Celstraf voor posts op Facebook Op naar Griekenland België wil radioactief afval in de grond opslaan Brabant Water heeft grote zorgen over de opslag van Belgisch kernafval nabij de grens met Brabant. NIEUWS 19 Mogelijk nog een dode door nekklem A. (1983) uit Amsterdam kreeg vier weken celstraf, waarvan twee voorwaardelijk, voor het bedreigen van wijkagent in de Haagse Schilderswijk Marius Blok op internet. Hij moet ook een schadevergoeding betalen van 750 euro. 'Dit is 'm dan, ik hoop dat hij mij een keer aan houdt. Ik beloof jullie dat ik hem helemaal overhoop zal ste ken', had A. geschreven onder een foto van Blok op Facebook. De foto van Blok gaat rond op internet met daarbij ver meld dat hij een van de agen ten was bij de fatale arrestatie van Mitch Henriquez. Dat klopt niet. Een tweede man, V. (1979) uit Leeuwarden, kreeg zestig uur werkstraf en drie weken cel opgelegd, waarvan negen tien dagen voorwaardelijk, voor opruiing. Hij had een plaatje ge publiceerd met daarop een man die een agent in een auto onder vuur nam. In het Engels stond erbij: 'Als dit begint te ge beuren, dan weet je waarom'. V. reageerde daarmee op een fo to van een politieagent die net als Blok niets met de dood van Henriquez te maken had. Het leven van beide agenten staat sinds de posts op Face book op de kop. Blok voelt zich niet meer veilig en de ander vreest voor de veiligheid van zijn gezin. Hij brengt daarom niet meer zelf zijn kinderen naar school. V. moet ook het bericht ver wijderen, dat nog steeds op Facebook staat. De vader van twee kinderen liet weten dat hij het een grappig plaatje vond maar niemand kwaad heeft wil len doen. ALPHEN AAN DEN RIJN In de ge vangenis in Alphen aan den Rijn heeft zich begin juni een sterfgeval voorgedaan dat lijkt op de dood van Mitch Henriqu ez in Den Haag. Het slachtof fer, Rinus Wolters, werd over meesterd door een zogeheten landelijk bijstandsteam, waar bij volgens getuigen mogelijk een nekklem is gebruikt. Daar over schreef De Telegraaf giste ren. Donderdag kwam via Een Vandaag een ander geval naar buiten waarbij door een nek klem een arrestant is komen te overlijden. Dat zou zijn ge beurd in 2013 in Amsterdam, zo zei advocaat Gerald Roethof in dit tv-programma. KONINKLIJKE VAKANTIE BERGEIJK/MOLDrinkwaterbedrijf- Brabant Water ziet verstrekkende risico's voor het drinkwater. „Wij vrezen dat er onvoldoende tijd wordt genomen om alternatieven te onderzoeken", zegt Guïljo van Nuland, directeur van Brabant Wa ter. Dat heeft alles te maken met de plannen waar België vaart ach ter lijkt te zetten. In 2025 moet er een locatie worden gekozen en in 2035 moet het kernafval de grond in. Tien jaar nog dus om een plek te kiezen. Dat lijkt lang maar dat is het bij dergelijke besluiten niet, zegt Van Nuland. België komt nu terug op afspra ken die zijn gemaakt over alterna tieve onderzoeken. Ze zouden overbodig zijn. Brabant Water dringt daarom op het leveren van een eigen expert aan het Belgische onderzoeksteam naar de grondla gen. Daarmee is ingestemd door Niras, de organisatie die voor de Belgische overheid het kernafval beheert. Komt het de komende maanden nog niet tot het starten van een serieus en omvangrijk on derzoek naar een alternatief, dan wil Brabant Water dat de huidige minister van Economische Zaken Henk Kamp ingrijpt. „Het pro bleem is dat rond de kleilagen in dit gebied water stroomt dat rich ting Brabant gaat en dat wij dat na zuivering gebruiken als drinkwa ter. Als in die grond kernafval zit, kan dat grote gevolgen hebben." Ook gemeenten volgen de ont wikkelingen met argusogen. Er is geen Brabantse grensgemeente die een ondergrondse, radioactie ve vuilstort in de achtertuin wil hebben. Naast de niet in te schat ten risico's voor het drinkwater lo pen er breuklijnen, waardoor moeilijk is te voorspellen hoe de bodem zich gaat gedragen. Deze week heeft overleg plaats gevonden tussen de belangheb benden in de regio en Niras. Tus sen beiden partijen ontstond be- De Belgen zijn er van overtuigd dat het ondergronds opslaan van kernafval veilig is gin dit jaar flinke wrevel toen in eens stappen werden gezet zon der medeweten van de Brabantse overheden. Het draaide met name om de voortvarendheid waarmee de nieuwe Belgische regering aan stuurde op berging in een kleilaag bij Mol. De reuring groeide toen een paar maanden geleden proef boringen werden uitgevoerd in Postel, pal over de grens bij Eersel en Bergeijk. Tijdens de gesprek ken van deze week is afgesproken dat beide landen de komende ja ren vaker overleggen, zeker een keer of twee per jaar. „De buren gaan ons nu echt op de hoogte houden van wat er allemaal speelt. Ze snappen onze belangen en gevoeligheden", zegt Frank van der Meijden, wethouder in Berg eijk. Volgens hem hebben de bo ringen in Postel niets te maken met een keuze voor de uiteindelij ke locatie voor het afval. „Wel met inzicht krijgen in de diepte en sa menstellingen van de grondla gen." De Belgen zijn er na wereld wijd onderzoek van overtuigd dat er eigenlijk maar één veilige oplos sing is voor kernafval: het onder gronds opslaan in een stabiele geo logische laag. Het afval wordt ver pakt in een betonnen omhulsel en via een schacht dik 200 meter de grond in gebracht. Daar wordt het in een kleilaag begraven. Nu al ligt er voor zo'n tachtig vrachtwa gens aan hoog radioactief afval op geslagen in Dessel. Dan liggen er ook nog eens ruim tweehonderd containers aan radioactiefafval van een lichtere categorie. ZATERDAG 11 JULI 2015 DEN HAAG Twee mannen zijn gis teren door de snelrechter in Den Haag veroordeeld omdat ze na de fatale arrestatie van Mitch Henriquez bedreigende of op ruiende berichten over de poli tie op Facebook hadden ge plaatst. WASSENAAR. Koning Willem-Alexander en koningin Maxima poseren samen met de prinsesjes Ariane, Amalia en Alexia voorafgaand aan hun vakantie op het strand bij het natuurgebied Meijendel. De koning hoopt dat Grie kenland zo snel mogelijk uit de crisis komt, zo zei hij des gevraagd. De bezorgdheid over Griekenland staat los van zijn huis aldaar, aldus Willem-Alexander. „Van elk land waarvan de werkloosheid zo hoog is en het nationaal in komen zo dramatisch is gekelderd, hoop je dat het er weer bovenop komt." foto Koen van Weel/ANP Brabant vreest voor besmet drinkwater door Bart-Jan van Rooij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19