PZC COLOFON Jeugd azc Middelburg naar school in Goes Tegengas Sportief Sjaco van Damme moet hemel 2 ZEELAND Sjaco van Damme uit Yerseke krijgt een nieuwe meter. Na ijking blijkt zijn slimme meter toch niet zo slim te zijn. te COMMENTAAR Is er sprake van het topje van de ijsberg of staat het geval van een sterk afwijkende slimme gasmeter van een Yerseke- naar op zich? Delta Netwerkbedrijf (DNWB) zegt dat slim me energiemeters zelden afwijken. En zeker geen 68 pro cent, waardoor de Yersekenaar bijna 700 euro per jaar extra aan energielasten betaalde. Dankzij zijn daadkracht kwam het falen aan het licht. Hij plaatste een tweede meter. Hoewel enorme ver schillen tussen beide meters te zien waren, gaf de netbeheerder (eerst) niet thuis. Uiteindelijk liet de Yersekenaar op eigen kos ten zijn slimme meter ijken. Met dat rapport wist hij het net werkbedrijf dan toch te bewegen tot de plaatsing van een nieuwe meter en teruggave van te veel be taalde energiekosten. Geval van 'paarse krokodil'. DNWB kondigt aan slimme meters te gaan plaat sen, allereerst in Reimerswaal. Ze zouden zijn geijkt, wat we maar moeten aannemen. En als de nota daarna stijgt, heeft niet ieder, ze ker ouderen niet, de energie om een bureaucratisch netwerkbedrijf tegengas te geven. Wie twij felt, kan de meter weigeren. Dan is zeker: geen verrassingen, nog los van het feit dat de slimme meter de privacy van de consu ment (uw netwerkbedrijf ziet of u thuis bent) aantast en via de gprs-connectie door kwaadwillenden kan worden gehackt. Niet ieder heeft de energie om een bureaucratisch netwerkbedrijf tegengas te geven T: 0118-434021 T: 0118- 434021 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak Wisse over in andere handen InstallatiebedrijfWisse in Goes is overgenomen door Delta Techniek in Sint Phi- lipsland. De overname heeft voor de 42 personeels leden geen gevolgen. Het bedrijf blijft onder de eigen naam vanuit Goes opere ren. „De overname is be doeld om beide bedrijven te versterken", zegt direc teur Mark-Jan Koldijk van Delta Techniek. Met de overname groeit het bedrijf naar 120 werknemers. Politie vereffent rekeningen De politie heeft vier perso nen aangehouden die nog een straf hadden open staan. Het gaat om Vlissin- gers van 22, 23 en 54 jaar en een 21-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats. De 23-jarige Vlissin- ger moest nog vijftien da gen gevangenisstraf uitzit ten. De andere drie hadden boetes openstaan die vari eerden van 97 tot bijna 2000 euro. Zeelandbrug nacht gesloten De Zeelandburg is in de nacht van maandag 13 juli op dinsdag 14 juli tussen 0.00 en 05.00 uur dicht voor al het wegverkeer. Dat is nodig in verband met on derhoudswerkzaamheden. Redders Joodse kinderen geëerd In het Anne Frank Huis in Amsterdam krijgen woens dag de Middelburgse Betsie van Leeuwen en haar ouders Jacobus en Eliza beth postuum de Yad Vashem onderscheiding 'Rechtvaardigen onder de Volkeren' uitgereikt. Betsie bracht in de oorlog Joodse kinderen vanuit Amster dam naar haar ouderlijk huis aan de Dam in Middel burg. Nabestaanden nemen deze Israëlische onderschei ding in ontvangst. Daarbij zijn ook Betty en Reneé Metzelaar (foto 1940) aan wezig, die bij het gezin wa ren ondergedoken. De notaris op het kantoor in Zeeuws-Vlaanderen was nogal geïm poneerd, toen de sollicitant voor een klerk-functie binnenstapte. Hij schud de de man - zeker 140 kilo groot - voorzichtig de hand en vroeg hem te gaan zitten. De sollicitant wurmde zich met moeite in de stoel tegenover hem. Het gesprek ging over het werk, maar de notaris kon het niet laten en vroeg vilein: „En, doet u ook aan sport?" Het geruststellend antwoord: jazeker, driemaal per week. Zo! Wat hij dan deed? Vrolijk: „Vissen!" YERSEKE. Vorig jaar september kreeg Sjaco van Damme het spontaan warm van zijn gasafre- kening. Waar hij gehoopt had door zijn nieuwe slimme meter te gaan besparen, was zijn ver bruik nu plotseling schrikbarend gestegen. „Een jaar daarvoor had ik een slimme meter laten monteren. Daarvoor zat ons gezin op een verbruik van ongeveer 1200 m3, nu werd het in één klap 1900 m3", vertelt hij. „En dat terwijl in middels één dochter het huis uit was, een andere voor een halfjaar in Antwerpen op kamers vertoef de en wij regelmatig gebruik ma ken van onze houtkachel. Daar naast hadden we een zachte win ter achter de rug, dus normaal ge sproken had het verbruik flink minder moeten zijn. Het water en elektriciteitsgebruik was ook gezakt, maar van die 1900 1213 gas ben ik flink geschrokken." Na een paar vruchteloze tele foongesprekken met netbeheer- bedrijf Delta besloot Van Dam me zelf in actie te komen. „Op 'Na de eerste meting geloofde de controleur zelf het resultaat niet!' Marktplaats vond ik een tweede hands meter. Die heb ik gekocht. Een buurman van me is loodgie ter en die heeft dezelfde avond nog die meter tussen de aanvoer en de slimme meter gemon teerd. Toen was gelijk te zien dat ze uit de pas liepen." Van Damme zocht dus maar weer contact met de netbeheer der. „Maar daar kwam ik weer niet verder mee. Na veel vijven en zessen bleek dat ik mijn me ter op kon sturen om te laten ij ken. Kosten: ruim 400 euro, op basis van ongelijk. Maar toen ik vroeg naar de procedure bij dat verzenden konden ze mij daar ook geen afdoende antwoord op geven." De gedupeerde Yersekenaar stuurde de netwerkbeheer der een aangetekende brief met het verzoek om een ijkrapport van de slimme meter. „Maar wat bleek? Die heb ben ze niet. Geen en kele meter wordt ge ijkt. Wel kreeg ik een productiecertifi caat uit 2009 toege zonden, maar daar had ik niks aan." In de krochten van het internet kwam Van Damme iets tegen over de mo gelijkheid om de meter thuis te laten ijken. „Dat is wel veel duurder, maar je bent er tenminste zelfbij als ze dat ding controleren." Donderdagmiddag was het dan zover. De bus van het ijkbu- reau uit Borculo kwam voorgere den in de Langeville. „Die man vertelde dat een afwijking van 3 a 4 procent wel eens voorkwam. Eén keer had hij zelfs 10 procent gemeten. Na de eerste meting ge loofde hij zelf het resultaat niet: bijna 69 procent! Maar ook bij de tweede meting verscheen een ruime 68 procent op het scherm. Dat was voor mij een enorme op luchting." Voor Van Damme lijkt er nu een einde te komen aan een lan ge strijd. Hij krijgt straks een nieuwe meter. En natuurlijk wordt zijn te veel betaalde geld verrekend. „Ik heb op jaarbasis een kleine 700 euro te veel be taald. Dus nu krijg ik gewoon wat extra vakantiegeld." Voor de mensen die nog een slimme meter moeten krijgen heeft hij ook nog een tip. „Laat je slimmerik ijken en kijk goed naar je gebruik van de voorgaan de jaren." MIDDELBURG. De kinderen die in het asielzoekerscentrum in Mid delburg komen wonen, kunnen vanaf de herfstvakantie ook in Middelburg naar school. Tot die tijd moeten ze dagelijks op en neer naar Goes. Op dit moment wonen zes kinderen in het azc Swerf-Rust. Na de vakantie zijn het er - vol gens de huidige gegevens - twaalf. Dat zijn er volgens wet houder van onderwijs Chris Dek ker te weinig om een docent van het Taal Expertise Centrum naar Middelburg te halen, in plaats van de kinderen te laten reizen naar Goes. „Eén groep is te wei nig voor de dependance. Om do centen hierheen te halen, moe ten we ten minste twee groepen van elk twaalf tot vijftien kinde ren hebben. Dan hoef je ook geen kinderen van 4 en 12 jaar bij elkaar te zetten", verklaart de wethouder. Dekker verwacht dat na de herfstvakantie voldoende kinde ren in het azc wonen om twee of drie groepen te vormen en een dependance van het Taal Experti se Centrum te openen. Die dependance komt in de sa menwerkingsschool De Stro ming in de Stromenwijk in Mid delburg. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeline Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl GOES VLISSINGEN COLIJNSPLAAT MIDDELBURG Gasmeter door Willem Adriaansens Sjaco van Damme door Maurits Sep slapen meer v.d, Spiegelstraat 94, Goes Tel. 0113-85 08 72

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34