Constante strijd van verwarde hoofdpersonen Hilary mantel 30 CULTUUR SHOW Actrice Patti LuPone rukt gsm uit handen van bezoekster Zorg voor levendigheid in een boek, maak sprongen in de tijd, laat de ruimte lijke omgeving het ge drag van je personages beïnvloe den. Een goed romandecor be weegt. In de net in het Neder lands vertaalde bundel De moord op Margaret Thatcher van Hilary Mantel is er wel erg letterlijk spra ke van een bewegend decor: 'Ik kan er nooit zeker van zijn dat deuren dicht en netjes aan hun scharnieren blijven hangen, en evenmin weet ik, wanneer ik 's avonds de lichten uitdoe, of het huis zich achter mijn rug stil zal houden of dat het meubilair in het donker aan de rol gaat.' De hoofdpersoon is van slag. Ze bevindt zich met haar man in Saoedi-Arabië. Ze wil daar dolgraag weg. Verder heeft ze een onduidelij ke ziekte; ze is aan de medicijnen. Bo vendien meldt zich een man aan de deur die haar minnaar wil zijn, ondanks het feit MOORD °P MARGARET THATCHER dat hij al een vrouw heeft. Dan is het niet zo raar dat je enigszins de weg kwijtraakt. Misschien heb je dan zelfs wel de indruk dat de stoelen als je even niet kijkt door de kamer dansen. Die strijd met de omgeving wordt voortdurend gevoerd in de ze verhalen. De personages doen hun best greep op de werkelijk heid te houden, toch lijkt die voortdurend door hun vingers te glippen. In een van de verhalen wordt een schrijfster opgevoerd die bezig is met een biografie, ter wijl ze normaal gesproken fictie schrijft. Ze vraagt zich af of ze wel met het juiste karwei bezig is. Lol heeft ze er allang niet meer in, aan haar onderwerp heeft ze een gloeiende hekel gekregen. Bij Mantel, die de laatste jaren vooral bekend is van haar ook al zo dynamisch vertelde historische romans Wolf Hall en Het boek Hen ry, leveren de hoofdpersonages een constante strijd. Niets en nie mand is te vertrouwen. Die perso nages kunnen ook zichzelf niet vertrouwen, geestelijk verward als ze vaak zijn. Dan kan het volgende gebeu ren: 'Op 9 januari zag ik even na el ven op een donkere, beijzelde och tend mijn dode vader in een trein die van Clapham Junction naar Waterloo vertrok.' Dat is de eerste zin van het verhaal. Mantel weet je toch aan het twijfelen te krij gen: waart die kerel echt nog er gens rond? Het spookverhaal past in een lange Engelse traditie. Dat geldt in middels ook voor het figureren van Margaret Thatcher in werk van fictie. Engel se schrijvers le ken op een ge geven moment massaal geobse deerd door de politica met de snoeiharde repu tatie. Mantel laat in het titelver haal zien dat zij nog altijd die fas cinatie heeft. Een man belt in de zo mer van 1983 bij een vrouw aan, loopt door naar boven, posteert zich bij een raam en begint een ge weer op te stellen. Beneden zal vroeg of laat Thatcher ver schijnen, want die bezoekt daar een privékliniek voor een kleine oogoperatie. Onze vertelster heeft ook een hekel aan Thatcher. Maar, zo vraagt ze zich af, gaat deze ac tie niet wat ver? En is ze zélf in ge vaar? Mantel werkt dit gegeven prachtig uit. En weer speelt het de cor een doorslaggevende rol. 'Kijk omlaag in het donkere trapgat. Het is hetzelfde en ook weer niet.' Meer zeg ik niet. Geboortedag Shaffy herdacht met wandeling Stripmuseum in Rotterdam opent volgend jaar 'Help'-jasje van Ringo Starr gaat naar veiling 'Ik heb geen persoonlijk leven' Patti LuPone, een van de grootste theatersterren van Amerika, heeft woensdag haar voor stelling onderbro ken om de telefoon uit de hand van een bezoeker te grissen. De vrouw zat op de tweede rij doorlo pend te bellen en sms'en, tot grote ir ritatie van de ac teurs van de voor stelling Shows for days. LuPone liet de show na een half uur stilleggen en stapte van het po dium af om de tele foon af te pakken. De vrouw kreeg het toestel na de voor stelling terug. Het is het tweede incident met een gsm deze week in een theater in New York. Eerder baarde een bezoeker van de voorstelling Hand to God opzien door tijdens de voor stelling het podium op te stormen om zijn telefoon in een stopcontact op het toneel te stoppen om op te laden. Het bleek een nep-stop- contact te zijn dat onderdeel uitmaak te van het decor. Een filmpje van die actie werd veelvul dig gedeeld op de so ciale media. door Arie Storm VERHALEN Hilary Mantel - De moord op Margaret Thatcher. Vertaling: Ine Willems. Meri diaan, 19,99 euro. Emmy Verhey: „Ik ben geen solist." foto Willem Hollemans Kleinkunstkenner en wandelgids Daan Bartels houdt op 29 augustus enkele stadswandelin gen door Amsterdam ter ere van de geboorte dag van Ramses Shaffy. Het is die dag 82 jaar ge leden dat de theaterma ker werd geboren. Ram ses Shaffy (1933-2009) wordt beschouwd als een van de grootste kleinkunstenaars die Ne derland in de twintigste eeuw heeft gekend. Hij kwam op zijn 19e naar Amsterdam, waar hij car rière maakte als acteur en zanger. Rotterdam krijgt een na tionaal stripmuseum. Be gin 2016 opent de Stich ting Strips de nieuwe in stelling. Basis daarvan wordt het werk van Ne derlandse tekenaars. Met tentoonstellingen, strips, games, animaties, kunst en films hoopt het nieuwe museum 75.000 tot 100.000 be zoekers uit Nederland en België te trekken. „Het heet weliswaar mu seum, maar de bedoe ling is dat je strips er ook echt ervaart," zegt directeur Mare Kleijnen. van Stichting Strips. Het jasje dat Ringo Starr droeg in de tweede Beatles-film Help gaat volgende week onder de hamer bij het Ameri kaanse veilinghuis PR Auction. Van 16 tot 23 augustus kan er gebo den worden op het zwart wollen 'double breasted'-colbertje dat de Beatles-drummer la ter aan een goede vriend cadeau deed. Wie Ringo's jasje om de schouders wil hangen lijkt geen astronomisch bedrag neer te hoeven tellen. Het bieden kan vanaf 2.200 euro. Ed Sheeran zanger Patti LuPone. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30