monsteroperatie voor EK Atletiek 2016 NOS wacht RTL 7 schakelt voor het eerst live over naar Frankrijk voor wielrenprogramma CULTUUR SHOW 27 RTL 7 zendt dit jaar Tour du Jour voor het eerst vanuit Frankrijk uit. Een kijkje achter de schermen op de camping waar wijn en paté wacht na de uitzending. Het is bijna midder nacht als we over een donkere provin ciale weg terugrij den naar het plaats je Saint-Omer. De terrasjes zijn ook in het hoge noor den van Frankrijk nog geopend op deze zwoele zomeravond. Wilfred Genee zegt dat hij het 'onverwacht leuk' vindt. Hij zag er tegenop, ruim drie weken zijn vrouw en kleine kin deren niet zien. Zij zijn in het verre Vancouver alvast op vakantie, hij spreekt hen via facetime. „Ze missen me niet eens." Daarna geniet hij weer van de sfeer onder zijn tijdelij ke 'huisgenoten'. Na de uitzending van Tour du jour vanaf camping Chateau Grandspette in Éperlecques gaan er flessen wijn en bier open en komt er Frans brood met paté op tafel. In de gedrags normen voor het team staat dat er vóór de uitzending niet gedronken mag worden, ook niet bij het avond maal dat een cateraar verzorgt. Na de eerste drie dagen vanuit Nieuwegein te hebben uitgezonden, is het Franse avontuur nu écht be gonnen. En dat smaakt goed. „De mensen zijn de hele dag bij elkaar. Dan krijg je toch een andere sfeer dan wanneer je alleen 's avonds enke le uren met elkaar werkt", vertelt eindredacteur Job Mastenbroek. „Dat merk je ook bij Wilfred en zijn vaste gasten Michael Boogerd en Eddy Planckaert. Het wordt steeds losser, iedereen durft meer te zeggen, óók als de camera's aanstaan. Dat komt het programma ten goede." We fietsen samen, of spelen een potje tennis. Jeu de boules zelfs, voor een van de vaste rubrieken. Dan be kijken we de etappe van de dag, aan een grote tafel waar later gegeten zal worden. De redacteuren buigen zich over de onderwerpen, de verslagge vers maken interviews bij de finish. „Ik voel me heel prettig hier", Het Franse avontuur is nu écht begonnen. En dat smaakt goed zegt Genee. „Het is alsof ik weer te rugkeer naar mijn begin bij de televi sie, naar mijn jeugd zelfs. Ik was een idolate wielerfan, wist alles. Dat ge voel komt hier weer terug." Kijkcijfers De volgende ochtend staat de geluk zalige lach nog steeds op zijn gezicht. We zitten in het hotel waar de pre sentator en zijn gasten overnachten; de rest van het team verblijft op de camping - het budget voor het pro gramma is niet groot. Een ontbijt met televisiemensen gaat altijd over de kijkcijfers. „Verdubbeld", roept Ge nee uit. Ook Paul Cormont is tevre den. De zenderdirecteur van RTL 5 is er een paar dagen bij; hij vervangt RTL 7-collega Marco Louwerens. De zorgen groeiden toen het pro gramma in het openingsweekend van de Tour de France net 200.000 kijkers haalde. Maandag schoot dat aantal omhoog naar 400.000, dins dag keken er 359.000 naar. Natuurlijk is er enige jaloezie jegens het nieuwe Studio Tour van de NOS, dat vroeg op de avond rond een miljoen kijkers trekt. „Ik had graag later op de avond gezeten, een echte late night", erkent Genee. Cormont legt uit: „Dat kan niet omdat je dan na de film zit, en geen enkele film is even lang, dus zou je steeds op een ander tijdstip moeten beginnen." Mastenbroek: „Nu zitten we op primetime, en dan is de concurrentie moordend. Later op de avond zouden we een groter martkaandeel scoren." Niettemin overheerst de eerste da gen in Frankrijk de lach. Die zal bre der worden als de Tour du jour-cam per zuidwaarts trekt. Met drukkere campings, voller met Nederlanders, meer wielerliefhebbers ook. Geen de cor als dat van De avondetappe, geen pleintje of kasteeltje. Meer onge dwongen. Wél serieuzer dan voor heen, vindt Genee. „Ik ben blij dat we journalistieker zijn geworden." De NOS pakt grootser uit dan ooit tijdens het Europees Kampioen schap Atletiek 2016, met een team van ruim 300 man sterk, 7 regiewa gens, liefst 75 camera's uitgerust met de nieuwste snufjes en een slordige 80 kilometer aan elektrici teitskabels. En dat alles voor 40 uur televisie. Bovendien - en daar is de om roep die straks voor heel Europa verantwoordelijk is voor het zo fraai mogelijk in beeld brengen van elke sprint en geworpen speer maar wat trots op - is het kosten plaatje lager dan voorgaande toer nooien. „Dit is technisch gezien de grootste en meest complexe tv- operatie die we als NOS ooit de den", beweert Astrid Dutrenit. Het laag houden van de kosten (bedragen worden niet genoemd) maakt volgens de ervaren NOS- producente de klus niet bepaald makkelijker. Een jaar lang sleutelde ze aan een tijdschema waarbij de came raploegen zo efficiënt mogelijk van de ene naar de andere sport kunnen bewegen én waarbij de 1.300 atleten voldoende ruimte hebben voor rust en warming-up. Het resulteert in een EK Atletiek dat voor het eerst niet zes, maar vijf dagen duurt. 'Typisch Nederlands' of'the Dutch way', was een veelgehoorde kreet tijdens een persconferentie in het Olympisch Stadion van Am sterdam waar het evenement vol gend jaar van 6 tot en met 10 juli plaatsvindt. Het bezorgt Dutrenit nu al de nodige hoofdpijn. Niet al leen omdat er straks vaak zeven at- letiekonderdelen tegelijk plaatsvin den. 'Dit is technisch gezien de grootste en meest complexe tv-operatie die we als NOS ooit deden' Ook de historie van deze plek, to neel voor de Olympische Spelen van 1928, is een uitdaging. „Om al les vast te leggen zoals we dat wil len, moeten er studio's worden bij gebouwd en letterlijk op dit oude stadion worden gehesen." La chend: „Ik vond het WK Roeien vorig jaar al een pittige klus." Technisch hoogstandje wordt een camera die de tv-kijker vlie gend van ver buiten het stadion meeneemt de sportarena in. Een andere camera maakt bijna dezelf de sprong als de polsstokhoog springers. En de superslowmotion laat zien hoe elke spier beweegt. „Zo beleef je niet alleen de emotie van bijvoorbeeld een schreeuwen de discuswerper, maar ook de kracht van het lichaam." Over discuswerpen gesproken: de kwalificaties voor dit onder deel vinden hartje Amsterdam plaats, midden op het Museum plein. „Het wordt pittig, maar al les moet vlekkeloos verlopen", klinkt het koelbloedig. DONDERDAG 9 JULI 2015 Campingpret rond Tour-tv door Edwin Winkels ÉPERLECQUES. Tour du jour is elke dag vanaf 20.30 uur te zien op RTL 7. door Cudo Tienhooven De NOS gaat tijdens het EK Atle tiek 2016 in Amsterdam voor een ongekend staaltje visuele krachtpat serij. Dat vergt wel de nodige voor bereidingen. De omroep spreekt van 'een monsteroperatie die zelfs de troonswisseling naar de kroon steekt'. Astrid Dutrenit. foto Peter Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27