Scholen krijgen les over radicalisering X Vrijwillige thuiszorg 6 WALCHEREN De kerken in Arnemuiden sluiten een convenant met de gemeente Middelburg voor tijdelijke hulp in het huishouden. Strandbeesten overspoelen bieb |l_IöJLIA 'Wij zien het als een taak voor de kerk naar medemensen om te kijken' Docenten, hulpverleners en jongerenwerkers krijgen hulp bij het herkennen van radicalisering onder jongeren en wat ze ermee kunnen doen. In de regio Wandelen met SWO op donderdag Brandweerpost zet de deuren open Kaartenactie tegen eenzaamheid Mijn dorp, mijn stad Deelnemers gezocht voor rommelroute Peter Ledaine geeft concert op orgel Op kerkenpad in de binnenstad 'Kerk heeft taak in zorg voor naaste' door Maurits Sep ARNEMUIDEN. De kerken in Arne muiden springen in het gat dat de overheid laat vallen door bezuini gingen op de thuiszorg. „Vroeger deden we het ook. De overheid nam het van ons over. Dus eigen lijk keert het een beetje terug. We zien het vooral als een kans om naastenliefde in de praktijk te brengen", zegt Jan Willem Poort vliet namens de gezamenlijke ker ken in Arnemuiden. Gisteravond ondertekenden de kerken en de gemeente Middel burg een convenant. Porthos kan mensen die hulp vragen, doorstu ren naar de kerken. Vrijwilligers helpen met boodschappen doen, koken, oppassen. Waarom doen jullie dit? Jan Willem Poortvliet: „Wij zien het als een taak van de kerk naar onze medemensen om te kij ken en als een kans iets concreets te doen. Vanuit Bijbels perspectief hebben wij hierin een rol." Naastenliefde wordt nu toch ook wel in praktijk gebracht? „Jawel, op momenten dat we weten dat ergens hulp nodig is. En we doen het voor leden van on ze kerken. Straks kan er een forme le zorgvraag komen via Porthos." En jullie gaan niet-gelovigen helpen. „Dat kan nu ook al wel, maar dat gebeurt heel weinig. Mis schien weten mensen niet dat wij vrijwilligers hebben die kunnen helpen, of durven mensen ons er niet om te vragen." Hoe verlagen jullie die drempel? „In september vindt een zorg- avond plaats voor alle inwoners van Arnemuiden, waarin we uit leggen wat we gaan doen." Arnemuiden is een hechte gemeen schap. Waarom dan een convenant? „Er gebeurt ook wel veel aan naastenhulp via familie en vrien den. Maar er zijn ook veel mensen Jan Willem Poortvliet die eenzamer worden. Voor hen kunnen we iets betekenen. Boven dien zijn wij nu een officiële par tij voor de gemeente." Waarom dichten de kerken een gat dat de overheid laat vallen? „Als iedereen naar de overheid blijft kijken, zijn mensen die hulp nodig hebben de dupe. Wij staan er vooral positief in." door Maurits Sep MIDDELBURG. De scholen op Wal cheren krijgen in het nieuwe schooljaar hulp bij het herkennen van radicalisering onder jongeren. Deze hulp wordt ook geboden aan medewerkers in de hulpverlening en het jongerenwerk. De Walcherse gemeenten beleg gen een bijeenkomst over dit on derwerp. Daar wordt gesproken over radicalisering, over de ma nier waarop scholen een rol kun nen spelen in het ontdekken er van en wat ze vervolgens kunnen doen. Bovendien wordt in een speci fiek geval een bedrijf ingeschakeld om docenten te scholen in burger schapsvorming. In zo'n cursus krij gen de docenten onder meer hand vatten voor het voeren van ge sprekken over geloof en radicalise ring met de jongeren die daarmee bezig zijn. Volgens Marinus Willemsen van de gemeente Middelburg is de vraag om hulp uit het onder wijs zelf gekomen. „Wij hebben toen contact gehad met een specia list op dit thema en zo is besloten om een cursus burgerschapsvor ming aan te bieden." Lessen over burgerschapsvorming gaan bij voorbeeld over religie, democratie en debatteren. OOSTKAPELLE De SWO, Stichting Wandelen Oostkapelle, houdt iedere donder dag een wandeltocht. Vandaag is dat een rondje Grijps- kerke. Deze wandeling begint om 13.30 uur. Er kan gekozen worden uit 5,7,5 of 10 kilometer. De start is bij 't Munnikenhof aan de Jacob Catsweg 4 in Grijpskerke. Op andere donderdagen is het ver trekpunt de voetbalkantine aan de Magnolialaan in Oostkapelle. Meelopen kost 1,50 euro, inclusief koffie, thee of fris. VLISSINGEN De brandweer Vlissingen zet zater dag 11 juli de deuren van hun ka zerne aan de Olympiaweg 5 open. Tussen 12.00 en 17.00 uur kunnen belangstellenden zien en horen wat de vrijwilligers van deze post allemaal kunnen en doen. Deze post wordt volledig bemand door zo'n veertig vrijwilligers die per jaar zo'n 170 keer uitrukken voor een brand of hulpverleningsacties. Op en rond de post zijn die zater dag diverse brandweervoertuigen en -materieel te zien. MIDDELBURG Stichting Resto VanHarte houdt een kaartenactie tegen eenzaam heid. Met de campagne 'Wie no dig jij uit?' willen zij aandacht ge ven aan 'zomereenzaamheid', het gevoel dat thuisblijvers kunnen hebben als anderen het leuk heb ben met elkaar, maar zij alleen zijn. Met de gratis kaarten kun je ie mand uitnodigen voor de barbe cue die maandag 20 juli plaats vindt bij Resto VanHarte in wijk centrum Palet aan de J. van Rei gersbergstraat 2 in Middelburg. Op maandag zijn er in dat wijkcen trum kaarten af te halen, op dins dag in Resto 't Gasthuis. Reserveren kan vanaf morgen via de website of 0900 900 3030. Res to vanHarte is een buurtrestau- rant, waar voor een klein bedrag een maaltijd genuttigd kan wor den. In Middelburg zijn drie Res- to's. Op maandag in 't Palet, dins dag in 't Gasthuis en elke laatste dinsdag van de maand in Buiten rust. Meer informatie: j.dijkshoorn@restovanharte.nl reserveren: www.restovanharte.nl OOST-SOUBURG De organisatie van de rommel route in Oost-Souburg is op zoek naar bewoners die tweedehands spullen vanuit hun tuin willen verkopen. Dit kan alleen, samen met buren of met de hele straat. De rommelroute zal op zaterdag 3 oktober van 10.00 tot 16.00 uur ge houden worden. Meer informatie op de Facebookpagina van Rom melroute Oost-Souburg. Aanmelden via rommelroute@zeelandnet.nl VLISSINGEN Peter Ledaine uit Oostende geeft vrijdagmiddag een orgelconcert in de Sint Jacobskerk van Vlissin gen. Hij treedt regelmatig in bin nen- en buitenland op en is als or ganist verbonden aan de Sint-Pet- rus-en-Pauluskerk. Dit concert begint om 12.00 uur en duurt ongeveer een halfuur. Ledaine speelt dan onder andere werken van Buxtehude en Bach. De toegang is gratis, er wordt wel een collecte gehouden voor de on kosten. MIDDELBURG Net als in vorige jaren is er ook in 2015 er weer gelegenheid om ken nis te maken met het religieus erf goed in de Middelburgse binnen stad onder leiding van een kerken- padgids. Hij vertelt de deelnemers over de historie en bouwgeschie denis van de religieuze gebouwen. Meegaan op kerkenpad kan iedere donderdagmiddag in juli en augus tus. De volgende kerken worden be zocht: de Abdijkerken, de Gast- huiskerk, de Rooms Katholieke Kerk, de Doopsgezinde kerk en de Synagoge. Een bezoek met uitleg duurt onge veer 1,5 uur. Aan volwassen deel nemers wordt een bijdrage van 4,50 euro gevraagd; kinderen tot en met 12 jaar lopen gratis mee. De start is bij de balie in de Wan- delkerk onder de Lange Jan (in gang links van de Lange Jan) om 13.30 uur. MIDDELBURG. Kinderen uit groep vijf en zes van alle Middelburgse ba sisscholen werkten het afgelopen jaar mee aan het beeldende kunst project 'Strandbeezten', onder leiding van kunstenares Jessica van Die- rendonck. Met minimale middelen ontwierp iedere groep een strand- beest. Uit de 42 resultaten werden door wethouder Saskia Szarafinski en een kinderjury uiteindelijk 17 beesten gekozen, die vanaf gisteren tot en met 29 augustus zijn tentoongesteld in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Ook zijn alle beesten op het strand gefotografeerd. Die foto's zijn ook opgehangen op het plein op de begane grond van de bi bliotheek. De tentoonstelling werd gisteren in aanwezigheid van de kinderen geopend door burgemeester Bergman, foto Ruben Oreel GRIJPSKERKE 't Munnikkenhof, Jacob Catsweg 4, 13.30 uur - Wandel tocht 'Rondje Grijpskerke' MIDDELBURG Vismarkt, 09.00-16.00 uur - Antiek, Kunst, Bro- cante en Ambach tenmarkt; Galerie T, Vismarkt 13-19. Turfkaai 25-27, 11.00 -16.00 uur - Expositie Susan Ruiter; Oostkerk, 12.30-13.00 uur - Middagpauzecon cert Matthieu Me- ijs; Wandelkerk, 13.30 uur - Wandel tocht door kerken en synagogen o.l.v. een gids; Zeeuws Museum (balie), 11.15 uur - Rondlei ding door Abdij- complex; Klooster gangen Abdijcom plex, 16.15-18.00 uur - Afscheidsre ceptie George van Heukelom; CSW Van de Perre, Griffi oenstraat 17,19.30 uur - Opvoering Griekse Tragedie door KCV-leerlin- gen uit V5; Cinema Middelburg, Ach ter de Houttuinen 30,20.00 uur - Film La Familie Bal ier OOSTKAPELLE Centrum, 12.00-20.00 uur - markt; Waterstraat 1,19.00-20.00 uur - Dorpskerk open voor bezichtiging en beklimming met prachtig uit zicht; Kasteel West- hove, 20.30-22.00 uur - Zomeravond wandeling, inclu sief licht medita tief gedeelte VLISSINGEN Spuistraat 46, 13.30-15.00 uur - Stadswandeling Vlissingen o.l.v. een gids, kosten 6 euro p.p. VROUWENPOLDER Fort den Haak, sub tropische tuin, 10.00-11.00 uur - FlowYoga o.l.v. An- nemarike Ruiten beek ZOUTELANDE Langstraat, 19.00-21.00 uur - Voetbal Event met o.a. een levend ta felvoetbalspel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34