Acteur beroemd om rollen in 'Dr. Zhivago' en 'Lawrence of Arabia' 1932-2015 CULTUUR SHOW 29 Nog te hard geluid bij kleine poppodia Depardieu in 'Marseille* Omar Sharif was acteur, bridger en vermaard sekssymbool. Hij liet de harten van vrouwen sneller kloppen. De held van het witte doek overleed gistermiddag in een ziekenhuis in Caïro. Show Entertainment Kleine poppodia moeten meer doen om gehoorschade bij het publiek te voorko men. Dat stelt staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid). 80 procent van die popzalen heeft het geluidsniveau nog niet beperkt tot het afgesproken maximale gemiddelde van 103 decibel. 'Ik voer altijd een gevecht tegen mijn eigen luiheid' Gérard Depardieu is te zien in Marseille, de Franse versie van House of cards. Die vertelt over macht en corruptie in de Fran se stad. Alle acht afleveringen zullen in 2016 online beschik baar worden, meldt Netflix. Als filmster deed Omar Sharif, die gisteren op 83-jarige leeftijd over leed aan een hartaanval, de harten van veel vrou welijke fans smelten. Vooral zijn vertolking van de dramati sche titelrol in Dr. Zhivago (1965) sprak veel filmliefhebbers aan. Met zijn donkere ogen, grote snor, innemende glimlach en karakteristieke tandspleetje was Sharif in één klap een internationaal sekssymbool. Zijn sterfscène in Dr. Zhivago, als hij rennend een tram probeert in te halen waarin de grote liefde van zijn leven La- ra (Julie Christie) zit, is legendarisch. Zhivago komt in ademnood en sterft op straat aan een hartaanval. Zijn gelief de, die hij jaren niet heeft gezien, heeft niets in de gaten. Wie daar niet door geraakt wordt, heeft een hart van steen. Lawrence De carrière van Sharif zou tekort wor den gedaan als hij als acteur alleen door Dr. Zhivago herinnerd zou wor den. Drie jaar voor deze onvervalste klassieker maakte hij al indruk onder supervisie van dezelfde regisseur, Da vid Lean, in Lawrence of Arabia (1962). Omar Sharif Zijn rol als Sherif Ali leverde hem een Oscar-nominatie en een Golden Globe op. Deze rol veranderde zijn leven. Zijn eerste ontmoeting met de regisseur was opmerkelijk. De internationaal nog onbekende acteur had op dat mo ment alleen enige bekendheid in Egyp te. In een interview vertelde hij: „Ik werd met een privévliegtuig opge haald, naar de woestijn gevlogen waar David Lean op mij zat te wachten. Hij zei niets, liep een paar rondjes om mij heen, bekeek mijn profiel en stuurde mij door naar de make-up-afdeling. Dat was voldoende om de rol te krij gen." Sharif werd op 10 april 1932 geboren in Egypte als zoon van een welgestelde houthandelaar. Zijn moeder had als hostess van feesten nauwe banden met koning Farouk. De jonge Omar was een talenwonder, zo bleek op de uni versiteit. Hij sprak vloeiend vijf talen. Tot afgrijzen van zijn vader koos hij voor een toneelopleiding in Londen. Een van zijn filmrollen bracht hem in de problemen met de Egyptische overheid. Toen hij naast Barbra Strei sand speelde in Funny girl (1968) waren de autoriteiten niet blij aangezien Strei sand een fervente aanhanger van Israël was. Gokverslaafd Sharif gaf in interviews toe dat hij zijn acteertalent niet ten volle heeft benut. Hij was gokverslaafd. Ooit verloor hij op een avond 750.000 Engelse ponden in een casino. Maar hij was ook een uit stekend bridgespeler. Jarenlang behoor de hij in deze denksport tot de wereld top. Sharif publiceerde twee standaard werken over bridge. Zijn passie voor gokken en bridge deed zijn acteercarrière geen goed. Vaak koos Sharif voor gemakkelijke, uit wisselbare rollen, meestal als de myste rieuze man met romantische inslag. Spijt had Sharif, die naar verluidt affaires onderhield met Ingrid Berg man en Catherine Deneuve, niet van deze wending in zijn leven. „Ik ken de beteke nis van spijt niet. Als ik alles weer over moest doen, deed ik het weer." ZATERDAG 11 JULI 2015 Cultuur Selah Sue zangeres Nergens spijt van door Ab Zagt Omar Sharif op filmfestival Venetië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29