Politiechef in tranen vanwege dood Henriquez Kabinet zet in op meer begrip bij dementie Kubus meloen 4 NIEUWS Alzheimer Nederland ontwikkelde een cursus voor supermarktpersoneel hoe om te gaan met mensen met dementie. aar vind ik de Snor, juf frouw?" Grote kans dat de jon ge medewerker in een supermarkt echt niet weet dat de klant-op- leeftijd zoekt naar een al lang ver dwenen frisdrankmerk uit de ja ren '70. Zegt ze dan beleefd dat ze dat merk niet kent en is hiermee de kous af? En blijft ze kalm, als de persoon tegenover haar opeens geïrriteerd raakt en ze zich erg on gemakkelijk voelt? Supermarktpersoneel kan in de winkel te maken krijgen met klan ten die in de war zijn. Dat kan voor de nodige problemen zorgen. Klanten kunnen onverwacht agressief reageren als het perso neel hen niet meteen begrijpt. Soms lukt het niet te omschrijven waarnaar ze op zoek zijn. Ze wor den te snel in de rede gevallen of het personeel reageert niet alert genoeg. Nog meer verwarring kan het gevolg zijn. Trainen Albert Heijn in Doorn besloot en kele maanden geleden het perso neel te trainen in het herkennen van signalen van beginnende de mentie. Assistent-manager Klaas Versloot legt uit: „Aanleiding was een man die wegliep met een brood zonder te betalen. We de den wat we altijd deden bij win keldiefstal. Totdat zijn dochter een paar dagen later kwam vertel len wat er met haar vader aan de hand was." Het initiatief voor de training komt van de gemeente Utrechtse Heuvelrug en Alzheimer Neder land, die de cursus ook elders in het land aanbiedt. Gisteren kreeg de supermarkt een certificaat van staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezond heid) voor zijn bijdrage aan een 'dementievriendelijke samenle ving'. Het kabinet wil overal in het land dit soort initiatieven sti muleren en trekt daar 16 miljoen euro voor uit. „Of we willen of niet: dementie zal de komende ja ren een steeds grotere rol in ons dagelijks leven spelen", zegt van Rijn. „Daarom zet ik in op een mil joen paar extra oren en ogen. Men sen die doorhebben wat er aan de hand is als iemand het even niet meer weet in de supermarkt of zonder bestemming in de bus stapt. Daar is bij mensen meer be- 'Bijna iedereen krijgt in de omgeving te maken met dementie. Dit brengt ons allemaal tot de vraag: hoe gaan we hiermee om?' sef en begrip voor nodig, ook om zo vroeg mogelijk een helpende hand te kunnen bieden." Dementie staat niet op het voorhoofd van de klant vermeld. Toch kan een geoefend oog wel signalen van de ziekte oppikken. Neem de portemonnee die spon taan in de handen van de kassame dewerker wordt gestopt. Of de twijfelachtige bestelling van tien taarten op de banketafdeling. Circa twintig vaste medewer kers van de Albert Heijn-vestiging in Doorn leerden tijdens een bij eenkomst wat de ziekte inhoudt, gecombineerd met een rollenspel met het ingehuurde acteursduo Gedragsgenerator. Vanuit het niets slaat de acteur bijvoorbeeld hard op een product, als de mede werker maar niet vindt wat hij hebben wil. Nederland vergrijst snel en in het kielzog hiervan neemt ook het aantal mensen met een vorm van dementie toe, zoals de ziekte van Alzheimer. Naar schatting telt Ne derland over 25 jaar een half mil joen mensen met de ziekte, een verdubbeling van het huidige aan tal. „Bijna iedereen krijgt in zijn leven in de nabije omgeving te ma ken met dementie", zegt Jasper Ki menai van Alzheimer Nederland. „Dat kan iemand in de buurt zijn of een familielid of jijzelf. Dit brengt ons allemaal tot de vraag: hoe gaan we hiermee om?" Volgens Kimenai moeten we voorkomen dat deze mensen in een isolement terechtkomen, dat ze bijvoorbeeld niet meer naar een supermarkt durven te gaan. „Met hulp van een alerte omge ving hopen we dat zij zo lang mo gelijk zelfstandig kunnen functio neren." Rustig De opgedane kennis wordt inmid dels dagelijks toegepast in Doorn. „We stellen bijvoorbeeld korte vra gen als iemand op zoek is naar een bepaald product" zegt de pas geslaagde vwo'er Stefan Meulen- berg. „We praten rustig, kijken de klant aan. Op stemmingswisselin gen zijn we beter voorbereid. Ver geet iemand zijn pincode bij de kassa? Dan laten we hem niet aan zijn lot over, maar schakelen assis tentie in." Niet alleen in Doorn volgden personeelsleden van Albert Heijn de cursus. Ook werknemers van een vestiging in Zwolle en van een Jumbo in het Groningse Hoo- gezand kregen 'dementievoorlich ting'. Meer supermarkten hebben inmiddels gezegd de trainingen te willen volgen, zegt Jasper Kime nai van Alzheimer Nederland. „Bo vendien worden de trainingen voor dementievriendelijke samen leving ook aangeboden in andere branches, zoals politie- en brand weercorpsen en musea." De mailbox van de Rijksrecherche is 'ontploft', zo meldde hoofdoffi- cer Kitty Nooy gisteravond in een raadsdebat over de dood van Hen riquez en de Schilderswijkrellen. De oproep aan getuigen om beel den van de fatale arrestatie te stu ren, leverde enorm veel materiaal op. Het feitenonderzoek gaat me de daarom nog maanden duren. Vorige week klonk felle kritiek op de aanvankelijke verklaring van het Openbaar Ministerie (OM) dat Henriquez pas in de ar restantenbus onwel was gewor den. Op een online filmpje leek de 42-jarige Arubaan al eerder buiten bewustzijn. Hoofdofficier Nooy ging diep door het stof en zei dat er een speciaal onderzoek loopt naar de totstandkoming van het foute persbericht. Politiechef Paul van Musscher hield het niet droog toen hij be gon met de beantwoording van raadsvragen over de dood van Henriquez. Na een korte pauze: „Ik snap de gevoelens die dit op roept, ook bij mij, zoals u ziet." Burgemeester Jozias van Aartsen verdedigde urenlang zijn politie korps en de aanpak van de onlus ten vorige week. Hevige ongere- 'Eindelijk erkenning voor de gevoelens in de Schilderswijk' geldheden teisterden de Schilders wijk nachtenlang. Relschoppers trokken een spoor van vernieling. In totaal werden er 246 men sen aangehouden, van wie 82 min derjarigen. De schade aan huizen en winkels bedraagt vooralsnog bijna 80.000 euro. De rellen hiel den pas op toen buurtbewoners donderdag de politie in groten ge tale kwamen helpen. De Haagse burgemeester ziet in de gebeurtenissen aanleiding om bij het kabinet aan te dringen op actie: „Agenten hebben te wei nig tijd om te trainen, en, ik heb al vaker gezegd: doe wat aan het aantal wijkagenten. Er is te weinig politiecapaciteit in Nederland." Oppositiepartijen in de raad waren uiteindelijk tevreden met de uitleg van Van Aartsen. Vooral de ruiterlijke erkenning dat discri minatie ook voorkomt bij de Haag se politie viel goed. „Eindelijk er kenning voor de gevoelens in de Schilderswijk", verzuchtte een raadslid. Pincode vergeten? Geen probleem door Arnoud Kluiters w Jasper Kimenai Alzheimer Nederland BARENDRECHT. Een primeur voor Eu ropa: de vierkante watermeloen. Het Barendrechtse fruitbedrijf Rungis heeft vanuit Japan de 'kubus-uitvoe ring' geïmporteerd. De vrucht groeit Paul van Musscher van de Haagse politie, foto ANP door Lex de Jonge en Niels Klaassen DEN HAAG. De Haagse politiechef Paul van Musscher kon gisteravond in de Haagse gemeenteraad zijn emoties amper de baas. De politie- baas brak toen hij vertelde over zijn excuses aan de familie van de overleden Mitch Henriquez. De Arubaan stierf vorige week zondag na een hardhandige arrestatie in het Zuiderpark. Haags raadslid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4