En daar is ie weer: de aller-, allerlaatste kans voor Griekenland Busreizen NIEUWS 7 Voor de bühne wordt de druk uiteraard zo hoog mogelijk opge voerd. Europese politici, ook hoog geplaatste, zeiden bijvoorbeeld dat een Grieks 'nee' bij het referen dum 'onvermijdelijk' zou leiden tot een Grexit. De Grieken zeiden nee, maar toch wordt er nog steeds onder handeld. Nu dus met zondag als nieuwe en - uiteraard - üiterste deadline. Dat de deadline telkens naar achteren gaat, heeft volgens Van Houtem met een paar dingen te maken. Misschien wel de belang rijkste reden: het alternatief is on gewis. Zolang er nog gepraat wordt, weten Europa en de Grie ken wat ze hebben. Zo gauw het tot een Grexit komt, zet dit een niet eerder vertoonde kettingreac- Van de twaalf deadlines alleen al in 2015, heeft Griekenland er drie gehaald. De rest werd ruimschoots gemist tie in gang. Dat is niet per se een prettig alternatief. Met strategische zetten wordt telkens een nieuwe opening ge creëerd. De Grieken offerden na het referendum de scherpgebekte minister Yanis Varoufakis op als teken van goede wil, om te laten zien dat de deur niet dicht is. Het biedt wellicht weer net voldoende ademruimte. Eeuwig doorgaan dan maar? „Er is nog een punt in onderhan delingen: het menselijke aspect, vertrouwen de partijen elkaar nog?" Premier Rutte hintte daar deze week al op, toen hij zei dat Tsipras 'het vertrouwen terug moest win nen'. „Als alle deadlines verstre ken zijn én het vertrouwen is weg, dan pas is het echt over." Tot slot nog een oordeel van de expert: wie onderhandelt het best? Van Houtem kiest voor de EU-leiders. „Die doen wat ze moe ten doen. Tsipras speelt het spel zó hard dat hij zichzelf heeft vast- gemanoeuvreerd. In Brussel heeft hij weinig speelruimte meer, en in eigen land heeft hij zo veel be loofd dat hij niet meer terug kan." beloften, om ze deze hele week dicht te houden. Ook de limiet van 6o euro per dag aan de pinau tomaten blijft intact. Verkeerde vrienden De komst van Tsipras gisteren naar het Europees Parlement leid de tot een uiterst fel debat. De ra dicaallinkse leider kreeg een hel- denonthaal, niet alleen van zijn ei- De Griekse steunaanvraag is een eerste stap naar een finaal akkoord op zondag gen fractie, maar ook van de popu listen en extreemrechts, die ho pen dat Griekenland de eerste steen is die het bouwwerk Europa doet ineenstorten. „U omringt u met de verkeerde vrienden", aldus EVP-leider We ber, doelend op de voor Tsipras op vallend vriendelijke UKIP-leider Farrage en Front National-leidster Marine Le Pen. Minstens twaalf deadlines zijn er inmiddels verstreken, alleen al in 2015. Daarvan haalde Griekenland er drie. De rest werd achteloos en ruimschoots gemist. Twee nieuwe uren van de waarheid staan al voor de deur, de eerste zondag, als Griekenland vol gens Commissievoorzitter Jean-Claude Juncker de keuze heeft tussen een akkoord en de Grexit. Deze deadline is écht keihard, roepen de Europese lei ders eensgezind. Het is de zevende keer dat de Grieken een deadline krijgen opgelegd om akkoord te gaan met de hervormingsagenda. De eerste zes keer maakte het drei gement dat het écht de laatste kans was, geen indruk. Waarom zou dat nu wel zo zijn? En wat is de functie van een deadline als die achteraf zo maar gepasseerd kan worden, vaak nog zonder consequenties? „Het probleem tussen Grieken land en de Europese Unie is dat er geen partij is die de deadlines van bovenaf oplegt", zegt George van Houtem, mede-di recteur van het Onderhandel instituut en auteur van de boe ken Dirty tricks van het onderhan delen en Onderhandelen als het heet wordt. „De partijen leggen zichzelf deadlines op. Ze gebrui ken een officieel moment, bij voorbeeld een Eurotop, waarop het écht moet gebeuren." Maar het gaat in de meeste ge vallen net als met studeren: dead lines die je jezelf oplegt, breek je zonder dat iemand boos wordt. „Als er een rechter of een marktpartij is die de grens aan geeft, is het duidelijk. Dan volgt op een deadline ook een reac tie." 100% vertrekgarantie! Compleet verzorgd Ga naar KKa^.nl/busreizen of bel 0900^697 Laatste dag met lastminute- korting! DONDERDAG 9 JULI 2015 reddingspoging door Sander van Mersbergen ROTTERDAM. Deadlines zonder een strenge rechter die ze in de gaten houdt, zijn deadlines die je heel makkelijk laat verstrijken. Daarom hebben de 'keiharde' deadlines van Europa aan de Grieken amper ef fect, zeggen kenners. Het prachtige Ahrdal Moezel Geniet van wijnen, natuur en bekende plaatsen als Cochem en Aken. Oók 3 lunches inclusief. Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/39472 Krakau Zakopane Indrukwekkende reis met 0.3. de zoutmijnen van Wieliczka, de Hoge Tatra, Krakau en Auschwitz. Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/39467 Parel van het Salzburgerland Laat u in de watten leggen in Oostenrijk! Beleef o.a. het Tauerngebergte, Salzburg en Hallstatt. tZ 4-sterren hotel met uitstekende keuken Zie: Kras.nl/39493 Kust cultuur aan de Cdte d'Azur Strand, azuurblauwe baaien, lavendelvelden en badplaatsen als Nice, Monaco en Cannes. Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/39350 5 dagen v.a. 8 dagen v.a. 10 dagen v.a. 12 dagen v.a. 70cpg^ «b rt^en per persoon op basis van 24^g,rsonen exclusief reservenhfjskosten en CalamiteitenfonjJmj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7