City of Dance Uddere lange schaduwen over 't kaole land STREEKTAAL ZEELAND 7 RUDENRIEMENS.COM Hier kun je geluid zien. De hele stad verdeeld in areas en podia. Hard dance klinkt strijdbaar: oldschool, early hardcore, frenchcore, raw hardstyle. En toch is het een dj die een plaatje draait. Maar dan wel XXL. Mindblowing. Ruden Riemens fotografeert Zeeland. De foto's zijn gebundeld in drie boeken: Kust, Land en Feest. Fotografie: Ruden Riemens. Tekst: Jan van Damme Da's 'êêl wat lekkerder noe ee?" roept de buur man van d'overkant van de straote. En die vrief's mee z'n onderèrm 's langst z'n voor'ööfd asof die wil zeggen: noe zweten me tenminste nie mêê zö as pseede weke. Ik roepen terug dan 'k ook best tevreejen bin mee dit weertje en mee deze temperaturen. Onwillekeurig moen 'k an vori ge weeke zaoterdag dienken toen de renners van de Tour de France deur 'd Utrechtse straoten kreun den. De lucht zinderde boven de straotstêênen. Da kon je gewoon zien op de tilleviesie. Ook bie ons in de straote was 't gloeiendig wèrm. Dao zat wel een windje, mao dat brocht glad gêên verkoe- lieng. In de kaomer was 't tegen de dèrtig graoden en je kon de voor- en achterdeure wel open zetten, mao dan wier't in 'uus nog wèr- mer. Nêê, dan kan je de kaomer mao beter doenker maoken. De zonnewerieng nao beneejen en de overgerdienen dichte. Zö kom je dan de middag nog wè deu. Onwillekeurig moen 'k dan ook bie die 'êête daogen altied te- rugdienken an het boek van Stijn Streuvels: An De Oogst. As gêên ander kon Streuvels de wèrkmèn- sen laoten zwêêten op dat land toen ze mee den 'and den oest mosten afdoen. En ze gaoven nie op ee. Ze bleven mao deugaon, toedat de zonne uddere lange scha duwen over 't kaole land aftêêkende. Dan sleeptende ze udder afge beuld liif nao den êên of andere schuure bie 'n boeren'of, wasten ze udder eigen, aoten wat en vie len in slaop om den anderen mor gen weer vroeg op te staon en de strijd opnieuw te beginnen. Want den 'oest most af. „Da zouwen de ménsen an de dag van vandaoge glad nii mêêr kunnen. Bel nêê. Dao moei je in opgegroeid ziin. En dan nog ee. Mao jao, ze binnen d'r nog 'öör, die beroepen. Je za mao mee de post deu de straoten moeten as 't 'r 'n hittegolf is. Dank je de koe koek. Of mee 'n kraom op de mart staon. Nêê, dan binn'n de bus chauffeurs d'r mee die nieuwe bussen flienk op vooruut gegaon. Die binnen teminste goed ge koeld. Da's wat anders dan die vo rige, da waoren net bak- en braod- bussen. En voo de reizigers is 't ook wat angenaomer noe. „Gelukkig is die wèrmte ver- bie," dienk 'k bie m'n eigen, „mao me kunnen daorom nog z'n hitte golf kriegen 'öör. Want 't is nog mao begin juli ee. En twêê jaor ge- leejen was t 'r ook zo'n periode, weet je nog, op 't ènde van juli?" Jao joengen, over 't weer kan je eindeloos schrieven. Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal ZATERDAG 11 JULI 2015 door Rinus Willemsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39