Zelfs jeugdwerker bezocht Kimberley Asielbeleid voor homo's moet duidelijker Onderzoeksraad onder de loep om Faro-ramp 'Het opleuken van de agenda is het zoeken naar £§5 14 NIEUWS Het Nationaal Onderwijsmuseum in Dordrecht toont schoolagenda's van de jaren '50 tot nu op de tentoonstelling Crow Up! Jongemannen van 21 jaar klopten aan bij Kimberley voor seks, maar ook getrouwde mannen. Het zijn bijna allemaal Limburgers. Slechts een enkeling komt van daarbui ten. Veel klanten hebben goede ba nen: ze werken in het onderwijs, in de horeca of als bedrijfsadvi seur. Een man werkt zelfs bij een jeugdinstelling waar kwetsbare meisjes worden opgevangen. Deze klant raakte zijn baan kwijt nadat hij zijn bezoek aan 'Valkenburg' had opgebiecht. Wat de 29 verdachten met el kaar gemeen hebben, is de behoef te aan seks. „Een herkenbaar beeld", zegt belangenbehartigster voor sekswerkers, Metje Blaak. „Prostituees in ons land krijgen per dag gemiddeld bezoek van zo'n 150.000 klanten. Daar zit wer kelijk van alles bij." Herkenbaar bij alle verdachten: de schaamte als ze worden be trapt na hun bezoek. Allemaal doen ze er alles aan om te zorgen dat hun identiteit niet bekend wordt. Gisteren vroegen ze via hun advocaten aan de rechter of hun zaak achter gesloten deuren behandeld mocht worden. Twee verdachten pleegden zelfs zelf moord toen duidelijk werd dat jus titie jacht op ze maakte. Er is geen ontkomen meer aan voor de mannen die seks hadden met het 16-jarige meisje. De rech ter staat niet toe dat de deuren van de rechtszaal worden gesloten in het grootste proces ooit tegen hoerenlopers die seks hadden met een minderjarige. Voor drie van hen pakt het nog slechter uit. Ze zijn verplicht hun strafproces in alle openbaarheid bij te wonen, omdat ze ontkennen dat ze seks hebben gehad met het meisje. Komen ze niet, dan haalt de politie ze alsnog op. DEN HAAG. Staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Veiligheid en Justitie) moet opnieuw bekijken of hij wel of niet gelooft dat drie asielzoe kers homoseksueel zijn. En als hij ze niet gelooft, moet hij beter on derbouwen waarom niet. Dat zal voortaan moeten gebeuren bij alle soortgelijke zaken. Staat moet beter onderbouwen waarom het verhaal van een homoseksuele asielzoeker niet geloofwaardig is Dat oordeelde de Raad van State gisteren in de zaken die zijn aange spannen door de drie vluchtelin gen uit Gambia, Afghanistan en Oeganda. Zij hebben hier asiel aan gevraagd omdat ze vrezen in hun land van herkomst te worden mis handeld of vervolgd vanwege hun homoseksualiteit. De Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) beoordeelde hun verhalen als 'niet aannemelijk'. De staatssecretaris wees daarop hun asielverzoek af. De Raad van State stelde gisteren dat de overheid be ter moet onderbouwen waarom ze het verhaal van een homosek suele asielzoeker niet geloofwaar dig vindt. Het moet duidelijk zijn 'welke vragen en antwoorden het belangrijkst zijn'. Nu is alleen bekend wat Neder land niet doet. Zo worden foto's of filmpjes van homoseksuele han delingen niet als bewijs gezien. Ook worden asielzoekers hier geen erotische foto's voorgelegd om hun reactie te meten. Wel wordt beoordeeld of de vluchte ling iets weet te vertellen over de homoscene in zijn land. Het ministerie van Justitie stelt in een reactie 'niet te verwachten dat de werkwijze van de IND moet worden aangepast'. „Wel wordt bekeken hoe de vragen die over het leven van de asielzoeker worden gesteld duidelijker in be leid kunnen worden vastgelegd", aldus een woordvoerder. DEN HAAG. Drie buitenlandse des kundigen gaan onderzoeken of de toenmalige Raad voor de Lucht vaart netjes heeft gehandeld bij het onderzoek naar de vliegramp in Faro in december 1992. Dat heeft de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald. Enkele nabe staanden bestrijden al jarenlang de officiële versie van de toe dracht. Bij de ramp kwamen 56 mensen om het leven. Nabestaanden vinden dat de Raad voor de Luchtvaart, de voor loper van de huidige Onderzoeks raad voor Veiligheid, destijds in formatie heeft achtergehouden en heeft gelogen tegen nabestaan den. Daarmee zou de raad het rapport hebben beïnvloed en de piloten buiten schot hebben ge houden. Volgens de nabestaanden was de aanvliegroute verkeerd, stond er te veel zijwind, stond de lan dingsbaan onder water en kwam het vliegtuig te schuin op de baan aangevlogen. Date No. Ze zijn volgeplakt met foto's van popsterren en andere idolen, en treekaartjes van de fa voriete discotheek en staan vol met teke ningetjes, odes aan nieuwe liefdes en andere hartekreten. „Mijn schoolagenda was eigen lijk een soort dagboek", vertelt Desiree Jonkers die van 1968 tot 2972 de mavo deed op de Willem de Zwijgerschool in Schiedam. „De agenda is een lifestyle-sym- bool", zegt directeur Tijs van Rui ten van het onderwijsmuseum, die met de nieuwe tentoonstelling zijn pijlen richt op jongeren. „De jeugdcultuur is nauw verbonden met het onderwijs. De hormonen gieren op de middelbare school door je keel. De een uitte zich met kleding, de ander met zijn agenda. Het opleuken van de agenda is het zoeken naar de eigen identiteit." Het Nationaal Onderwijsmu seum verhuisde van Rotterdam naar Dordrecht en wordt vandaag geopend door minister Jet Busse- maker. Vanaf zaterdag is het mu seum, in het gerenoveerde ge bouw De Holland van architect Sy- bold Van Ravesteyn, open voor het publiek. De vaste collectie be staat uit onder meer filmbeelden uit de klassen van weleer en be kende leermiddelen, lessenaars en prenten. Feest der herkenning De tijdelijke tentoonstelling Grow Up! is één groot feest der herken ning. Met schoolagenda's, afkom stig uit de periode vanaf de Twee de Wereldoorlog tot nu. Wie koes terde zijn agenda niet? Naast het neerpennen van het huiswerk en je cijfers was het zwijmelen gebla zen bij met plakband of Prittstift vastgeplakte foto's van Doe Maar, 'stuk' Rob Lowe en de helblauwe ogen van Christopher Atkins uit de romatische film The Blue Lagoon. Anderen hadden hun agenda van voor naar achter volge plakt met foto's van Queen. En dan waren er de berichtjes van vriendjes en vriendinnen, ont boezemingen over nieuwe liefdes en onzinnige of vrolijke persoonlij ke verhalen. 'Hai, hai hoe gaat het? Ik vind het heel gezellig bij jou hoor!!! Ik hoop dat jij dat ook vindt', schrijft Fleur in een van de agenda's. En: 'Hey ben ik weer! Techniek is het debielste vak van allemaal. Wetenschappelijk bewe zen. En de leraar had geen leraar moeten worden, kan hij niet!!! Dik ke zoen.' door Raymond Boere MAASTRICHT. Wie zijn toch de man nen die afspraken met het 16-jari- ge meisje in de Valkenburgse ze denzaak? Het megaproces tegen de klanten die betaalde seks met haar hadden geeft een uniek inkijk je in de wereld van hoerenlopers. door Cyril Rosman door Jeroen de Vreede Jeugdsentiment door Ingrid de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14