Wilco Kelderman lijdt, Steven Kruijswijk crasht 'Ik blijf de TomTom af SPORT 19 Robert Gesink is bezig aan een prima eerste Tour-week. Hij blijft goed uit al het gedrang weg. Orica fietst met rouwbanden uit eerbetoon De zeven overgebleven renners van wieler ploeg Orica-GreenEdge reden gisteren met zwarte armbanden. De Australische ploeg eer de daarmee de Austra liërs die vochten in de Eerste Wereldoorlog. In totaal vochten er bijna 300.000 Austra liërs in het gebied waar de etappe doorheen ging. 46.000 van hen overleefden de oorlog niet. „We doen dit om onze militairen te eren en te bedanken voor hun opoffering", zei teammanager Shayne Bannan. Etappe van vandaag In startplaats Abbeville boekte Lars Boom in de Tour de la Somme een van zijn eerste zeges als wegrenner. De rit voert het peloton groten deels langs de Norman- dische kust, met een verraderlijk klimmetje op 500 meter voor de fi nish in Le Havre. In 1979 was er Nederlands succes, toen won TI-Ra- leigh de ploegentijdrit. Robert Gesink is het beeld dat ve len van hem heb ben in rap tempo bij aan het stellen. Ook gisteren hield hij zich probleemloos staande in het gedrang en de hectiek van de Tour. De man die de afgelopen vier jaar achtervolgd werd door valpartijen en andere tegensla gen, laat zien dat hij ook aardig kan wringen. „Dat Robert tegenwoordig door het peloton durft te rijden, is voor hem een heel groot plus punt geworden", ervaart zijn loods en beschermer Bram Tan kink in deze ronde elke dag. „Als Robert naar voren moet, wil hij dat niet altijd meer buitenom doen. Dat scheelt enorm veel energie." Tankink ziet ook dat de drang om altijd op de veilige eerste rij te willen zitten, is verdwenen. „Zo heb ik hem nog niet meege maakt. Het is werkelijk een we reld van verschil", stelt Tankink. Toch ziet zijn coach Louis Dela- haije in deze Tour geen nieuwe Gesink aan het werk. „Eerder de oude Robert. Het is wel de Ge- 'Zo heb ik hem nog niet meegemaakt, het is werkelijk een wereld van verschil' sink die we lange tijd niet meer gezien hebben door alle tegensla gen. Daarvoor kon hij zich altijd al goed staande houden in het ge drang." Gesink (29) maakt op Delaha- ije vooral een goede indruk om dat hij na alle ellende van de afge lopen jaren weer in balans is. „En dat is al een tijdje. Robert is een echte leider. Het is mooi om te zien hoe hij de jongeren onder zijn hoede neemt." Het valt Lotto-Jumbo-ploeglei- der Nico Verhoeven op hoe re laxed zijn kopman momenteel is. „Terugkijkend naar de afgelopen jaren, is dit de meest stabiele Ge sink die ik ken." Net als Tankink ziet ook Ver hoeven vanuit de ploegleiderswa gen hoe anders Gesink zich door het peloton manoeuvreert. Wat dat betreft, ziet Verhoeven over eenkomsten met Tour-favoriet Chris Froome. Om het gedrang zo veel mogelijk te ontlopen, rijdt Froome, net als Gesink vroeger, met een grote boog om de wring- plekken in het peloton heen. „Ik ben benieuwd hoe lang hij het volhoudt", aldus Verhoeven. LE PETIT TOUR De rijzige gestalte van Henk Vos is een bekende verschijning in wieler- land. Toch is 'de vader van' pas sinds enkele dagen als officiële vol ger in de Tour. Hij is de chauffeur van twee jeugdige fotografen. „Er moet toch één Vos in de ronde zit ten", grapt Henk. Dochter Marian ne zit geblesseerd aan de kant en ontbreekt daarom in La Course en zoon Anton fotografeert in de Gi ro Donna liever de vrouwen voor zijn opdrachtgevers. Vos was al eens eerder in de Tour. „Maar steeds als gast of toeschou wer. Dit is toch anders. Daarom ben ik zaterdag eerst in Utrecht gaan kijken, hoe alles precies werkt." Het zal wel lukken denkt hij. Ook had hij door een naviga- tiefoutje van zijn beide passagiers ('Ik blijf van de TomTom af) wat moeite om de startlocatie in Arras te bereiken. Als chauffeur is het vooral wachten geblazen bij start en finish. „Maar dat ben ik ge wend." Ondertussen heeft hij ook al zijn eerste handtekening moeten zet ten. Toch zegt hij in de Tour min der te worden aangestaard dan in eigen land. „Daar heb ik kennelijk een bekendere kop." En dat is niet omdat hij vroeger in de derde klasse op bijzondere wij ze het doel verdedigde van Wilhel- mina. „Ik deed alles met mijn lin kerarm. Met rechts kon ik niet veel meer. Ach, ook dat was geen probleem." AMIENS. De vierde etappe over de kasseien kwam hij na twee dagen met valpartijen opvallend goed door, maar gisteren begon de pijn dan toch zijn tol te eisen bij Wilco Kelderman. In de nerveuze rit naar Amiens kwam de debutant van Lotto-Jumbo pas een klein kwartier na dagwinnaar André Greipel over de streep. „Ik kwam gewoon niet vooruit en heb enor me last van m'n rug", gaf de twin tiger meteen toe. Met een moeilijke blik keek Kel derman terug op de vijfde Tour-etappe van zijn carrière. Voor hem meteen ook de zwaar ste, ondanks een vlak profiel. „Het was worstelen op de fiets. Ik had heel veel last. De hele rechterkant van mijn lichaam is beurs. Ik hoop dat het niks ernstigs is, want ik voel me heel slecht. Hopen dat het verbetert." In finishplaats Amiens keek Kel derman, voordat hij vandaag weer op de fiets stapt richting Le Havre, alvast vooruit naar een avondje intensieve behandeling bij de osteopaat. Daar kwam hij gisteravond ook collega Steven Kruijswijk tegen. De rossige Brabander die eer der deze Tour al veel tijd verloor, had zich ten doel gesteld om de rest van de week niets geks te doen en pas in de bergen weer uit zijn hok te komen. Maar op een gladde weg viel hij hard op zijn knie. „De weg was wit uitgeslagen van de olie, dan hoef je alleen maar je rem aan te tikken om er bij te liggen. Ik viel op m'n knie en m'n heup en heb de laatste 20 kilometer een beetje losgefietst naar de streep. Maar ik denk dat het allemaal wel meevalt." Bauke Mollema viel vroeg in de etappe door een eigen stommiteit. „Mijn voorwiel gleed weg in de bocht en daar lag ik. Even schrik ken, maar gelukkig niet echt scha de. Er was de hele dag veel stress, maar dit was mijn eigen fout. Een beetje een stomme valpartij. Kan gebeuren", zei de Trek-kopman. Weinig plezier Mollema beleeft weinig plezier aan de ritten door Noord-Frank rijk. „Er komen er nog een paar, maar het zijn geen leuke etappes voor ons. Het liefst ga je de bergen in zodat je gewoon je ding kunt doen. Dit zijn van die ritten, dat je blij bent dat je ze overleeft." DONDERDAG 9 JULI 2015 De nieuwe Gesink? Nee, eerder de oude door Ad Pertijs Robert Gesink houdt zich goed staande, ondanks al het gedrang in het Tour-peloton, foto Cor Vos Bram Tankink door Arjan Schouten Steven Kruijswijk testte in rit vijf de kwaliteit van het asfalt, foto EPA Dieppe 68km 9 juli 6de etappe 15km St-Valery- en-Caux 103km St-Léonard 146km Le Havre 191,5km Fresnoy- Folny 40km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19