2018 IEA: 'Bodem olieprijzen is nog niet bereikt' Het is altijd wel ergens zomer voor BarrelQ ECONOMIE 25 Aer Lingus mag verkocht KLM gaat meer bezuinigen VolkerWessels wil duurzame wegen van afvalplastic maken „Ik zeg geen ja tegen schaliegas, ik zeg geen nee tegen schaliegas, maar ik zeg dat we dat eind van het jaar gaan bekijken. In ieder geval wordt er tot 2020 geen schaliegas gewon nen. Proefboringen kunnen pas aan de orde zijn in 2018. De bestaande vergunningen worden niet ver lengd." „Dat kan. We weten niet in welke mate schaliegas voorhanden is en we weten niet wat de kosten van win ning zullen zijn. De voorzichtige schatting is dat er tussen de 200 en 500 miljard kubieke meter in de grond zit. Dat is drie tot acht keer de jaarproductie. Maar het winnen kan wel dertig jaar duren. We moeten re kening houden met de onrust. Ik wil daarom eerst een wetenschappelijk onderzoek." 'De eerste optie is energiebesparing, de tweede het benutten van restwarmte, de derde is duurzame energie' Dat gebeurt in opdracht van de over heid en niet in opdracht van een be drijf dat vervolgens de winning ter hand wil nemen. We gaan daarvoor samenwerken met diverse landen. We willen bekijken of we dan direct onderzoek kunnen doen naar geothermie." „Dit is een kabinetsbesluit. De coali tie bestaat uit WD en PvdA." „Hoe schaliegas wordt gewonnen. Van de eerste boring, tot het fracken en de rustige winning van het gas. Het effect van de schaliegaswinning op de VS is groot. Zij hoeven geen energie meer te importeren, maar kunnen zelfs exporteren." „Als je in december zou besluiten om schaliegas als optie niet uit te sluiten, dan is het technisch niet mo gelijk om eerder met onderzoeksbo- ringen te beginnen dan 2018. Com merciële winning zou niet eerder plaatsvinden dan 2020." De wereldolieprijzen, die al erg laag zijn, kunnen nog verder zak ken. Dat voorspelt het Internatio naal Energie Agentschap (IEA). Volgens de experts is er nog steeds sprake van een massaal overaanbod aan olie. Ze verwach ten pas volgend jaar een kente ring. Het IEA rekent erop dat de productiegroei in de Verenigde Staten in 2016 nagenoeg tot een halt komt. Volgens het agent schap liggen de prijzen nu zo laag, dat de oliebedrijven het zich daar niet kunnen veroorlo ven om hun productie te blijven opschroeven. De schalieroductie in Noord-Amerika rendeert al leen bij hoge opbrengsten. In Rusland zet de olieproductie vol gend jaar waarschijnlijk een da ling in. De wereldolieprijzen zijn de afgelopen maanden gesta biliseerd na een enorme terugval in de tweede helft van vorig jaar. Ze liggen nu ongeveer 45 pro cent lager dan een jaar geleden. Een vat Noordzeeolie (Brent) kostte gistermorgen een kleine 60 dollar, tegen circa 110 dollar een jaar geleden. In het verleden werden de prijzen op niveau ge houden door het internationale kartel OPEC. Maar die besloot haar productieplafond niet terug te schroeven. Met name Sau- di-Arabië wil niets weten van een productiebeperking. De Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair gaat akkoord met het bod van branchegenoot IAG op haar be lang in Aer Lingus. Dat maakte het bestuur van Ryanair gisteren be kend. IAG, het moederbedrijf van British Airways en Iberia, biedt 2,55 euro per aandeel Aer Lingus. Dat bod biedt volgens de bestuur ders van Ryanair, dat bijna 30 pro cent van Aer Lingus bezit, de hoogst haalbare waarde voor hun eigen aandeelhouders. IAG is al lan gere tijd bezig om het Ierse Aer Lin gus volledig over te nemen. Eind mei stemde de Ierse overheid in met de verkoop van haar belang van 25 procent. Ryanair probeerde de afgelopen 9 jaar meermaals Aer Lingus in handen te krijgen, maar werd teruggefloten door de Europe se Commissie. KLM gaat nieuwe herstructurerin gen aankondigen in september, om het bestaande kostenbesparingspro gramma van 700 miljoen euro te versnellen. Dat zei topman Pieter Eibers gisteren in de Amerikaanse krant The Wall Street Journal. De bestuurder noemde het in de krant „een logische benadering" om de beoogde besparingen al te bereiken in 2018, twee jaar eerder dan gepland. Hij gaf in dat verband aan met nieuwe initiatieven te ko men. Woensdagavond bereikte het bedrijf nog een akkoord met de pi- lotenvakbond over een nieuwe cao. De salarissen worden de komende jaren bevroren. De pensioenleeftijd van de vliegers gaat omhoog van 56 naar 58 jaar. „Maar dit is niet het eindstation", aldus Eibers. MENSEN Bouwbedrijf VolkerWessels wil we gen van afvalplastic maken. Het concept is ontwikkeld door wegen bouwer KWS Infra, een dochter van VolkerWessels. „Plastic biedt veel voordelen ten op zichte van huidige wegconstruc ties, zowel bij de aanleg als het on derhoud", zegt directeur Rolf Mars van KWS Infra. „Daarnaast is het duurzamer en blijft er door de con structie ruimte in de 'holle' wegen beschikbaar die ingezet kan wor den voor kabels en leidingen of als waterberging." Het concept 'Plas- ticRoad' sluit volgens het bedrijf ook goed aan bij ontwikkelingen om bijvoorbeeld de zeeën 'plastic- soep'-vrij te maken. Gerecycled plastic en kunststof worden ver werkt tot prefab wegdelen. Wegen kunnen zodoende ook veel sneller aangelegd worden. „Voor zo ver be kend zijn wij hiermee de eerste in de wereld", aldus Mars. 'Plastic- Road' is bovendien een vrijwel on derhoudsvrij product, zegt Mars. „Het is ongevoelig voor corrosie en weersinvloeden. We schatten in dat de levensduur van wegen ver drievoudigd kan worden. Door het lichte gewicht is de aanleg niet al leen eenvoudiger, maar ook ideaal voor minder draagkrachtige onder grond. Dan heb je het toch al snel over de helft van Nederland." Een planning voor de aanleg van een eerste plastic weg kan KWS Infra nog niet geven. Het bedrijf is op zoek naar partners om een proef mee uit te voeren. De gemeente Rotterdam heeft zich al gemeld. Via internet kwam hij in contact met iemand die mooie zwarte va ten verkocht. Samen sleutelden ze de 'barrels' om tot de huidige bar becue, die ook fungeert als vuur- korf en bijzettafel. Medewerkers van de sociale werkplaats schroef den er 260 in elkaar. In mei 2013 was de eerste voor raad BarrelQ)s klaar. Mooi op tijd voor het barbecueseizoen, dacht Vos. „Maar dat bleek al in volle gang. We waren natuurlijk veel te laat om hem nog in winkels te krij gen. De Intratuins en Gamma's zijn nu al aan het inkopen voor volgende zomer." Met de nodige volharding wist hij via zijn websi te, Loodss en wat doe-het-zelfwin- kels dat eerste jaar toch zijn hele voorraad te verkopen. Toen kreeg hij een berichtje van Huub Sparnaay: of hij nog in vesteerders zocht? De oprichter van een aantal internetbedrijven had zelf een BarrelQ. besteld en vond het wel een leuk ding. En een mooie testcase. „We zijn heel goed in het verkopen van online diensten. Maar kunnen we ook tastbare producten verkopen? Bo vendien zit er een heel aantrekke lijke marge op. Een BarrelQ. kost 225 euro. De hoge marge maakt het mogelijk om de barbecues ook in het buitenland te verkopen. Zo is Duitsland een echt barbecue- land, waar bovendien veel meer mensen wonen. Zelfs verschepen naar Amerika of Australië is hele maal niet zo duur meer, en gaat te genwoordig razendsnel. In de hele wereld zien we kansen. Het is al tijd wel ergens zomer." Inmiddels hebben de onderne mers ruim 4.000 barbecues ver kocht. Hun nieuwe, internationa le webshop is deze week live ge gaan. Deze week staan de Bar rel Q_'s bij Albert Heijn in de win kels. Klanten die een kratje Jupiler kopen, kunnen er eentje winnen. Het was nog even flink stressen om ze op tijd af te krijgen - de le verancier bleek ineens geen roos ters meer te kunnen leveren. Maar ook dat kwam goed. Vos: „Onder nemen is een leerzame ontdek kingsreis." Niet alleen bierbrou wer Jupiler, maar ook andere be drijven in 'mannelijke' branches als de bouw vinden de stoere bar becue een leuk relatiegeschenk, zegt Vos. „Daarom kijken we naar manieren om ze verder te customi- zen, met andere kleuren, logo's en stickers. Daarnaast gaan we een premium model ontwikkelen, voor culinair ingestelde klanten die bijvoorbeeld de hoogte willen kunnen verstellen. Met ingebouw de thermometer." Een miniversie, die op de bagagedrager van een fiets past, is er al. ZATERDAG 11 JULI 2015 Minister Henk Kamp van Economische Zaken en twee medewerkers in het gebouw van de Tweede Kamer. foto Bart Maat/ANP 'Ik zeg geen ja tegen schaliegas, ik zeg geen nee tegen schaliegas, maar ik zeg dat we dat eind van het jaar gaan bekijken. In ieder geval wordt er tot 2020 geen schaliegas gewonnen. Proefboringen kunnen pas aan de orde zijn in 2018.' En schaliegas zelf winnen? Het kan dus zo zijn dat u 'nee' zegt te gen schaliegas? Wie gaat dat onderzoek uitvoeren? U voert de motie-Samsom dus uit. De PvdA zal wel blij zijn. De afgelopen week was u in de Verenig de Staten. Wat heeft u daar gezien? Als u de deur nu tot 2020 in het slot gooit, beperkt u de keuzes dan niet? DUBLIN AMSTERDAM ARNO VISSER Hoofd Rekenkamer Arno Visser, voormalig lid van de Tweede Ka mer voor de WD, wordt de nieuwe presi dent van de Algemene Rekenkamer. Visser is al lid van het college sinds 2013. Hij volgt Saskia Stuiveling op als president, die op 1 juni met pensioen ging nadat ze zestien jaar president was geweest van de Rekenkamer. Visser was eerder wet houder van Almere (onder meer voor fi nanciën en cultuur) en hij studeerde bedrijfs kunde in Groningen. Tweede Kamerlid was hij van 2003 tot 2006. De Algemene Rekenka- AMERSFOORT mer is één van de Ho ge Colleges van Staat. De Rekenkamer con troleert of het Rijk geld uitgeeft en beleid uitvoert zoals het de bedoeling was. Naast Visser zitten voormalig GroenLinks-Kamerlid Kees Vendrik in het college en sinds kort oud-D66-Kamerlid Francine Giskes. De Rekenkamer is vaak één van de streng ste criticasters van het kabinet. Zo conclu deerde de Rekenka mer in mei nog dat de bezuinigingen uit 2012 op de Algemene Inlichtingen en Veilig heidsdienst diepe spo ren heeft nagelaten bij de dienst, die ook met het deels terugdraaien van de bezuinigingen nog jaren merkbaar zullen zijn. Waardevol le kennis en ervaring zijn inmiddels verloren gegaan, aldus het kriti sche rapport. Hard was de Rekenka mer ook op verant woordingsdag in mei, in het oordeel over het kabinetsbeleid van het afgelopen kalen derjaar en de uitbeta ling van de pgb's. door Annemieke van Dongen ROTTERDAM. Zijn vader zat in de oliehandel. Zo kwam Onno Vos op het idee om een barbecue van een oud olievat te maken. Vrienden wa ren dermate enthousiast over het nieuwe pronkstuk in zijn tuin, dat hij dacht: hier moet ik meer mee. De mannen achter BarrelQ. Mid den Onno Vos. foto Jan de Groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25