'Afwijkende slimmerik is een uitzondering' Delta Netwerkbedrijf levert energiemeter Staten mild over plannen coalitie en aarde bewegen, maar krijgt gelijk: zijn slimme meter is onbetrouwbaar ZEELAND 3 Men of Steel Run failliet, niemand krijgt geld terug VLISSINGEN. Volgens Delta Net werkbeheer komt het niet zo vaak voor dat de slimme meters afwij ken. Woordvoerster Marieke de Wild zegt dat alle meters voor plaatsing gecontroleerd en geijkt worden. „Sinds 2010 zijn er, van de ruim 200.000 aansluitingen, 40 gasmeters op verzoek van de klant gecontroleerd. Daarvan bleken er 4 te veel te registreren." Bij plaatsing van de slimme me ters in Zeeland zijn er geen kos ten voor de klant, zegt De Wild. „Als je tenminste aan de beurt bent. Daar krijgt iedereen bericht over. Ook kun je op onze website zien wanneer die levering onge veer gaat plaatsvinden. Dat werkt op postcode." Wie niet wil wachten, kan de slimme meter ook eerder aanvra gen. „Maar dan kost het 72,60 eu ro. Behalve wanneer je al zonnepa nelen hebt. Dan kun je dat geld weer terugkrijgen." Overigens kan de slimme meter ook geweigerd worden. „Ook dan kan de klant kiezen. Hij kan de meter gewoon weigeren of laat hem wel plaatsen en dan zetten wij hem administratief uit. Dan werkt hij net als een oude meter en worden de standen niet door gegeven." Delta biedt de meters als eerste aan in Reimerswaal. Daarna ko men delen van de gemeentes Veere, Hulst en Tholen aan de beurt. GOES. De netwerkbeheerder moet zorgen voor de elektriciteits- en gasmeter in een woning. In Zee land is dat Delta Netwerkbedrijf In tegenstelling tot het energiebe drijfkan de consument zijn net werkbeheerder niet kiezen. De netwerkbeheerder geeft de meterstanden door aan de ener gieleverancier. Als de netwerkbeheerder een slimme meter aanbiedt, hoefje die als consument niet te nemen wanneer je oude meter nog goed werkt. Een slimme meter kan via het elektriciteitsnet op afstand wor den afgelezen door de netwerkbe heerder. De gasmeter is daarvoor met een kabeltje of draadloos ver bonden met de elektriciteitsme ter. De consument heeft het recht deze functie uit te zetten en zelf de meterstanden door te geven aan het energiebedrijf. Wie zijn meter niet vertrouwt, kan het ap paraat laten testen. Dit ijken van de meter moet bij de netwerkbe heerder worden aangevraagd. De consument betaalt vooraf de kos- Als de netwerkbeheerder een slimme meter aanbiedt, hoefje die niet te nemen wanneer je oude meter nog goed werkt ten voor de ijking. Blijkt de meter niet goed te werken, dan krijgt hij de kosten voor de ijking vergoed. De netwerkbeheerder moet de meter vervangen of herstellen. Het energiebedrijf verrekent ver volgens het te veel betaalde be drag met de consument. SGP-fractievoorzitter Goos Roe land noemde het akkoord dat zijn partij samen met CDA, WD en PvdA heeft opgesteld 'realistisch en ambitieus'. Realistisch omdat de kas van de provincie leeg is en er de ko mende jaren dus weinig geld kan worden uitgegeven, maar ambiti eus omdat er door samenwerking - binnen en buiten de Statenzaal - toch veel kan worden bereikt. „Niet voor alles zal voortaan nog de portemonnee worden getrok ken." De coalitiepartijen toonden zich uiteraard tevreden over hun eigen onderhandelingsresultaat. Van de oppositie kregen ze het voordeel van de twijfel. „We zul len positief zijn waar mogelijk en kritisch waar nodig" zei Peter van Dijk (PW). Verschillende Coalitiepartijen tevreden over eigen akkoord, van de oppositie krijgen ze het voordeel van de twijfel fractievoorzitters lieten zich in vergelijkbare bewoordingen uit. Kritisch waren vrijwel alle op positiepartijen nu al over het voornemen de opcenten motorrij tuigenbelasting te verhogen met gemiddeld ongeveer een tientje per auto. In de verkiezingstijd was dat nog onbespreekbaar, aldus Jan Henk Verburg (CU). De slechte financiële situatie van de provincie wordt volgens Patricia de Milliano (CDA) niet af gewenteld op de autobezitter, om dat het geld wordt geïnvesteerd in wegen. Kees Bierens (VVD) erkende dat zijn partij weliswaar tegen verhoging van de opcenten was, maar 'in noodzakelijke gevallen niet tegen inflatiecorrectie'. Twee moties om het coalitieak koord aan te scherpen haalden het niet. GroenLinks kreeg alleen bij SP, D66 en soPlus de handen op elkaar om af te spreken dat de uitstoot van broeikasgassen in Zeeland de komende jaren met een kwart omlaag moet. Dezelfde partijen stemden voor een motie van D66 om het boren naar scha- liegas in de Oosterschelderegio bij voorbaat af te wijzen. Een meerderheid van de Staten wil in beide zaken afwachten waar het Rijk mee komt. ZIERIKZEE. De ruim 1900 deelne mers aan de Men of Steel Run Brouwersdam kunnen definitief fluiten naar hun inschrijfgeld. De organisatie heeft hen in een mail laten weten dat de stekker uit het bedrijf wordt getrokken en dat bij de rechtbank het faillissement wordt aangevraagd. De Men of Steel Challenge BV zegt binnenkort ook een accoun tantsverklaring openbaar te ma ken. Daaruit moet blijken dat de organisatie te goeder trouw is ge weest en de obstaclerun aan de Brouwersdam niet enkel heeft ge bruikt om schulden uit vorige runs te dichten. Zo werkt het: Slimme meters meten het elektriciteits- en gasverbruik. De meterstanden kunnen op afstand worden afgelezen. De klant krijgt elke twee maanden een overzicht. ZATERDAG 11 JULI 2015 wijkt ruim 68 procent af 4 Van de 40 gasmeters die Delta Netwerk beheer controleerde, bleken er 4 te veel te registreren. Sjaco van Damme bij zijn meters. Links de slimme en rechts de door zijn buurman gemonteerde tweedehandse. foto's Marcelle Davidse door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG Met weinig geld kun je hopelijk toch veel doen. Dat lijkt het uitgangspunt van het coa litieakkoord 'Krachten bundelen', waarover Provinciale Staten giste ren debatteerden. Zeeland 13: 'Samenwerken? Let op het wetboek' 75 (W4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35