TO0S Thermphos ondanks asbest op tijd 'schoon' Munitie Oosterschelde mag blijven liggen zomerfoto Mussenjagers De Stelling Reageer op pzc.nl Ik ben blij dat er weer mossels zijn. Meer stroom uit windpark Integriteit blijkt in orde Geen ontslag weigeraars 2 NIEUWS Uw Mening paul kusters NEKKLEM naar de PZC donderdag Willem van Dam Zelfs Mao vreesde hem: de mus. De Grote Roer ganger begon bijna zes tig jaar geleden met zijn 'Grote Sprong Voorwaarts', een campagne waar mee hij China in korte tijd hoopte om te vormen tot een welvarende en machtige natie. Eén van de ac tiepunten: de mussen moesten worden uitgeroeid omdat ze te veel schade aanrichtten op de Chi nese akkers. Mao verordonneerde dat alle boeren zoveel mogelijk herrie met potten en pannen Mao verordonneerde dat alle boeren zo veel mogelijk herrie moesten maken moesten maken om de dekselse mus te verjagen en op You Tube circuleren nog altijd filmpjes met beelden van mannen en kinderen die met geweren en katapulten mussen uit bomen schieten. Of het hielp? Nou en of. Er werden zoveel mussen gedood, dat de sprinkhanen (een geliefd hapje van de mus) vrij spel kregen en de Chinese akkers kaal vraten. Ge volg: miljoenen Chinezen stier ven de hongerdood. Waarom ik dit vertel? Omdat ik in de boekhandel een boekje zag lig gen dat is uitgegeven ter gelegen heid van het 200-jarig bestaan van het mussengilde Ons Genoe gen uit 's-Heer Abtskerke. Net als in China werd er in vroeger jaren ook in ons land - zij het minder fa natiek - op mussen gejaagd. Dat gebeurde door mannen die lid wa ren van een mussengilde. De meeste van die gildes bestaan niet meer. In Zeeland zijn er nog een paar: in Renesse, Oosterland, Kats en 's-Heer Abtskerke. Gezel ligheidsclubjes zijn het gewor den, gejaagd op mussen wordt er al lang niet meer. Dat is maar goed ook, want de mus heeft het moeilijk - zó moeilijk, dat hij tot een beschermd vogeltje is gepro moveerd. De Verenigde Staten heeft de ade laar als nationale vogel, de Fran sen hebben hun haan, de Britten een roodborstje. En wij? Niks. Daarom heeft het Vara-radiopro- gramma 'Vroege Vogels' besloten tot de verkiezing van onze eigen nationale vogel. Ik stem op de mus. Schijt aan Mao. Asielzoekers zijn welkom in Zeeland. toosenhenk.nl O HEEL ©R1EKENLANÏS ROEPT MEE... MAAR EUROPA BLIJFT VASTHOUDEN TOT HET TE LAAT IS... Mogelijk kunnen de nieuwe windparken voor de mon ding van de Westerschelde veel meer stroom opwekken dan gepland. Het kabinet moet dat onderzoeken. Dat is het advies van de Com missie MER. Volgens haar bereidt het kabinet de aan leg van de windparken op zee goed voor. Het houdt bij voorbeeld voldoende reke ning met het milieu. Advies is wel om te onderzoeken of er meer windmolens kun nen komen, waardoor 2100 in plaats van 1400 megawatt stroom kan worden opge wekt. Voor het eerst is de integri teit van nieuwe gedeputeer den getoetst. Er blijkt geen beletsel te zijn om Harry van der Maas, Ben de Reu, Carla Schönknecht en Jo-An- nes de Bat vrijdag in Gedepu teerde Staten te installeren. Dat meldt commissaris van de koning Han Polman aan de Staten. Integriteit staat hoog op de agenda. Daarom worden ook afspraken ge maakt over het declaratiege drag en nevenfuncties. Minister Plasterk van Bin nenlandse Zaken ontslaat drie vorig jaar in Tholen be noemde weigerambtenaren niet. Hij heeft een verzoek daartoe afgewezen. Vorig jaar liet Plasterk al weten dat Tholen niets illegaals deed, al vond hij de benoe ming niet fraai. Het aanstel len van weigerambtenaren is per 1 november verboden. Het drietal werd net daar voor in het zadel gehesen. Mensen Tip of reactie? redactie@pzc.nl Een woordvoerder van Van Cit- ters Beheer BV laat dat weten. De BV is een voor de ontmante ling en sanering van het terrein opgerichte vennootschap van ha venbedrijf Zeeland Seaports. De uitvoering is in handen van De contamination Services, een sa menwerkingsverband van Sagro en Mourik Services. Die geeft aan dat de opleverdatum - mei 2016 - nog kan worden gehaald. Hoewel een aantal ruimten zo als het ovenhuis is afgesloten om elk risico voor personeel uit te sluiten, denkt de aannemerscom binatie tijd terug te winnen door ander werk naar voren te halen. Daarnaast worden alternatieven onderzocht. Doel was de schoon- maakactiviteiten in het ovenhuis te verrichten. Daarvoor moet een zogeheten calcineeroven worden gebouwd. Nu op drie plekken in het ovenhuis witte as best is aangetroffen, wordt beke ken of op een andere locatie fos- forslib kan worden gefilterd, ge perst en verwerkt. In het slik, leidingen en instal laties bevindt zich 2500 ton fos- forhoudend afval. Het fosforvrij maken van installaties en leidin gen heeft de hoogste prioriteit, omdat dat de beheerskosten te rugdringt van 400.000 naar 40.000 euro per maand. Voor de sanering van het asbest wordt in tensief overlegd met instanties. Van Citters Beheer heeft dank zij de boedelovereenkomst met de curatoren 35 miljoen euro in kas voor de schoonmaakoperatie. De provinciale commissie Bestuur wordt vrijdagochtend achter achter gesloten deuren bijgepraat over Thermphos. Overschrijding van de opleverda tum is primair een financieel risi co van de aannemer, omdat het een 'sleutelklare' overeenkomst betreft. De provinciale commissie Be stuur wordt morgenochtend ach ter gesloten deuren bijgepraat. De provincie straat voor 4,5 mil joen euro borg voor het project. Volgens gedeputeerde Ben de Reu is er geen reden tot paniek. „Dat we besloten vergaderen, heeft te maken met financiële en economische belangen van de provincie in dit dossier. We gaan onze positie niet ondermijnen." DEN HAAG. De provincie Zeeland hoeft de oorlogsmunitie die is ge dumpt in de Oosterschelde niet op te ruimen. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald in een zaak die was aangespannen door twee mi lieuorganisaties. Na de Tweede Wereldoorlog is volgens de over heid 30.000 ton overtollige muni tie gestort in het Gat van Zierik- zee in de Oosterschelde. Dat is gebeurd tussen 1945 en 1948 en van i960 tot 1967. De munitie ligt meer dan vijf tig meter diep, verspreid over 119 hectare in de Roompotgeul vlak voor het havenkanaal van Zierik- zee. De Vereniging Leefmilieu en de Coöperatie Mobilisation for the Environment hebben er be zwaar tegen dat de provincie niets aan de munitie doet, waar door het milieu in de Europees beschermde Oosterschelde moge lijk schade oploopt. Volgens de Raad van State zijn die nadelige gevolgen voor het milieu niet te verwachten. Minister Jeanine Hennis-Plas- schaert van Defensie schreef in mei aan de Tweede Kamer dat de in de Oosterschelde gestorte mu nitie op geen enkele wijze een gevaar vormt. Ze baseert zich op onderzoeken van Rijkswater staat en Imares. Stuur uw Stuur je leukste foto naar de PZC. Gewoon in je eigen woonplaats gemaakt of misschien wel op den kilometers afstand. De grappigste, of bijzonderste zomerfoto's verschijnen in de krant. Alle inzenders maken kans op weekprijzen en/of de hoofdprijs. Vermeld waar de foto is gemaakt, wie hem heeft gemaakt en wie op de foto staat. E-MAIL UW FOTO NAAR zomerfoto@pzc.nl 923 reacties DEN HAAG MIDDELBURG THOLEN EINDHOVEN Herman Broek jr eert legende Johnny Cash Singer/songwriter Herman Broek jr uit Terneuzen treedt op 11 september op tijdens de Johnny Cash Me morial Show in het Muziek- gebouw in Eindhoven. Voor die gelegenheid zal hij zijn begeleidingsband uitbrei den. De in 2003 overleden countrymuzikant Johnny Cash wordt in Eindhoven jaarlijks herdacht. Broek treedt dit jaar ook op bij het festival Lowlands. door Frank Balkenende MIDDELBURG. De installaties van de voormalige fosforfabriek Thermphos worden vooralsnog op tijd schoon opgeleverd, ook al ligt een deel van het werk deels stil door de vondst van asbest in het ovenhuis. honder- zonnigste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2