Doorrijden na ongeval Zeeland beleeft wereldprimeurtje met bioasfalt 4 ZEELAND De wanhoop groeit in Griekenland, en Zeeuwse Grieken leven mee met hun land. 'Het is onmenselijk/ Asfalt in kersvers proefvak bij Sluiskil bevat voor de helft bitumen en voor de helft de plantaardige lij mstof lignine. „De economische situatie, daar praat iedereen in Griekenland van 's ochtends tot 's avonds over. De mensen zijn er depres sief van. Mijn zus, die nog in Griekenland is, volgt het nieuws nu via krant of internet. De tele visie laat ze uit, zodat er niet te veel emotie in huis komt. Elke dag gebeurt er weer iets naars, het is heel zwaar. Op school heb ben veel kinderen geen eten of geld om iets te kopen in de pau ze. Ik ben zelf half Grieks, half 'Het is net of we in een surrealistische film zitten. De afgelopen vijfjaar zijn er 10.000 zelfmoorden geweest die direct verband houden met de crisis' Nederlands en geboren in Grie kenland. Zoals zoveel jongeren van mijn leeftijd ben ik het land uitgegaan op zoek naar een baan. Ik werk nu in de horeca, hoewel ik een heel andere opleiding heb gevolgd. Dat geldt voor de mees te van mijn generatiegenoten: ze hebben gestudeerd, spreken twee, drie talen, maar er is geen werk voor ze in Griekenland. Het buitenland is de enige kans. Vanuit Nederland probeer je te helpen. Een verjaardagskaart met 50 euro erbij, geld storten als je het kunt missen..." „Mijn ouders wonen op het platteland. Ze hebben olijfbo men, een groentetuin, wat kip pen. Ze hoeven geen huur te be talen, hebben alleen vaste lasten zoals telefoon en elektriciteit. Mijn vader is gepensioneerd. De pensioenen zijn sterk verlaagd, maar ze redden het. Mijn zus heeft een fotografiezaak. Ze hou den vol, de winkel is er nog. De middeninkomens dreigen hele- Gisteren legde H4A op de weg voor haar bedrijfspand een proef- vak aan, zodat praktijkmensen el ke dag kunnen zien hoe het strookje zich houdt. De aanleg is in opdracht van havenbedrijf Zee land Seaports. Bij de ontwikkeling van groen, duurzaam asfalt zijn verder Wageningen UR Food Biobased Research en de Gront- mij betrokken, evenals de Zeeuw se ontwikkelingsmaatschappij Im puls, H4A en het Asfalt Kennis Centrum (AKC), waarin landelijk twaalf wegenbouwers zich heb ben verenigd. De test wordt be taald door de provincie en het mi nisterie van Economische Zaken, die een half miljoen euro op tafel hebben gelegd voor drie Zeeuwse biobased projecten: vezelbeton, het te gelde maken/hergebruik van biomassa en biologisch bind middelen in asfalt. In het proefvak met bioasfalt zit zowel bitumen als lignine, De verhouding is fifty-fifty. AKC-di- recteur Paul Lancia dicht lignine duurzame eigenschappen toe. Groen asfalt zou langer meegaan dan volledig bitumen. Als je in het wegonderhoud over een perio de van 40 jaar een keer de vervan ging van de toplaag kunt over slaan, ben je spekkoper. Er is nog wel een obstakel te ne men: lokale winning van lignine uit plantaardig afval is ingewik keld, zegt De Ruijsscher. „Voor de proef hebben we lignine uit de Verenigde Staten gebruikt. Dat maakt deze test duur." En voor de productie van lijnzaad, dat het voordeel heeft dat het op een lage re temperatuur (130 tegen 180 gra den, scheelt energie) kan worden verwerkt, zijn vele hectaren vlas nodig. Het is niet zo eenvoudig, stellen Landa en De Ruijsscher. Ook met hergebruik van geluid- reducerend rubber uit oude auto banden wordt geëxperimenteerd. In de Rooseveltlaan in Terneuzen ligt al een strook fluisterasfalt. Aanwonenden zijn enthousiast. Vandaag wordt in opdracht van de provincie bij de Rondweg Terhole een proefvak met het Rubberpave aangelegd. maal te verdwijnen. We houden alleen nog rijk en arm over, en de kloof wordt steeds groter." „Er zijn veel ouderen in Grie kenland en velen hebben medi cijnen nodig. Als hun pensioen tje binnenkomt, gaan ze direct naar de apotheek om voor de he le maand medicijnen in te slaan, zodat die er vast zijn. Van wat over is, proberen ze hun kinde ren en kleinkinderen te steunen. Vaak eten ze bij de gaarkeukens van de kerken, op straat. Er zijn mensen die rondlopen met een bord om hun nek: 'Ik zoek werk'. Er zijn mensen die hun huis zijn kwijtgeraakt en in dozen wonen, mensen die geen toekomst heb ben, geen inkomen, geen dokter, geen verzekeringen, niks. Het is net of we in een surrealistische film zitten. De afgelopen vijfjaar zijn er 10.000 zelfmoorden ge weest die direct verband houden met de crisis. Achter dat cijfer gaat een enorm menselijk drama schuil. Als het de Grieken niet zo in hun bloed zat om alles te delen, elkaar te helpen, zouden dat er nog veel meer zijn ge weest." SLUISKIL. Op een industrieterrein- tje aan de rand van Sluiskil ligt sinds gisteren het eerste, mondia le proefvak met 'groen' asfalt waar in lignine is verwerkt. Maar of er meteen harde euro's kunnen wor den verdiend met het innovatieve bioasfalt? „Dat duurt nog wel even", denkt directeur Eric de Ruijsscher van wegenbouwer H4A. Toch moet je een keer begin nen met alternatieven voor het van aardolie gefabriceerde bi tumen. Olie wordt schaarser en de prijs zal vrijwel zeker stijgen. Bovendien zullen overheden vroeg of laat eisen dat wegenbou wers overstappen op groene grondstoffen. De Ruijsscher ver wacht dat binnen vijf tot zeven jaar het tij keert. Bitumen is grosso modo de lijm die alle componenten in as falt bij elkaar houdt. Het was dus zoeken naar de juiste groene Tijm'. De partners in het project kwamen uit bij lignine en lijn zaad. De laatste kan uit vlas wor den geperst. Lignine is een natuur lijke lijmstof die planten en bo men stevigheid verschaft. Als di rect beschikbare grondstof valt te denken aan gemaaid bermgras, snoeihout en stro, die veel lignine bevatten. GESLAAGD MIDDELBURG, De politie is op zoek naar getuigen van een ongeval dinsdagmiddag op de A58. Een van de betrokken automobilisten is daarna doorgereden. Het ongeval gebeurde rond tien over drie bij Middelburg, ter hoog te van de golfbaan. De bestuurder van een zwarte Kia zou de chauf feur van een blauwe Renault Clio hebben gehinderd. De Renault raakte in een slip en belandde in de sloot. De wagen werd compleet vernield. De Kia reed door. De politie vraagt getuigen en de Kia-bestuurder zich te melden via 0900-8844 of op het bureau Achter de Houttuinen in Middel burg. 'Mensen Auto zoeft straks over 'groen' asfalt Christina Chatzideve (38). Werkt in de horeca in Sluis, komt van Kreta: Christina Chatzideve uit Sluis helpt haar familie in Griekenland wanneer ze kan. door Frank Balkenende De provincie en het ministerie van Economische Zaken hebben een half miljoen betaald voor drie bio-projecten. Medewerkers van wegenbouwer H4A leggen aan de Wervenweg proefvak- ken met bioasfalt van deels lignine en lijnzaad aan. foto Ronald den Dekker PRAKTIJKSCHOOL DE SPRONG, TERNEUZEN Certificaat Machinale houtbewerking en banktimmeren: Kevin de Leux, Ter- neuzen; Certificaat Mag lassen (praktijk niv 1): Angelo Luckx, Axel; Certificaat Onderhoud Plantsoen: Adrian Budny, Axel; Ivan Cobben, Clinge; Marvin Herweijer, Biervliet: Kevin de Vis ser, Sluiskil Schoolcertificaat Winkelmedewerker: Fartuun Abdinuur, Terneuzen; Marjan Ab- dinuur, Terneuzen; Maarten Calle, Ter- neuzen; Kim Callens, Breskens; Sophia Edobor, Vogelwaarde;Juliana Hoogen- berg, Axel; Funda Karademir, Axel; Schoolcertificaat beheren van het schoolmagazijn: Melanie Klaassen, Wa terlandkerkje; Schoolverlaters: Jennifer Todman, Ter neuzen; Zoë Vives Batista, Terneuzen; Schoolverlaters met werk: Maikel Dieleman, Zaamslag, de Regt en zonen; Rayan van Eijk, Terneuzen, Mari na Beach; Tanjo Funk, Terneuzen, De Graanbeurs; Romina Gernaert, Biervliet, A'muse; Elisabeth Harms, Axel, Dethon; Stefan van Keulen, Terneuzen, Parket speciaalzaak Vermeulen; Jaimy Ritter, Ter neuzen, Meclean; llker Rüzgar, Terneu zen, Autocleaning Extra; Fabio Silvius, Terneuzen, Elopak; Sami Smallegang, Ter neuzen, Dethon; Uitstroom naar Scalda niveau 1: René Boer, Terneuzen; Armando Cullens, Ter neuzen; Dylan Demesmaecker, Axel, sla gersopleiding; Jennifer Harms, Terneu zen; Marvin Herweijer, Biervliet, Edudel- ta; Daisy v.d. Luijtgaarder, Axel; Floris de Waal, Hulst SSG DE REDE, TERNEUZEN Vwo gymnasium, profiel natuur en ge zondheid: Harold Pijpelink, Axel Vwo atheneum, profiel economie en maatschappij: Tristan van den Berge, Terneuzen; Laurens Torbijn, Axel Vwo atheneum, profiel natuur en ge zondheid: Tristan van den Berge, Terneu zen; Joris Suij, Terneuzen; Yevkeni Wisse, Terneuzen Havo, profiel economie en maatschap pij: Wei-wei Lin, Axel; Pei Zhen Liu, Ter neuzen; Jasper Pot, Axel Havo, profiel natuur en gezondheid: Doris den Hamer, Terneuzen; Birgit Kom brink, Terneuzen Vmbo TL, techniek: Thimo Harte, Ter neuzen; Lorenzo de Sutter, Terneuzen; Niek Vroegop, Terneuzen Vmbo TL, zorg en welzijn: Melissa Verlinde, Hoek Vmbo KBL, sport, dienstverlening en veiligheid: Sanne van Es, Terneuzen Vmbo KBL, instalelektro: Björn Trip- pert, Hoek Vmbo BBL, consumptief bakken: Romy Deij, Zaamslag; Naomi van Frae- ijenhove, Zaamslag; Samantha Gazan, Terneuzen; Priscilla De Vos, Terneuzen Vmbo BBL, instalelektro: Samet Kaya, Terneuzen; Jordy van Leem put, Terneuzen; Newlathan Nixon, Ter neuzen; Lorenzo Pijpelink, Axel Vmbo BBL, sport, dienstverlening en veiligheid: Antonio Mühle, Terneuzen Vmbo BBL, voertuigtechniek: Ronald Clase Polanco, Terneuzen; Bryan Naes- sens, Hoek; Mitchell Onstenk, Terneu zen; Daniël de Putter, Terneuzen; Serkan Schieman, Terneuzen PRAKTIJKSCHOOL DE WISSEL, GOES MAC-lassen niveau 1 Jarco BakkerKamperland; Thije van Halst, Goes; Dennis Moreauw, Baarland; Jeremy van Wel, Goes. MAC-lassen niveau 2 Jaydon Geerlings, Goes; Demy Polder man, Hansweert; Rob Swinkels,Goes. Booglassen met beklede elektroden Niveau 1: Davy Proos, Goes. MODEVAKSCHOOL ENSAID, DEN BOSCH Opleiding Costumière: Geanne de Vis ser uit Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32