Raad aarzelend akkoord met ruil Van der Poel Werk over Sint Anna Jong talent krijgt weer een podium bij Kytos De vlasoogst is begonnen: 'Over de prijs mogen we niet mopperen' X ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Jarenlang nam het areaal vlas zienderogen af. Ook in Zeeuws-Vlaanderen. Maar er is een voorzichtige kentering zichtbaar. anneer er vroeger een varken geslacht werd, gold de regel: al- leen z'n stront en z'n asem gooien we weg. Om maar aan te geven dat al les van het dier gebruikt werd. Zo is 't met vlas ook: er gaat niets van verloren. De laatste jaren zijn veel nieu we toepassingen bedacht voor het restmateriaal. Het dashboard van uw auto? Goede kans dat het ver stevigingsmateriaal afkomstig is van een Zeeuws-Vlaamse akker. Liesbreuk gehad? Het matje dat operatief is aangebracht zou zo maar eens gemaakt kunnen zijn van Zeeuws-Vlaams vlas. Ook in bouwmaterialen wordt vlas meer en meer gebruikt: in geperste pla ten en als vervanger van glasvezel in vezelversterkte kunstof. Want vlas is niet alleen oersterk, het is ook een natuurlijk product en dus makkelijk te recyclen. Dat is groen, groen is hip, hip is geld ver dienen. Zie daar een belangrijke oorzaak voor de toegenomen inte resse voor vlas als industriële toe passing. Dat zijn goede ontwikkelingen voor de vlastelers. Ook in Zeeuws-Vlaanderen. Maar de schoorsteen zal er nochtans niet uitbundig van roken. De grootste vraag naar vlas komt nog steeds van de kledingindustrie, als grond stof voor linnen Dat is al eeuwen zo. Weet ook Watze van der Zee, akkerbouwer in Zaamslag en voor zitter van de Nederlandse belan genorganisatie Vlasenhennep.nl. Op zijn bedrijf is 28 hectare gere serveerd voor vlas. Terwijl de oogst al is begonnen, besproeit een beregeningsmachine één van zijn percelen. Droog voorjaar. Een deel van het vlas ligt op het land. Hier vindt het zogenoemde 'dauw- roten' plaats: het proces waarbij de vezel losser op de plant komt te zitten. Van der Zee kan het niet laten, als hij van het land komt, gaat er een pluk vlas mee naar bin nen. Hij voelt eraan, trekt aan de uiteindes en scheidt de vezel van de plant. Die is nu iets korter dan we graag gewild hadden", zegt hij. „We hebben een koud voorjaar gehad met te weinig regen. De ideale lengte ligt rond de 90 centi- f meter. Maar ik mag niet moppe ren, de prijs is prima." En 'pri ma' betekent rond de 2,25 eu ro per ki lo. Tussen de Franse havenstad Le Havre en Rotterdam ligt het ge bied waar het meeste en het beste vlas van Europa geteeld wordt. In België is het areaal vlas ongeveer 30.000 hectare, in Frankrijk 70.000. In Nederland vindt de vlas teelt plaats op ruwweg 2250 hecta re, waarvan het leeuwendeel (zo'n 1600 hectare) in Zeeuws-Vlaande ren geconcentreerd is. „Vorig jaar was er in Nederland nog maar zo'n 1850 hectare over", zegt Van der Zee. „Ik ben blij dat het weer aan het toenemen is. Vanwege het klimaat neemt de methode van dauwroten risico's met zich mee. Wordt het vochtig, dan ligt het vlas niet meer te roten, maar te rotten. Dan heb je hoog uit tweede kwaliteit en dat drukt het financieel resultaat zo maar met de helft. Met tarwe loop je wat dat betreft minder risico." Toch is Van der Zee optimistisch over de toe komst van de vlasteelt in Zeeuws-Vlaan deren, waar de gemiddelde boer een gro te variatie aan gewassen teelt. Dat spreidt het risico. „Ik denk dat het areaal vlas hier op z'n minst stabi liseert en ik hoop op een groei van ongeveer 5 procent per jaar. Zeker als de prijs goed blijft en de vraag, vooral uit India, blijft groeien." 'Ik denk dat het areaal vlas hier stabiliseert en ik hoop op een groei van zo'n 5 procent per jaar' Aan een muur in zijn huis hangt een bos bewerkt vlas. Daar naast een oud apparaat, dat vroe ger gebruikt werd om het zaad van de plant te scheiden. Het is een plank met in het midden een ijzeren ring. Daar bovenop rond om rechtopstaande punten. Daar werd het vlas doorheen getrok ken. Van der Zee: „Weet je hoe dat ding vroeger genoemd werd? Schoonmoeders zetel." 7i>- vtïa* -ry-.r- y>. v.1 - i - 1 3 -• TERNEUZEN. D66-raadslid Charles ten Hengel waarschuwde B en W en zijn collegaraadsleden van Ter- neuzen dinsdagavond nadrukke lijk. „Ik vrees dat we voor de zo veelste keer een besluit nemen, terwijl we onvoldoende zijn geïn formeerd." Het ging over de afwikkeling van de schadeclaim van aanne mersbedrijf Van der Poel in ver band met de mislukte bouw van appartementen op het Kanaalei land in Sas van Gent. De kwestie speelt al 14 jaar. Om oneindig juri disch gehakketak te voorkomen, sloten de gemeente en de aanne mer een akkoord: de gemeente neemt de grond in Sas van Gent en een terrein in Handelspoort in Terneuzen over en de aannemer krijgt nieuwe bouwgrond in Ter- neuzen en Koewacht. Wethouder Frank van Hulle: „We hebben het juridisch laten toetsen en waarschijnlijk zou de hele kwestie leiden tot jaren proce deren." De invulling van de bouw grond door Van der Poel kan, vol gens Van Hulle, nog wel leiden tot discussie met de provincie. Hij had goede hoop dat dat wel in or de komt. Ten Hengel kreeg uiteindelijk alleen steun van de kleine opposi tiepartijen SGP en GroenLinks. mereditie van architectuurtijd schrift SCahier van uitgeverij Architext gaat helemaal over de historie van Sint Anna ter Mui den. Het boekje, op As-formaat en 28 pagina's dik, stipt het 800-jarig bestaan van 'Sint An na' aan, en laat zien wat er nu nog te zien is van de rijke en roerige geschiedenis van het stadje, dat ooit direct aan het Zwin lag. In een uitgebreide tijdlijn wordt de historie van het dorp en de omliggende re gio uit de doeken gedaan. SCahier is te bestellen via de website www.architext.nl. KLOOSTERZANDE. Jong aanstor mend talent uit de gemeente Hulst kan zich aanmelden voor de tweede editie van Kytos. Het evenement biedt op 7 november in zaal De Linde in Kloosterzan- de een podium voor een profes sioneel optreden, voor een volle zaal. Kytos, Kloosters Young Talent On Stage, is zijn naam sinds de première twee jaar geleden al ontstegen. Niet alleen talentvolle jongens en meisjes tussen twaalf en twintig jaar uit Kloosterzande kunnen zich inschrijven voor de auditie. Het podium is openge steld voor zangers, zangeressen, muzikanten en dj's uit de hele ge meente Hulst. De inschrijving sluit 30 augustus. Tijdens de audities, zondag middag 6 september in De Lin de, worden de deelnemers door een professionele jury beoor deeld en geselecteerd. De jury, bestaande uit zangeres Sonja Buysrogge, muzikant Michiel Meijers, pianist Johan Everaert, zanger/gitarist Gino Buysrogge en gitarist Michel Weemaes, gaat de geselecteerden coachen en klaarmaken voor de avond (7 no vember) in de spotlights. DONDERDAG 9 JULI 2015 Vlas weer langzaam in de lift door Peter van den Assem W Watze van der Zee, vlasteler •V-vZ f - Watze van der Zee heeft op zijn akkerbouwbedrijf 28 hectare vlas staan: „Het is een gewas waar spanning in zit." foto Ronald den Dekker door Wout Bareman SINT ANNA TER MUIDEN. De ZO- door Sheila van Doorsselaer Aanmelden via www.kytos.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68