende on dernemers. Minister Schippers van VWS riep enkele maanden daar voor ook zorgverleners op samen te werken om goede zorg te kun nen blijven organiseren in de Zeeuwse regio. Het blijft niet bij beleidsvoorne mens en aanbevelingen. De laatste jaren zijn diverse samenwerkings- platforms en stimuleringsinitiatie ven ontstaan, zoals de Strategie Board Delta Region, waarin overhe den, bedrijfsleven en kennisinstel lingen op economisch vlak samen werken en het Smart Delta Resour ces Platform, waarin energie- en grondstofintensieve bedrijven sa menwerken met de provincie Zee land, gefaciliteerd door N.V. Im puls Zeeland. De kracht van samenwerking in de Zeeuwse regio is afhankelijk van veel factoren. Onderbelicht blijft nogal eens dat succesvolle sa menwerking tussen overheden, be drijven en (kennis)instellingen vanaf de start ook een juridisch juiste koers vergt. Dat veronder stelt aandacht voor de regels over onder meer eerlijke concurrentie tussen ondernemingen, steunverle ning door overheden, transparante opdrachtverlening, dienstverle ning en vestiging en de algemene gedragsregels voor overheden wan neer zij zelf actief zijn op een be paalde markt. Die regels bieden tal van kan sen en mogelijkheden voor samen werking, bijvoorbeeld op het ge bied van innovatie, maar waarbor gen ook dat overheden en onderne mingen geen activiteiten ont plooien waardoor concurrentiever valsing of discriminatie tussen marktdeelnemers ontstaat. #Twitter braak, de gebruikte methodes en andere kenmerken van inbraakac tiviteit in de regio. Veel abstracter werk dan collega Vael, maar voor Lockefeer met niet minder betrok kenheid bij 'zijn' wijk. „Het is zo'n ingrijpend delict voor de slachtoffers. De voldoening zit bij mij in het resultaat als we een in breker hebben kunnen aanhou den." Maar niemand zal zeggen: er is de laatste tijd niet ingebroken, dat komt vast door Lockefeer, er kent hij lachend. „Ik treed ook op in noodhulp, als officier van dienst en als hulpofficier van justi tie. Grofweg is de regel: tachtig procent werk je voor je wijk, twin tig procent doe je ander politie werk. Maar in je wijk, dat hoeft niet meteen op straat te zijn." Bert Smet @bertii3 De @Kustwacht_NL aan het werk. De Frans Naerebout is een boei aan het wis selen. #Vlissingen Facebook Foto-album Online Top-5 O @pzcredactie fï facebook.com/depzc @pzcredactie ZATERDAG 11 JULI 2015 Frank Lockefeer (links) en Sylvan Vael, twee wijkagenten van geheel verschillende snit. foto Ruben Oreel TE GAST door Paul Adriaanse Paul Adriaanse is advocaat bij Justion Advocaten in Middelburg en universi tair hoofddocent staats- en bestuurs recht aan de Universiteit Leiden Vanuit zijn woning aan de Vlis- singse boulevard twittert Bert Smet regelmatig over scheep vaartaangelegenheden. Van klei ne werkzaamheden tot vastge lopen schepen; Bert zit er met zijn neus bovenop. Dat geeft een aardig inkijkje in de activi teiten op de Westerschelde. De negenjarige Kevin Linde mans uit Goes heeft jeugdreu ma. Hij kan op school de trap niet op. En laat nou net het lo kaal van groep 6, waar hij na de zomer naartoe gaat, boven zijn. Kevins familie spaart nu voor een traplift op school. Op Facebook vragen Elisa de Vo gel en Monique du Pon-Boot zich af waarom er niet een jaar tje van lokaal geruild kan wor den, zodat Kevin lekker bij zijn eigen vriendjes kan blijven zón der lift. Heeft u een mooie, grappige, ontroerende of nieuwswaardige foto gemaakt en wilt u die graag aan iedereen laten zien? Plaats hem dan in het fotoal bum op onze website. Wellicht vinden we uw foto zo leuk of interessant, dat we hem ook in de krant of op Instagram plaatsen. Uploaden kan heel eenvoudig via: www.pzc.nl/foto 1. Conflict met uitvaartonderne mer Kloeg escaleert 2. Slimme gasmeter blijkt dom merik te zijn 3. Actie: help Kevin naar de bo venbouw 4. Zeeuwse Grieken zijn de an- hoop nabij 5. Overvallers Henry Meye raak ten in paniek na moord Kijk op www.pzc.nl of De wijkagent van nu, op straat én op TWitter door Claudia Sondervan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45