Rit te 'gemakkelijk' voor sprintploeg Giant SPORT 17 Tweede zege van André Greipel onderstreept suprematie seft John Degenkolb. „Maar ik merk wel dat het steeds minder wordt. Ik heb in het klassieke voorjaar voor het eerst niet één dopingvraag hoeven te beant woorden. Ook wel eens fijn." Samen met Martin en Kittel heeft hij veel tijd gestopt in de wedergeboorte van het Duitse wielrennen. Een week voor de start van de Ronde van Spanje (waarin hij vier ritten én de pun- tentrui won) woonden ze nog een hoofdredactionele vergade ring van de ARD bij om te vertel len over koersen zonder doping. Eerder dat jaar ondertekenden de drie op de redactie van het Duit se dagblad Bild al een 'Sau- ber-Schwur', waarmee ze zweren hun sport op een eerlijke manier te bedrijven. Dat alles heeft eraan bijgedra gen dat ze nu weer live door het beeld fietsen. „Renners als John, Marcel en Tony zijn onze hoop", benadrukt Arnold. „Ze praten over alles, ze verstoppen zich 'Dit is onze grote kans om het Duitse wielrennen weer op de kaart te zetten' niet. Ze praten zelfs over doping. Zij zijn het die de sport weer groot moeten maken. De nieuwe generatie." Een generatie die in 2017 of 2018 mogelijk zelfs thuis mag be ginnen aan de Tour. Niet minder dan zes Duitse steden hengelen naar een Grand Départ. „Het vari eert van officiële bids tot toenade ringen", verduidelijkt Tour-direc teur Christian Prudhomme, die kwijt wil dat sowieso Münster, Mannheim, de regio Saarland en Düsseldorf de start van La Gran de Bouclé binnen willen halen. „Thssen 2006 en 2014 hadden we maar één kandidaat uit Duits land, de afgelopen zes maanden zijn het er al zes geweest. Dat zegt veel. Ik denk dat de wond ge heeld is", aldus Prudhomme, die logischerwijs uit commercieel oogpunt belang heeft bij een nieuwe Duitse wielerhype. Een immens land in het hart van Eu ropa, met tachtig miljoen poten tiële wielerfans. De Tour was er voor het laatst even in 2005, met een finish in Karlsruhe en een start in Pforz heim. Een terugkeer kan nooit meer lang duren. Prudhomme: „Ik heb de betrokken burgemees ters al op mijn bureau in Parijs ge sproken, dat laat zien hoe graag de Duitsers de Tour willen. Ik weet nog niet of het een Grand Départ of een etappe wordt, maar wij willen terug naar Duitsland." AMIENS. Met zijn tweede sprintze ge deze Tour onderstreepte André Greipel de Duitse suprematie in de eerste Tour-week. Net als in etappe naar Zeeland klopte hij Mark Cavendish en Peter Sagan, maar in Amiens rekende Greipel ook nog af met Alexander KristofF en John Degenkolb. Dat in Duitsland meer dan één miljoen mensen via de televisie getuige waren van zijn etappeze ge, was een extra bonus voor Grei pel. „Ik ben heel blij met de me dia-aandacht die wij krijgen nu de televisie-uitzendingen weer te rug zijn. Ik denk dat het een grote eer is voor de Duitse renners na de successen van de afgelopen ja ren. Daar mogen wij trots op zijn. Met onze overwinningen hebben we de Tour teruggehaald naar Duitsland." Nadat Marcel Kittel de afgelopen twee jaar grossierde in etappeze ges (acht) in de Tour, is het nu Greipel die de overwinningen aaneen rijgt. „Misschien hebben wij Duisters de juiste sprintspie ren. Mijn ouders hebben in ieder geval goed werk verricht." DUITSE ETAPPEZEGES De Giant-Alpecin-ploeg hoopte zich in Amiens te revancheren voor het smadelijke verlies van een dag eerder in de kasseien- rit, maar sprinter John Degenkolb raakte in de finale zijn helpers kwijt en moest het afleggen tegen de pure sprinters als Greipel en Cavendish. Na een aantal tegenslagen op rij snakt de ploeg naar succes. „Dat gaat niet zo lang meer duren. We moeten een wat lastigere rit hebben, deze was te makkelijk", was Koen de Kort overtuigd. De ploeg die er de afgelopen ja ren traditie van maakt openings weken te kleuren met etappeze ges, zit nu in de hoek waar de klappen vallen. Harde klappen. Tom Dumoulin was op jacht naar geel, maar viel uit. Degenkolb werd op zijn terrein - de kasseien - geklopt door landgenoot Tony Martin en het verlies in de sprint van gisteren in Amiens was op nieuw een tikje. Geen gejuich Ook op dag vijf dus geen gejuich bij de teambus van Giant-Alpecin. „We zijn verwend geweest de laat ste twee jaar, dat meteen de eerste klap raak was en het geluk vervol gens aan onze zijde bleef. Maar het is niet zo dat we nu worden weggereden of zo", zei Roy Cur- vers. „Zo'n aankomst met Greipel erbij is lastig. Dan moet je zelf iets proberen. In mijn ogen moet je ini tiatief nemen en hopen dat ze ach ter je een fout maken. Misschien deden we dat net niet goed ge noeg vandaag." Bij Giant-Alpecin moesten ze achteraf tot hun eigen teleurstel ling constateren dat het peloton in de rit naar Amiens, ondanks de re gen en de wind, te veel in het ge lid bleef. De Kort: „Als het zwaar is ge weest, heeft John Degenkolb meer over dan mannen als Greipel en Cavendish. Dat is onze kans. We dachten dat het vandaag met die regen en harde wind het geval zou zijn, maar er werd nauwelijks gekoerst. Dan is het toch nog een normale etappe met een massas print." Alweer de derde podiumplaats voor Sagan Peter Sagan reed giste ren naar zijn derde po diumplek in de Tour, maar wist ook in Amiens niet te winnen. „Ik zat gewoon te ver en kon Greipel niet meer bijhalen", zei de Slowaakse wielrenner, die met een ultieme jump net tekort kwam. „Het scheelde niet veel, ik was een beetje te laat", aldus de 25-jarige alleskunner. Ook van daag moet Sagan tot de kanshebbers worden ge rekend op de licht op lopende aankomst in Le Havre. „We zullen zien wat er gebeurt." Langeveld als laatste binnen Bijna een kwartier na ritwinnaar André Grei pel bolde Sebastian Lan geveld als 189e en laat ste renner over de meet in Amiens, jl». TNs. De wegkapi tein van Cannonda- le-Garmin baalde daar bij flink van het uitval len van ploeggenoot Jack Bauer. „Laten we hopen dat het goed gaat na zijn valpartijen." DONDERDAG 9 JULI 2015 Tony Martin De tweede zege van Andre Grei pel gisteren in Amiens was al de derde Duitse zege in deze Tour. Eerder won Tony Martin de 'kas- seien-rit'. Vanaf 2006 (post Armstrong) won nen alleen Frankrijk (27) en Groot-Britannië (32) meer etap pes dan Duitsland (26). Vorig jaar eindigde de teller van Duitse etappezeges op zeven, met name dankzij Marcel Kittel die er vier voor zijn rekening nam. In 2013 waren er zes overwinnin gen voor Duitsland. In 2011 twee en in 2010 geen enkele. door Daan Hakkenberg John Degenkolb mengde zich in de massasprint, maar kwam in Amiens niet verder dan de zesde plek. foto Cor Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17