byldyfMïin.nJ d Goedkoper over de Franse wegen met slimme Peago-app van Sjoerd van Oort Jlljy/ffjzjfj, ijj NIEUWS 3 De grote uittocht begint De vakantie begint vandaag in Midden- Nederland. Honderdduizenden trekken zuidwaarts over de Franse tolwegen. Nu is er een app waarmee veel tol is te besparen, door heel even de snelweg te verlaten. 499,- Ze schieten doorgaans zo lekker op, die péages, maar wel tegen een for se prijs. Wie van Lille naar Nice rijdt met de auto is 89,80 euro kwijt. Met caravan komt daar nog zo'n 50 euro bovenop. Enkele reis weltever staan. Sjoerd van Oort, de maker van de app Peago, belooft een forse bespa ring op het tolgeld. De truc is om tus sendoor af te rekenen. Héél even van de tolweg af en er via de rotonde met een weer op, daar zitten kleine ma zen in de tarieven op de péages. Vol gens de 31-jarige godsdienstleraar uit Lelystad is zo zonder veel tijdverlies een besparing tot 25 procent moge lijk. Peago (voor Android en iOS) kost 3,99 euro, maar is - volgens Van Oort - al bij één enkele reis naar Pa rijs terugverdiend. Op Franse websites was alle be- spaarinfo al te vinden, maar nog nooit gebruiksvriendelijk in een app die via gps precies aangeeft welke af slag genomen moet worden om een paar euro te besparen. Van Oort was een halfjaar lang met enkele appbou- wers in de weer om de mazen in het tolwegennet in de app te krijgen. „Een klus met duizenden verschillen de tarieven." Wie de snelweg verlaat om er even later weer op te komen, rijdt nooit meer dan 1 kilometer om. „Van Parijs naar Lille, zitten er drie Peago's in de route die je kunt nemen. Dat kost je 4 minuten extra tijd." De ANWB ziet dit jaar juist een stijging in de verkoop van de Franse tol-badge, een klein apparaatje (9,50 euro en 2,50 euro voor iedere maand gebruik) dat je op de voorruit plakt, waardoor je door de speciale Télépéa- ge tolpoorten kunt zoeven zonder in de rij te staan. Het is de bedoeling daarmee geen geld maar tijd te bespa ren. De tol wordt automatisch geïnd. „Peago kan handig zijn als je de tijd aan jezelf hebt. Wij merken dat er heel veel animo is voor de tolbadge", zegt Annelies Tichelaar van de ANWB. „Want je schiet zo lekker op." Wie minder geld of tijd kwijt wil zijn, moet vandaag niet in Frank rijk zijn. 1 miljoen Ne derlanders gaan van daag op vakantie, schat de ANWB. Gisteravond was het al heel druk. Ook miljoenen Fransen maken zich op voor een lang weekeinde om dinsdag de nationa le feestdag Quatorze Juillet te vieren. De ANWB verwacht over volle Franse wegen met zeer lange files op de A6/A7 bij Lyon en Valence richting het zuiden. Ook op de A9 richting Spanje tussen Nimes en Montpellier en bij Narbonne wordt het aanschuiven. Wie naar Duitsland gaat is iets beter af. Daar staan de meeste files rond Hamburg op de Ai en A7 door werkzaamhe den. In het zuiden is het druk rond Neuren berg en München. In Oostenrijk is de Fern- passtrasse volgens de ANWB het grootste knelpunt. Dat is de B179 tussen de Duitse grens bij Füssen en Nas- sereith. In Zwitserland zijn er vandaag lange wachttij den bij de Gotthardtun- nel op de A2. Richting Italië kan de wachttijd al oplopen tot meer dan twee uur. Voor in de agenda: zwarte zaterdag is dit jaar 1 augustus. Overal in Europa is het dan overvol. Vertrek een dag later van huis of blijf een dag langer aan het zwembad liggen. Dat voorkomt heel veel chagrijnige uren in de file op het asfalt. 5 dagen Berlijn Berlijn Kurfürstendam 8/10 dagen Barcelona en omgeving/ v.d. Valk hotel Barcarola 10 dagen Levico terme, Dolomieten en meren 10 dagen Toscane, Umbrië en Rome 10 dagen Barcelona en Andorra Het Prinsdom Andorra ZATERDAG 11 JULI 2015 Tol-app houdt vakantiegeld in Nederlandse portemonnee door Ton Voermans Vakantiegangers in de camper en vracht verkeer bij het begin van de tolweg tussen Nancy en Dijon. foto Joost van den Broek/HH Heisin v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 20,27juli 3,10,17, 24, 31 aug 7,14,21, 28 sept/5,12 okt Vertrekdata: 17,24,31 aug 7,14, 21, 28 sept/5,12,17.26 okt Vertrekdata: 24 aug 17,28 sept 5 okt Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 3,17,31 aug 14 sept 5 okt Ji II Vertrekdata: 20,27juli 3,10,17. 24.31 aug/7.14,21, 28sept/5,12 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3