Rian de Feijter, fanatiek raadslid van Temeuzen en gezworene van het waterschap 20 NIEUWS Ze had een onbezorgde jeugd in de polders bij Zaamslag en gaat nog steeds met een vrolijke lach door het leven. Rian de Feijter is een uiterst tevre den mens. Maar ze kan zich ook gedra gen als een terriër. Van tevoren had ze gewaarschuwd. „Ik ben een saai mens hoor. En ik kan ook niet al les zeggen, wat ik eigenlijk zou willen, want dan krijg ik proble men met m'n fractie in de ge meenteraad of met het water schapsbestuur." Maar het uren du rende gesprek in etablissement De Vriendschap in Terneuzen is allesbehalve saai. Ze praat zonder onderbreking over haar werk als oefentherapeut Mensendieck, haar werk als gemeenteraadslid van Terneuzen en haar 'grootste hobby': dagelijks bestuurslid van waterschap Scheldestromen; vroe ger noemden ze dat 'gezworene'. Boerin? Dat is ze natuurlijk ook altijd wel geweest, maar die ande re dingen beheersten toch groten deels haar dagelijks leven. En de nachten trouwens, want als het moet buigt ze zich tot diep in de nacht over dossiers, raadsstukken en andere vaak weinig vrolijk mak ende papieren rompslomp. Zij vindt het allemaal een uitdaging. Pas op, verwijt haar niet dat ze haar boerenafkomst verloochent. Vroeger draaide ze tussen de be drijven door wel degelijk mee op de boerderij. Ze heeft ook een enorm ontzag voor wat boeren presteren, hoe ze tegenslagen overwinnen en nooit versagen. Rian de Feijter komt, waar mo gelijk op voor hun belangen. Maar ze benadrukt het keer op keer: „Ik kom op voor de belangen van iedereen. Ik zie zó veel mis gaan bij allerlei procedures, of dat nu bij de gemeente is of bij het waterschap of bij andere instan ties." Er is haar in het recente ver leden wel eens verweten dat ze in bijvoorbeeld het dossier bestem mingsplan Buitengebied, hoofdza kelijk uit familiebelang handelde. Ze ontkent het verontwaardigd, maar geeft ruiterlijk toe dat de be drijven van haar zoon (43) en haar dochter (40), althans de maat schap waarin ze opereren, wel be trokken zijn, om niet te zeggen 'In de jaren zestig was er in het ziekenhuis nauwelijks tijd om wat langer met patiënten te praten. Daarom koos ik voor Mensendieck' 'getroffen worden'. In dat verband wekten ook haar gedreven plei dooien voor het teruggeven van ei gendommen in het bestemmings plan Buitengebied van Terneuzen enig wantrouwen. Streng: „Dat was en is volkomen misplaatst! Het hele ontwerpplan rammelde aan alle kanten. Ik moest een keu ze maken: ruim honderd boeren aan hun lot overlaten of het risico lopen dat er gezegd zou worden dat ik handelde uit eigenbelang." Het is eigenlijk geen buurt schap, De Val achter de Schelde- dijk oostelijk van Terneuzen en be noorden Zaamslag, meer een vlek. Haar ouders Adriaan de Feijter en Poulina Dieleman woonden er in bij Rians grootouders. Boeren. „Het was een prachtige tijd. Je kunt het je nu niet meer voorstellen, maar er waren daar zó 'Politiek, dacht ik, daar begin Rian de Feijter, immer goedlachs, maar als het moet fel als een terriër. foto Mechteld Jansen door Wout Bareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20