'Inwoners buitenspel gezet' Immigratiestroom lost bevolkingskrimp niet op Alle vragen én antwoorden over de asielzoekers die naar Goes komen ZEELAND 3 Over de opvang van 400 asielzoekers in de Zeelandhallen zijn veel vragen. Dit zijn de meest in het oog springende. „Dat is een keuze van het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA)", zegt burgemeester René Verhulst van Goes. „Het COA wil noodopvang in een grote hal. Dat de Zeelandhallen zijn gekozen, is overlegd met exploitant Libéma." Eén van de drie hallen wordt ge bruikt. Geen enkel evenement heeft er last van, stelt Libéma. De mensen krijgen van het COA een programma aangeboden. Daar in is tijd voor specifieke voorlich ting, afspraken met advocaten of andere instanties. Hoe dat pro gramma eruit ziet is afhankelijk van wat vrijwilligers aanbieden. De mensen komen via de centrale ontvangstlocatie in Ter Apel (Gro ningen). „Daar zijn de mensen, voor zover mogelijk, gescreend door de diensten die daarvoor zijn", zegt burgemeester Verhulst. „Als er verkeerde mensen tussen zitten, krijg ik dat te horen. Ik heb daar nog niets over vernomen." Nee, ze krijgen alles in natura. Maaltijden bijvoorbeeld worden geregeld. Wel kan het zijn dat ze zelf geld bij zich hebben. Mede werkers van de opvang komen uit de regio. Ook kunnen lokale leve ranciers worden benaderd. Bewoners kunnen gaan en staan waar ze willen. Iedereen krijgt bij aankomst huisregels. Eén ervan is dat ze geen overlast mogen veroor zaken. Huisregels worden doorge nomen, toegelicht, overhandigd en door asielzoekers ondertekend. Niet opvolgen kan leiden tot uit zetting. Voor klachten kun je terecht bij de locatiemanager, de gemeente Goes (14 0113) of het COA. Dat nummer is nog niet bekend. Een e-mail sturen naar info@coa.nl kan ook. Na een waarschuwing kunnen sancties worden opgelegd. Bij strafbare feiten wordt de politie in geschakeld. In de Zeelandhallen is het COA verantwoordelijk. Voor wat daarbuiten gebeurt, zijn dat de gemeente en de politie. Het Rijk betaalt de opvang. Dat geldt ook voor zorgkosten. De ge meente krijgt er geen geld voor, Libéma wel. Hoeveel wil het be drijf niet zeggen. Nee. Ze zijn niet geïnformeerd en zijn ongerust dat mensen voor hun deur gaan hangen en klanten wegjagen. Eigenaar Hao Shao van restaurant Happy Wok: „Asielzoe kers horen niet bij een uitgaans centrum. Klanten komen niet als ze zich onveilig voelen." De toenemende stroom asielzoe kers biedt geen oplossing voor de bevolkingskrimp. Dat zegt econo misch geograaf Gert-Jan Hospers. Hij is onder meer expert op het gebied van krimpgebieden. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) publiceerde gisteren cijfers waaruit blijkt dat minder regio's vorig jaar te maken had den met krimp: negen van de veertig. In 2013 waren dat er nog zeven meer. Het CBS schrijft dat toe aan de toegenomen immigra tie van asielzoekers. Zeeuws-Vlaanderen is een van de regio's waar in 2014 de bevolking wel kromp. De rest van Zeeland liet, in tegenstelling tot eerdere ja ren, een bescheiden groei zien. Ook in Zeeland is de tendens dat meer mensen uit het buitenland zich hier vestigen dan dat er naar het buitenland vertrekken. Hoogleraar Hospers noemt de im migratie een 'schijnoplossing' voor het krimpvraagstuk. „Laten we ons niet blindstaren op de cij fers, maar juist kijken naar de wer kelijkheid achter de cijfers. De processen gaan gewoon door: ver grijzing, mensen die wegtrekken naar de steden, tegenvallende ge boortecijfers. Er zijn allerlei bewe gingen gaande om dat het hoofd te bieden. Het zou jammer zijn als die worden afgebroken omdat we denken: probleem opgelost." Beide platformen beraden zich op vervolgacties, melden zij op Face- book. „Nogmaals, wij hebben niets tegen asielzoekers, maar het draagvlak is niet getoetst en dat leidt tot onvrede onder inwoners. Die berichten krijg ik massaal bin nen", zegt woordvoerster Sandra Kraan van het Burgercomité Goes. Dat is opgericht nadat eind vorig jaar ook geluiden de ronde had den gedaan dat er vluchtelingen naar de Zeelandhallen zouden ko men. Daarop is de Facebookpagi- na 'Geen asielzoekers in de Zee landhallen Goes' opgezet, die Kraan beheert. Volgens Robert Ploeg van het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers is het onderbrengen van vluchtelingen in evenementenhal- 'Wij hebben niets tegen asielzoekers, maar het draagvlak is niet getoetst en dat leidt tot onvrede' len 'absoluut niet ideaal'. „Maar het is pure noodzaak. Het aantal vluchtelingen fluctueert enorm, in de zomer zien we in korte tijd een toename." Het lijkt er niet op dat dat binnen afzienbare tijd min der wordt, zegt Ploeg. In de Zee landhallen worden volgende week voornamelijk alleenstaande man nen uit Syrië en Eritrea opgevan gen. De 400 vluchtelingen zullen in korte tijd hun intrek nemen in de hallen, dus niet gefaseerd. De hal komt vol te staan met stapel bedden. Ploeg: „We moeten goed kijken wie we bij wie zetten. Je moet nadenken over privacy, hoe lastig dat ook is in zo'n hal." Wel worden er 'recreatie- en ontspan- ningshoeken' ingericht, bijvoor beeld met tv. Libéma had haar huurders op de hoogte moeten stellen. Dat is niet gebeurd, stelt burgemeester Ver hulst vast. Komende dinsdag om 17.00 uur is er een informatie bijeenkomst in de Zeeland hallen. Iedereen is wel kom. Alle betrokke nen zijn dan aan wezig. „Informeer omwonenden en be drijven nauwkeurig", adviseert burgemeester Henk Jan Meijer. „Betrek ze bij alles. Leg uit wat voor mensen het zijn, wat er met hen gebeurt en waarom ze ook in dure kleding lopen en mobieltjes heb ben." DONDERDAG 9 JULI 2015 Wie zijn ze, wat doen ze? door Jeffrey Kutterink Waarom de Zeelandhallen en niet bij voorbeeld een leegstaand kantoor? Wat doen de 400 vluchtelingen de hele dag? Zitten er IS-strijders tussen? Krijgen de mensen geld? Gaan mensen rondlopen? De aankomst van asielzoekers, twee weken geleden in Middelburg. Vanaf volgende week worden er ook in de Zeelandhallen in Goes vluchtelingen opgevan gen, voornamelijk mannen uit Syrië en Eritrea, foto Ruben Oreel Waar kun je terecht met klachten? Gebeurt er dan ook wat mee? Wat kost het? Zijn ondernemers in de Zeelandhal len blij met de opvang? Zwolle heeft ervaring met noodop vang. Heeft deze stad adviezen voor door Luc Oggel GOES. Het Burgercomité Goes en het landelijke platform AZC-Alert vinden dat inwoners 'buitenspel zijn gezet' bij het besluit om 400 vluchtelingen noodopvang te bie den in de Zeelandhallen in Goes. fratsen. ACT lON.Bt WWW.ACTtO' '-actioh. heeft dat nog niet gedaan. Waarom niet en wanneer gebeurt dat wel? Goes? Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31