NIEUWS 21 veel kinderen. We speelden vooral bij de Valput. Ik had altijd mijn hondje Fikkie bij me, maar dat moest ik dan eerst terug naar huis brengen. 'Eerst die rothond naar huis', zeiden andere kinderen dan. Het was een soort Foxje, een krui sing, zeker geen rashond. We speelden altijd buiten, deden over- lopertje, voeren met een ouwe klomp met een zeiltje en 's win ters schaatsten we. We gingen met een busje naar de hervormde school van meester De Leeuw in Zaamslag. Busje heen, busje terug. Ja, hervormd, terwijl we thuis ge reformeerd waren. Maar mijn ouders waren liberaal in hun den ken, ze dachten niet in hokjes." „Als het even kan, gaan we wel. Maar ik heb een heel druk leven en soms wil ik 's zondags gewoon een keer uitslapen. We zijn gere formeerd vrijgemaakt en gaan naar de kerk in Axel. Geloof geeft je houvast, misschien ook wel extra zelfvertrouwen. Niet bang om dood te gaan? Ik hoop het van harte! Ik ben heel dankbaar dat ik gezond ben, niks mankeer. In die ruim veertig jaar als oefenthera peut Mensendieck heb ik zoveel mensen voorbij zien komen die al lerlei dingen mankeerden. Terug blikkend zeg ik: 'Een goede ge zondheid is een geschenk'." „Dat was nu eenmaal m'n harte- wens, van kleins af al. Ik deed al snel vakantiewerk in het Juliana- ziekenhuis in Terneuzen. Keuken- zuster noemden ze dat. Ik heb een paar jaar als vakantiewerker in het ziekenhuis rondgelopen en toen het erop aan kwam en ik moest kiezen, ben ik de kant van de the rapie opgegaan. Ik stelde in de ja ren zestig al vast dat er in de zorg te weinig tijd was om met patiën ten te praten. Ik zocht een rich ting in de gezondheidszorg waar bij ik één op één met mensen kon werken, hen kon helpen. Dat kun je dus met de Mensendieck-thera- pie. Ik heb de opleiding gevolgd in Amsterdam en ben niet lang daar na hier op de boerderij aan de Be- oostenblijsestraat in Axel een prak tijk begonnen, later ook in Terneu zen en Hulst. Ik deed ook jaren na mens de oefentherapeuten in Zuid-West-Nederland de onder handelingen met de zorgverzeke raars. Ik bijt me vast in dat soort dingen, in die belangenbeharti ging. Ik heb gezien hoe moeilijk die gesprekken verliepen, terwijl er zich onverantwoord lange wachtlijsten vormden. En ik voor spel je - afijn, dat hoefik niet meer te doen, dat zie je nu al ge beuren - dat het in de zorg alle maal alleen maar erger wordt. Ver zekeraars zijn niet geïnteresseerd in de patiënt, maar enkel in de op brengst. Afschuwelijk!" Verontwaardigd: „Nou, dat is dus helemaal niet zo, meneer. De Ge zondheidsraad heeft in 2003 ge analyseerd en geconcludeerd dat de oefentherapie bewezen effec tief is voor tal van aandoeningen. Het grote verschil met de fysiothe rapie is dat wij kijken naar de hele houding van mensen en hen ruim advies geven over aanpassingen in hun houding én beweging. Als het nuttig is voor iemand die je be handelt, gaan we ook mee naar de werkvloer. Maar mensen moeten de oefeningen dus zelf, thuis, doen. Ik heb die praktijken sinds 2011 overgedragen, maar klopt er iemand bij me aan voor advies, dan geef ik dat best nog. Mensen zijn daar dankbaar voor." „Omdat ik het allemaal nog dol graag doe. Vooral dat waterschaps- werk. Ik heb nog zo veel energie om daarnaast andere dingen te doen. Ik hoor nu van jou dat er mensen in hogere functies op het stadhuis van Terneuzen waren, die aankondigden dat ze zouden vertrekken als ik wethouder zou worden. Jij zegt het. Ik heb het nooit gehoord. Maar goed, ze zit ten er nog, want het is iemand an ders van TOP/Gemeentebelangen geworden. Prima. Ik ben nu een maal duidelijk en vasthoudend en daar kan niet iedereen tegen. Het mooiste compliment dat ik de laat ste tijd kreeg, kwam van een man die voor de raadsverkiezingen had gepleit voor een soort tunnel in de nieuwe Tractaatweg bij West- dorpe. Dat zou de geluidsoverlast verminderen. Ik heb dat toen afge raden en gezegd: 'die tien miljoen, die dat kost, kun je beter besteden aan de uitkoop van de woningen aan de Axelse Sassing en een boer derij verderop én aan een parallel weg'. Die man was het er niet mee eens, maar stemde toch op me. Vanwege de duidelijkheid." „Ja, die motie werd unaniem door de raad aangenomen en als jullie als pers de volgende dag Van Beve ren niet hadden gevraagd hoe hij het vond dat Terneuzen over z'n schouder mee keek en hij niet had geantwoord dat ik vooraf bij hem op bezoek was geweest, dan had niemand het ooit geweten. Maar mijn actie trok de vastgelopen on derhandelingen wel los." „Het is een cliché, maar ik kreeg het als (enig) kind al mee op de zondag, als we thuis op de radio naar mr. G.B.J. Hiltermann luister- fa» RIAN DE FEIJTER den. Dat radiopraatje, de Toestand in de Wereld. Ik las de krant, ik volgde het nieuws, ook de poli tiek. Maar ik dacht altijd bij me zelf: 'de politiek, daar begin je toch zeker niet aan?!' Wel dus. Eerst het waterschap, daarna de politiek in. In 2009 werd ik ge vraagd door TOP Gemeentebe langen. Ik heb het voorgelegd aan Jan, die mij de vrije keuze liet. Ik heb tot de laatste dag gewacht en toen 'ja' gezegd. Ik was al sinds 2008 lid van de commissie Be stuur en Middelen van het water schap en werd in 2011 lid van de al gemene vergadering van het schap, hoofdingeland zogezegd. Bij de verkiezingen, een jaar later, haalde ik 350 voorkeurstemmen en kwam in de raad. Vorig jaar had ik er 550. Allemaal tevreden patiënten zullen we maar zeg gen." Een harde schaterlach, schalt door het etablissement. Ze doopt een verse boterham in haar kom paprikasoep. „Het waterschap gaat ergens over, is heel transparant, heeft heel dui delijk omlijnde taken en vervult die naar behoren. Het is een doel gerichte, functionele democratie. Ook een kenniscentrum. Politiek geeft vaak reuring, is erg inspan nend. Waterschapswerk is daarbij vergeleken ontspannend. Kom bij mij niet aan het waterschap. Ze hebben stuk voor stuk bestaans recht. Overhevelen van de taken naar de gemeenten of de provin cie? Dat wordt niks. Dan worden die taken onderdeel van een veel groter geheel en zo goed als zeker ondergeschoven kindjes. Nee, alle wegen in het buitengebied moe ten in handen komen van het wa terschap, behalve de rijkswegen natuurlijk. Dat zal het onderhoud goedkoper maken. Ik heb de we gen in m'n portefeuille. Ik ga iede re week wel een paar keer op loca tie kijken naar projecten. In het weekeinde laden we de fietsen op om fietsroutes in de provincie te bekijken. Genieten!" „Juist de diversiteit in de fractie is onze sterkte. We behartigen de be langen van alle kernen. Maar ik merk af en toe wel dat ik met één been buiten de kruiwagen hang. Ik neem soms standpunten in die met de fractie botsen. Of met de wethouder, als die z'n ambtena ren laat bepalen hoe het buitenge bied er uit moet gaan zien. Hoe lang dat allemaal nog duurt? Voor lopig overweeg ik nog niet uit de Raadsfractie TOP/CB werd ooit vergeleken met kruiwagen met kikkers. Rian de Feijter bungelt er met één been buiten... fractie te stappen." Ze stelt overi gens wel tevreden vast dat het bij de gemeentelijke afdeling Ruimte en Omgeving nu, na een wisse ling van de wacht, beter gaat. Een paar dagen later belt ze. „Heb je gehoord wat Statenlid Ba- bijn zei naar aanleiding van de dis cussie over de Sloeweg? Hij sugge reerde om het wegenbeleid maar snel over te hevelen naar het wa terschap. Want dat heeft, volgens hem, wél kennis van zaken. Goed hè?!" - 'v PO wtM i ZATERDAG 11 JULI 2015 je toch zeker niet aan?!' Je wekt niet direct de indruk iedere zondag trouw ter kerke te gaan... Je wilde als kind al in de zorg. Ver pleegster worden. Hoe dat zo, je was toch voorbestemd boerin te worden? Ja, ja... Maar dat Mensendieck en die andere therapie... Cesar... Daar wordt toch altijd wat fronsend naar gekeken? Zoiets van: 'tja, dat is toch een beetje magie'? Goed. Nu je dagelijkse beslommerin gen. Wie van 67 jaar ambieert nog gezworene te worden van het water schap? Wie stort zich nog bijna dage lijks in de lokale politiek? Blijf toch lekker op de boerderij, spelen met je kleinkinders, een oude klomp met een zeiltje op de koeienput. Waarom nog die dadendrang? Je hebt vooraf ook stiekem een mo tie, die je 's avonds indiende in de ge meenteraad van Terneuzen, eerder al besproken met gedeputeerde Kees van Beveren. Je wilde dat de raad hem opdroeg de huizen voor de ver dubbeling van de Tractaatweg aan te kopen. Je bent plaatsvervangend raadsvoor zitter en vervangt burgemeester Jan Lonink bij discussies over diens por tefeuille. Heel netjes, een beetje plechtig zelfs. En er gaat geen verga dering voorbij of je ventileert je me ning, soms zelfs een beetje verbeten. Politiek gedreven, toch? Rian de Feijter-de Feijter. Geboren: 7 mei 1948 in Ter neuzen. Opgegroeid op familieboer derij op De Val tussen Zaam slag en Terneuzen. Huidige woonplaats: Axel. Gehuwd met Jan, twee kin deren. Voortgezet onderwijs: Peter Hondius Lyceum in Terneu zen, daarna Reynaertcollege in Hulst. Opleiding oefentherapie Mensendieck, HBO Amster dam. 1970: eigen Mensendieck- praktijk in Axel, later ook praktijken in Terneuzen (1991) en Hulst (2002). Jaren achtereen onderhande laar namens de vakgroep in Zuid-West-Nederland met de ziekenfondsen en zorg verzekeraars. 2009: intrede in Algemene Vergadering waterschap. 2010: hoofdingeland en lid gemeenteraad Terneuzen na mens TOP Gemeentebelan gen. 2014: herkozen als raadslid. 2015: gezworene water schap (wegen). En nu dus ook gezworene van het waterschap. Zie je verschillen met de gemeentepolitiek? In de gemeentepolitiek is alles an ders. Er zijn regelmatig geluiden dat je je niet altijd aan de afspraken in de fractie houdt en je eigen plan trekt. Oud-fractievoorzitter Giel van Boom vergeleek de fractie met 'alle maal kikkers in een kruiwagen, die je allemaal aan boord moet proberen te houden'. En jij? S - -y. -■ - Opgeknapte Reuzenhoeksedijk bij Terneuzen. Eerste wapenfeit van gezworene De Feijter. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21