Broers Lucas en Arthur delen hun Houtblazers brengen Summer Music 44 2 Brussels Woodwind Muziekfestival Met liedj es die het Nederlands repertoire een duwtje vooruit geven, staat singer-songwriter Jeroen Kant morgen op het podium tijdens de 20e editie van muziekfestival Pastorale in Nisse. 8?D00R RENÉ DE DREU De broers Lucas (22) en Arthur (18) Jussen hebben ondanks hun jeugdige leeftijd een grote erva ring in het internationale concert circuit. Zij zijn als duo en als so list veelbelovende musici met een grote liefde voor de piano. De eer ste muzieklessen kregen ze van Leny Bettmann in Hilversum. Lucas en Arthur Jussen studeerden in 2005 op uitnodiging van de Por tugese pianiste Maria Joao Pi- res een jaar in Portugal en Bra zilië. Daarna kregen zij les van Pires, Jan Wijn en Ton Hartsuiker. De broers won nen al prijzen toen ze acht jaar waren. Lucas en Arthur verzorgden voor de eerste keer in Zee land een concert in 2014, in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen. Zondag willen zij in de Grote kerk van Veere bewij zen dat de recensenten in de Volkskrant en de Telegraaf geen ongelijk hadden, toen zij schreven: 'Onder hun han den vormen twee klavieren een balsemend instrument' en 'Twee zielen, een gedachte'. Lucas en Arthur traden met Ieroen Kant (1982) zoekt in zijn liedjes vaak de schaduw kanten van het leven op. De muziek is doordrenkt van Amerikaanse rootsgenres, sten schuren en wringen in niets verhullend Nederlands. Wel met Brabantse tongval waardoor de scher pe kantjes er vanaf glijden en de me lancholie zacht meezingt. Altijd vindt Kant de woorden die als een mokerslag binnenkomen alsof hij iets wil afschudden of doorprikken, maar vaak is er die wending die van een 'vaarwel' een 'tot ziens' maakt. Liedjes die meanderen van ruwe van zelfsprekendheid naar breekbare zelf spot. Behalve het teruggrijpen op mu zikale tradities treedt hij ook in het voetspoor van liedkunstenaars als Bram Vermeulen, Alex Roeka, Corne- lis Vreeswijk en Boudewijn de Groot. Lange tijd opereerde Jeroen Kant ook in de schaduw van die grootmachten van de liedkunst. Sinds het winnen van de Grote Prijs van Nederland in 2011 en zijn deelna me in 2013 als finalist in 'De Beste Sin ger-Songwriter van Nederland', groeien zijn ster en repertoire echter gestaag. 'Nooit Genoeg' heet het nieu we, vierde album dat na de zomer zal verschijnen. Het titelnummer kwam als voorproefje begin dit jaar uit. Muziek komt op zevenjarige leeftijd in het leven van Jeroen Kant, met de aanschaf van een gitaar. „De ambitie was aanvankelijk om een sublieme gi tarist te worden. Gitaarlessen dus. Jimi Hendrix was een mooi voorbeeld. Dan ga je zoeken naar waar die zijn inspira tie vandaan haalt en zit je al snel met John Lee Hooker in de blues. Een tijd lang dook ik onder in een zoektocht naar de wortels van die muziek en De vijf musici van Brussels Woodwind blazen zomerse klanken uit de 18de, 19de en 20ste eeuw tijdens de Zomeravondconcerten aan Zee in Waterlandkerkje. door Jeanette Vergouwen Het klassieke blaaskwintet heeft een spe ciaal, eigen geluid. Deze vorm van kamermuziek is in de 18de eeuw ontstaan. De basis van het kwintet werd gevormd door de warme, donkere tonen van de hoorn en de fa got. Deze twee basinstru- menten zijn de drijvers waar de andere drie in strumenten hun melo dieën op laten rusten. De boterzachte tonen van de klarinet zorgen voor de balans in de kwintetmuziek en de ho bo en dwarsfluit voeren duidelijk de boventoon, vaak met versierende drukke passages. Een blazerskwintet ont staat regelmatig omdat blazers uit een symfo nie-orkest vaker willen Als kwintet optreden vinden de vier Belgische musiscivan Brussels Woodwind heerlijk. spelen en meer zelfstan dig, in een kleinere be zetting met alleen blaas instrumenten. Belang rijk is dan het samen spel. De transparantie van de individuele par tijen moeten klinken als één geheel. Het houtblazerskwintet bestaat uit drie houtbla zers en twee instrumen ten die niet van hout maar van metaal zijn ge maakt. De dwarsfluit hoort erbij omdat zijn voorganger, de traverso, uit houten materialen bestond. De klank van de fagot en de hoorn vul len elkaar heel erg goed aan. De vijf musici van Brus sels Woodwind zijn le den van het Nationaal or kest van België. Zij heb ben dus hun mannetje gestaan tijdens het Elisa- bethconcours voor viool 2015. Tijdens de viool concerten hebben zij vaak moeilijke passages moeten blazen. Als kwintet optreden vin den Baudoin Giaux (dwarsfluit), Bram Nolf (hobo), Jean-Michel Charlier (klarinet), Ivo Hadermann (hoorn) en Luc Loubry (fagot) heer lijk. Zij treden op tijdens de Zomeravondconcer ten aan Zee 2015 met het programma 'Summer Music' (de titel van het werk van Barber dat net voor de pauze wordt ge speeld). Zomerse mu ziek uit de 18de, 19de en 20ste eeuw. Brussels Woodwinds opent met het Kwintet in Bes van Franz Danzi, een tijdgenoot van Mo zart. Daarna vertolken zij drie korte werken van Jacques Ibert en via 'In Holland staat een huis' van Hugo de Groot komen ze bij de Zomer- muziek van de Ameri kaanse componist Sa muel Barber uit de 20ste eeuw. Na de pauze wordt in een arrangement van Mason Jones en Luc Lou bry 'Le Tombeau de Couperin' (een eerbe toon aan deze barokcom- ponist) van Maurice Ra- vel vertolkt en het reci tal wordt afgesloten met shanties (zeemansliede ren) van Malcolm Ar nold. Woensdag 15 juli, aan vang 20.00 uur in N.H. kerk van Waterlandkerk je. Entree tien euro (in clusief koffie/thee in de pauze). Kinderen tot 12 jaar vrij entree. Programma Donderdag 9 juli 2015 Lucas en Arthur Jussen in de Sint Jacobskerk in Vlissingen (2014). foto ruben oreel door Jeanette Vergouwen KANT VANGT DE WERELD Vrijdag 10 juli: Wandelkerk: 19.30-20.00 uur: Letters from Ni- na (met jong Zeeuws talent, waaronder Julio Melio); 21.00-21.30 uur: Cool McFinn; 22.40- 23.15 uur: Cool McFinn. Kerk: 20.10-20.50 uur: The Lasses; 21.40- 22.30 uur: Jeroen Kant en Mathijs Leeuwis. Kaarten 15 euro, te reserveren via www.pastora- le.nl. Zaterdag 11 juli: Podium Groot Groen: 15.25-16.15 uur: Red coat; 17.35-18.20 uur: Laurens Joensen Fa- bio Galeazzi; 20.05-20.55 uur: Fay Lovski; 22.50-23.45 uur: Zorita. Oude Muziektent: 14.30-15.15 uur: Fernant Zeste; 16.25-17.10 uur: Kantinka Polderman; 18.50-19.35 uur: Cannonball Johnsons; 21.30-22.20 uur: Maaike Ouboter. Wandelkerk: 15.35-16.05 uur: Slan; 17.20-17.50 uur Ries de Vuyst; 18.35-19.05 uur: Soort van Sven; 19.45-20.20 uur: Straat- ruis; 20.55-21.25 uur: Broeder Dieleman Re ne Everts. Verder zijn er nog veel kleinere optredens op het Dorpsplein. Op zaterdag zijn alle optredens gratis toeganke lijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46