4 REDENEN OM UITTE GAAN Ouverture in Cadzand brengt kunst uit Georgië Kunst die traditie en vakmanschap combineert met een oriëntatie op moderne kunst. &D00R NICO OUT De Twee Duiven viert jubileum Ensemble ZeveN-Draads geeft concert in Middelburg O.K.K. treedt op in Manhuistuin Interpreteren van kunst vraagt ook om kennis van de achtergrond van de makers en de wereld waar zij in geworteld zijn. Zo heeft mijn kunst boekencollectie in de loop der ja ren gezelschap gekregen van een verzame ling geschiedenisboeken en raadpleeg ik ge regeld historische websites. Nu in Cadzand De Ouverture een tentoonstelling brengt van kunst uit Georgië, neem ik een duik in de geschiedenis van dat land. Ik zie im mers werk dat spiritueel is georiënteerd. Ik proef iets van de sereniteit van de icoon schilderkunst en zie op volkskunst geïnspi reerde tafereeltjes in een taal die verwant is met vroegmoderne stromingen. Dat laat zich verklaren vanuit de historie. Georgië ligt in de Kaukasus, op de grens van Euro pa en Azië, en is al sinds de 4e eeuw Chris telijk. In de 19e eeuw werd het land deel van het Russische Rijk. Dat bleef het, met een korte onderbreking, tot de Sovjet-Unie in 1991 uiteenviel. Wat ik nu in Cadzand vooral zie is kunst die de traditie - inclu sief het vakmanschap - combineert met een oriëntatie op de moderne kunst uit de ie helft van de 20e eeuw. Vakmanschap is echter geen garantie voor goede kunst. Daarin moeten vorm, materiaal en inhoud elkaar versterken. Dat vraagt om een per soonlijke visie op alledrie. Zo toont Alexy Kvaratskheliya tafereeltjes uit het leven van alledag: schaakspelers, een romantisch stelletje, een bruiloft en een circus. Hij bouwt zijn composities op uit strakke, vaak geometrische vormen en brengt bin nen de lijnen kleur aan met subtiele verft- oetsen. Ik mis echter de noodzaak om zich in deze taal uit te drukken. Het kubisme en het suprematisme vonden deze abstra hering uit om hun visie op de moderne tijd te etaleren. Kvaratskheliya maakt de taal los van de visie en blijft daardoor han gen aan de oppervlakte. Is dat een reden om niet naar Cadzand af te reizen? Geenszins, want ik zag er ook werk dat wél klopte en zelfs enkele heel goede schilderijen. Merab Gagaladze is wat mij betreft de topper van het ensemble. Van de 35 geëxposeerde werken zijn er jam mer genoeg maar twee van hem. Juweel tjes, waarin hij wél de perfecte balans creëert tussen alle onderdelen. Zijn werk ademt de sfeer van de vroegmiddeleeuwse schilderkunst. De elegante figuren, de des sins van hun kleding, de decoratieve omlijs ting met goud en reliëf. Het zijn allemaal stijlmiddelen uit die tijd. Waar hij ook de voorstellingen aan ontleent, zoals ridders en jonkvrouwen. Maar Gagaladze verbindt dat alles met een persoonlijke visie. De stil te die hij door zijn ingehouden schilder- trant oproept is vol visuele en inhoudelijke spanning. Hij maakt de complexe relaties zichtbaar tussen mensen. Ontmoetingen worden gestuurd door geschiedenis, waar in belang en macht de hoofdrol spelen, met daaromheen emotie en strategie. Gaga ladze houdt ons via de middeleeuwen een spiegel voor: onze tijd is niet anders. Ik vrees dat hij gelijk heeft. Zeker als je ziet wat onze actuele geschiedenis ons leert. In Georgië, Griekenland en Groningen. Om maar wat voorbeelden te noemen. HUISTHEATER BAROKCONCERT TPIWJI MANHUISTUINCONCERT Donderdag 9 juli 2015 -> De in 2004 overleden Kloetingse kunstenaar Ge rard Menken werkte als mu ziekdocent, maar ontwikkel de zich als Frans georiën teerd landschapschilder. Na zijn duo-expositie met Rudolf Hagenaar dit voorjaar in W45, nu met meer werk in de kunstuitleen. Menken sti leerde niet alleen zijn land schappen smaakvol, maar maakte ook op verhalende geënte composities. T/m 26/7. T/m 22/2. Kun stuitleen de Bevelanden, Westwal 45, Goes. Wo. t/m vr. 13.00 -17.00 uur; za. en le zo. v/d mnd. 12.00 - 16.00 uur. I Axel Reusch neemt voor zijn composities een be staand voorwerp als uit gangspunt. Door lagen verf over elkaar heen te laten vloeien en tijdens dat proces delen van het oppervlak af te dekken, ontstaan complexe composities. Ze zijn abstract en figuratief tegelijk. T/m 25/7. Galerie van den Berge, Westwal 45, Goes. Do. 12.30 -17.00 uur. Vr. en za. 12.00 -17.00 uur. Onder de titel Rhizoom (wijd vertakkend wortelstel sel) brengt W 45 een reeks tentoonstellingen waarin de exposant steeds een collega aanbrengt. Leon Riekwell toonde zijn werk met dat van zijn overleden collega Ben D'Armagnac. Nu is Philippe Tonnard (B) aan de beurt. Hij stelt de maatschappelij ke positie van beeldende kunst aan de orde. Kunstruimte W45, Westwal 45, Goes. Wo. t/m vr. 13.00 -17.00 uur, za. 13.00 - 16.00 uur. VAKMANSCHAP IS GEEN VOOR GOEDE KUNST Verlengd t/m 19/7. De Ouverture. Boulevard de Wielingen 64, Cadzand Bad. Do. t/m zo. 13.00 -17.00 uur.. Werk van onder meer de Gëorgische kunstenaar Merab Gagaladze is nu te zien bij Ouverture in Cad zand. Van de 35 werken zijn er twee van hem. Het huistheater De Twee Dui ven aan de Slijkstraat in Groe- de viert dit jaar haar dertigja rig bestaan. Theatermaker Adrie Oosterling presenteert daarom deze zomer elke dins dag- en vrijdagavond het fees telijk programma 'Onvergete lijk... en zelf gezien!' Voor alle voorstellingen geldt: huis open: 19.30 uur, aanvang pro gramma: 21.00 uur. Entree 11 euro (incl. koffie/thee en gebak). Reserveren: 0117- 371545/06-50617910. Barokensemble ZeveN- Draads geeft zondagmiddag een concert in de Doopsgezin de kerk in Middelburg. Op het programma staan werken van onder meer Purcell, Krie- ger, Telemann, Rosenmuller, East en Schein. ZeveN-Draads is een se- mi-professioneel ensemble uit het oosten van het land onder leiding van barokviolis- te Arwen Bouw. Het ensem ble bestaat uitzeven musici, die allen een snaarinstru ment bespelen: vijf strijkers, een luit-en gitaarspeler en een klavecinist. Het programma in de Doops gezinde kerk is het zevende jaarprogramma van het en semble, heeft daarom als ti tel 'The Seven Year Itch' en is op diverse manieren opge bouwd rond het getal zeven: De 7 tonen van de toonlad der, de 7-sprong, de 7-de dag van de week, de 7 vrije kunsten, vette - en magere ja ren, schoonheden, deugden, sacramenten en hoofdzon den. ZeveN-Draads: zondag 12 juli, Doopsgezinde kerk, Mid delburg, 15.30 uur. Barokensemble ZeveN-Draads. Muziekvereniging O.K.K. uit Wemeldinge, onder leiding van Anton Kempe, treedt zon dag 12 juli op in de serie Man- huistuinconcerten in Goes. Het concert duurt van 12.00 tot 13.15 uur. De ingang van de Manhuistuin bevindt zich bij het poortje rechts van het gebouw van het Luzac College aan de Zusterstraat 11 (voor zijde) of bij het hek in het Schuttershofgebied (achterzij de). Bij slecht weer in de Gro te of Maria Magdalenakerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48