O nee, een nagelstudio, daar gaat de winkelstraat Curasao NIEUWS 5 Winkels doen het goed als ze ster ke buren hebben. En andersom: met zwakke buren wordt het steeds minder. Een glazen bol heeft Gerard Zandbergen, direc teur van Locatus, niet, maar hij kan dankzij zijn 'Retail Risk In dex' vrij precies voorspellen hoe een winkelstraat of -gebied het doet én hoeveel winkels er over een jaar leegstaan. Zandbergens bureau ontwikkel de deze index samen met econo- metriestudenten van de Vrije Uni versiteit van Amsterdam en In sights for Action. Door heel veel gegevens over langere periode te verzamelen en met elkaar te kop pelen, zijn de voorspellingen erg betrouwbaar. „We kijken naar het pand zelf, het gebied waar het staat, de branche en vraag en aanbod in de directe omgeving. Als een pand vaak van winkelier wisselt, is het risico op sluiting groter", verklaart Zandbergen. Als er vervolgens massage- en nagelsalons voor in de plaats ko men, dan krijgen de overgebleven retailers het lastig. Hoezo? „Dat soort winkels zit vooral op het vlak van dienstverlening, het zijn niet puur retailers. Ze zijn veel minder interessant om langs te lo pen en hebben dus geen aanzuig ende werking op het publiek", legt de Locatus-directeur uit. Juist blij Het blijkt dan wel uit de statistie ken, maar winkelier Gerard van Kouwen (6t) denkt daar toch echt anders over. Van Kouwen zit al bijna 35 jaar met zijn naaimachine winkel in een zijstraatje van dé winkelstraat van Gouda. „Er zit ten nu twee nagelstudio's bij mij in de Kleiwegstraat en ik ben daar juist blij mee. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Liever winkels dan rolluiken. Dat brengt tenmin ste mensen op de been." Van Kouwen heeft de afgelo pen jaren heel wat winkels zien komen én gaan als gevolg van de crisis, de opkomst van internet winkels en vooral door hogere huurprijzen. De winkelier heeft naar eigen zeggen het geluk dat hij tevens eigenaar is van het pand en dat hij geen 1.000 euro Een schoenenwinkel zou nóg een schoenenwinkel in zijn straat moeten verwelkomen per maand kwijt is aan huur. „Die huurpenningen hebben heel wat winkels de nek omgedraaid. Dood zonde is dat." Volgens de Retail Risk Index hoeft een schoenenwinkel niet ge lukkig te zijn met de komst van een nagelstudio, maar zou hij nóg een schoenenwinkel in zijn straat moeten verwelkomen. „Die wer ken als een magneet op elkaar", zegt Zandbergen. Behalve dat ge geven kon Zandbergen nog veel meer conclusies trekken uit zijn data. Zo zit het aantal opticiens in de lift. Daar zijn meer starters dan stoppers te zien. Waar ook veel groei in zit, zijn de horecaconcep- ten die combinaties aangaan met andere winkels. Donkere wolken Voor de dvd- en cd-winkels pak ken er eerder donkere wolken sa men. Locatus verwacht daar flinke klappen. De voorspelling van de Retail Risk Index is dat dit jaar nog eens 15.200 winkels de deu ren moeten sluiten. De hoop dat de koude sanering in het winkel areaal over zijn hoogtepunt is, lijkt daarmee gelogenstraft. Het aantal stoppers is groter dan ooit. Van Kouwen van de naaimachi newinkel uit Gouda maakt zich desondanks geen zorgen: hij zal ook in 2016 dagelijks in zijn win kel te vinden zijn. „Uiteindelijk draait het toch om vakmanschap en goede dienstverlening." Hotel 't Klooster*** Chogogo Resort**** DONDERDAG 9 JULI 2015 tot een blok omdat die wordt ge teeld in een transparante mal. Van af vandaag zijn ze te koop in de Rot terdamse Markthal. Van de vierkan te meloen worden per seizoen 250 exemplaren op de markt gebracht. Kosten 300 tot 400 euro per stuk. Het is vooral een gimmick. De smaak is wat minder dan van een ronde meloen, foto Marco de Swart door Natasja de Groot GOUDA. Verschijnt er een nagelstu dio in een winkelstraat, dan kun nen de andere winkeliers er gif op innemen dat het imago van de straat snel achteruit zal hollen. Ten minste, dat stellen onderzoeksbu reaus Locatus en Insights for Ac tion. In de straat van winkelier Gerard van Kouwen zitten twee nagelstudio's. Hij vindt het prima. „Liever winkels dan rolluiken." foto Marco de Swart Dit veelzijdige vakantie-eiland heeft alles in huis voor een heerlijk en ontspannen verblijf. Op Curasao zult u zich uitstekend vermaken! Kleinschalig monumentaal hotel Comfortabele en moderne kamers Met een sfeervolle binnenplaats Zie: Kras.nl/25594 Floris Suite Spa Beach Club**** Stijlvol design hotel direct aan het strand Omgeven door tropische tuinen Adults only hotel Zie: Kras.nl/25323 Gebouwd in Caribische stijl Direct gelegen aan de Jan Thiel Baai Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/25302 Renaissance Resort Casino** Ontspannen op het privé-eiland Apart familie en adults only gedeelte Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/31114

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5